Foto: Sergej Dreschler/NL
Oko četiri tisuće zdravstvenih djelatnika koji su članovi Sindikata Zajedno u ponedjeljak je stupilo u štrajk, nakon što su više od pola godine Ministarstvo zdravstva bez rezultata upozoravali na nelogičnosti u uredbi o koeficijentima za pojedina radna mjesta. Naime, iako su spomenutom uredbom i laborantima i radiološkim tehnolozima i vozačima saniteta povećani koeficijenti, ukinut im je dodatak koji im se do tada isplaćivao zbog posebnih uvjeta rada, pa su im i nakon tobožnje povišice plaće zapravo ostale više-manje iste.
Štrajkaši sada traže da se ispravi nepravda kojom su najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, djelatnici u sanitetskom prijevozu, ali i medicinske sestre i farmaceutski tehničari te traže povećanje osnovice za 20 posto i uređenje koeficijenata. Predsjednik Sindikata zajedno Krunoslav Kušec potvrdio je da su zadovoljni odazivom te nadležne institucije još jednom poziva da se ispravi diskriminacija i nepravda koja je uredbom nanesena djelu djelatnika. – Mi nemamo ništa protiv uredbe, međutim želimo da se u njoj ispravi diskriminacija koja je nanesena i vozačima saniteta i radiološkim tehnolozima, laborantima, medicinskim sestrama. Mi smo stavljeni u najniže platne razrede, naša osnovna plaća je 1300 eura, a zamislite koja je to odgovornost. Mi ne možemo niti jednom pogriješiti, jer ako pogriješimo gubimo i posao i licencu, uništavamo i svoj i život i život pacijenta, sumira Kušec.
Za sada se u zadarskoj Općoj bolnici radi redovno, vrše se pregledi svih zakazanih pacijenata, a kako je ravnatelj Željko Čulina potvrdio medijima, 17 djelatnika koji podržavaju štrajk također redovno rade te se ne očekuje značajniji utjecaj na dostupnost zdravstvene zaštite u OB Zadar. – Očekujemo da će se pružanje medicinskih usluga u cijelosti odvijati prema planiranom programu. Opća bolnica Zadar poziva sve pacijente koji u navedenom razdoblju imaju zakazane određene pretrage ili zahvate, da iste ne propuste već da se odazovu prema dodijeljenom terminu. U slučaju bilo kakvih značajnih organizacijskih promjena, Opća bolnica Zadar će bez odgode obavijestiti javnost, poručio je u medijskom priopćenju ravnatelj Čulina, koji se nije javljao na telefonske pozive, kao ni sindikalni povjerenik u OB Zadar.
“Kod nas u sanitetu odaziv je dobar…”
U biogradskoj Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na Moru, kako potvrđuje ravnatelj Mate Kutleša, štrajka nema te se rad u bolnici odvija prema planu i programu. No, zato je u Zadarskoj županiji štrajka otprilike polovica od 60-ak zaposlenih u sanitetu, kako potvrđuje sindikalni povjerenik Ivan Gašpar, vozač saniteta iz Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije.
– Kod nas u sanitetu odaziv je dobar, za sad vozimo samo dijalize i onkološke pacijente, dakle nijedan hitni pacijent neće ostati bez prijevoza, ističe Gašpar. No, ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević zavodima za hitnu medicinu jedinica područne (regionalne) samouprave – koji su, sukladno zakonu, od domova zdravlja preuzeli djelatnost sanitetskog prijevoza – uputila je u ponedjeljak dopis u kojem ističe da u službama hitne medicine zdravstvenih ustanova štrajk nije dopušten, te moli da se zaposlenike obavijesti da zbog štrajka mogu dobiti otkaz. No, u sindikalisti ističu da se zabrana štrajka ne odnosi na vozače saniteta te dopis tumače kao pokušaj spinanja i vršenja pritiska.
– Na pritiske smo mi računali, međutim ono što rade pojedini ravnatelji ustanova, predstojnici i određene strukture je protuzakonito i mi ćemo poduzeti pravne radnje. Da li je štrajk nezakonit ili protuzakonit ne odlučuje ni ravnateljica, ni sindikat, nego to odlučuje Vrhovni sud RH. Grba-Bujević prejudicira odluku i igra se sudca, no djelatnici u sanitetu, vozači, oni nisu zdravstveni djelatnici. Hitna medicinska pomoć ne smije štrajkati i hitna medicinska pomoć ne štrajka, međutim djelatnici u sanitetu mogu štrajkati. I pri tom ničiji život nije ugrožen, jer sve hitne službe nastavljaju raditi kao i do sada, pojašnjava Kušec.
Na prijetnje otkazom osvrnuo se i sindikalni povjerenik Gašpar, koji također ocjenjuje da se radi o zastrašivanju i bacanju prašine u oči. – Da se to odnosi na nas u sanitetu, onda bi mi imali isti koeficijent kao vozači u hitnoj i ne bi štrajkali – ali kod nas je koeficijent 1,43, a kod njih je preko 1,60. U Zakonu o zdravstvenoj zaštiti piše da se štrajk ne smije odvijati u službama hitne pomoći, a ona je to zaokružila na čitav kolektiv. Mi spadamo pod krov Hitne medicinske pomoći jer su nas njima pripojili, ali mi smo odvojena služba i možemo zakonski ići u štrajk, govori Gašpar.
“Pacijenti nas podržavaju…”
Iako s vrha trpe pritiske, pacijenti ih, kako kaže, podržavaju u štrajku.
– Pacijenti nas podržavaju jer znaju kakvo je pravo stanje stvari. Sustav se godinama urušava, a svi govore da je dobro. Ali znaju naši pacijenti u kakvim se autima voze, da su ljeti bez klime, a zimi bez grijanja. Podsjeća me sve ovo to na bajku Carevo novo ruho. U sustavu je stanje katastrofalno, ne samo u sanitetu nego općenito. Vidite i sami da se svugdje čeka po pola godine, ako netko nema dobru vezu teško će doći na brze pretrage, to je javna tajna koje su svi svjesni. Ali danas se više ne može lopovu reći da je lopov niti se kriminalcu može reći da je kriminalac, nego mu moraš reći “gospodine” i to je žalosno, oštar je Gašpar, koji se s raznim pritiscima zbog sindikalnog djelovanja suočava već skoro četvrt stoljeća.
Na sudu je, naime, godinama dokazivao da je u dva navrata nezakonito dobio otkaz, a u međuvremenu su ga lažno optužili da je krivotvorio srednjoškolsku diplomu za zanimanje profesionalnog vozača.
– Ja sam prošao golgotu samo zato što sam sindikalni povjerenik, meni se podvaljivala fotokopija, kazneno sam prijavljivan i sve zbog čega? Jer sam htio živjeti normalno i imati svoju zakonom zajamčenu plaću. A imam kategorija više od svih vozača, vozio sam 20 godina hitnu i sada 13 godina sanitet bez prometne nesreće, što je uspjeh u svim situacijama kroz koje sam prolazio. Ali čim netko traži pravdu, njega treba ocrniti, kazuje Gašpar, pa ističe da se i do sada sve rješavalo sudskim tužbama i da se, očigledno, drugačije ne može. – Meni je žao što je uopće došlo do štrajka, Vlada govori da su nam rasle plaće, a ja danas za 1100 eura mogu kupiti manje nego li sam prije mogao za pet i pol tisuća kuna. Malo me razočara kad vidim kako se ljude pravi blesavima. Ja znam da radim pošteno i odgovorno, meni se pacijent nikada nije požalio i meni je s te strane mirna duša. A stranačka zapošljavanja i neznanje rukovodećih kadrova, to neka ide na njihovu dušu, sumira Gašpar.
najnovije
najčitanije
Zadar
BUNA U ZDRAVSTVU
Zadrani podržavaju medicinare: ‘Plaće su im male, a imaju puno posla. Bore se i svaka im čast’
Ostali sportovi
Druga HMNL Jug
Gauni poraženi od Podstrane, sutra stiže Hrvatski dragovoljac
Košarka
Druga košarkaška liga
Sukošanci pobjedom otvorili sezonu
Hrvatska
KLIMATSKI EKSTREMI
Ravnatelj DHMZ-a: ‘Apokaliptične klimatske projekcije više nisu nemoguće, promjene su već sad duboke’
Zadar
APEL
Snježana Köpruner u pismu Zadranima: ‘Zamolila bih sve Zadrane da još jednom razmisle o budućnosti’
Zadar
Snježana Köpruner
Zadarska poduzetnica uputila apel za oživljavanje proizvodnje u našem gradu: ‘Zar nam nije dosta apartmana?’
Zadar
HEP JAVLJA
OPET BEZ ELEKTRIČNE ENERGIJE! Dijelovi Zadra i okolice u srijedu ostaju bez struje, evo popisa ulica
Ostali sportovi
Petra Perković
Od Vrsi do krova Europe: “Još uvijek mi se čini kao da je san”
Hrvatska
DEJANIRA ŽUKLIĆ
Hrvatska profesorica učionicu zamijenila – gymom: ‘Nisam klasični fitness-trener…’
Crna Kronika
PU ZADARSKA