Srijeda, 13. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

2 C°

oglasila se i ravnateljica

BENKOVAČKI VRTIĆ Nakon mjeseci borbe s legionelom, kotlovnica sanirana, ali sad se čekaju...

Autor: Iva Bucić

08.11.2024. 09:09
BENKOVAČKI VRTIĆ Nakon mjeseci borbe s legionelom, kotlovnica sanirana, ali sad se čekaju...

Foto: Arhiva ZL



Nakon što smo prošli tjedan saznali da je u vodovodnim cijevima benkovačkog Dječjeg vrtića Bubamara od prosinca prošle godine prisutna legionela, a o čemu roditelji nikada nisu bili službeno obaviješteni, oglasila se i ravnateljica Marija Mikulić, koja je ustvrdila da su zaposlenici sa situacijom upoznati čim je dobiven nalaz od uzorkovanja, te da su upravo oni trebali obavijestiti roditelje s obzirom na to da su upravo zaposlenici provoditelji mjera prema preporuci Zavoda za javno zdravstvo.


Bez službene obavijesti


– Roditelji su dobivali informacije od odgojitelja, a službena obavijest nije poslana budući da zbog provođenja preporučenih mjera nije postojala značajna zdravstvena ugroza za djecu, poručuje Mikulić, mada nam više roditelja potvrđuje da do zadnjeg trena – skoro punih deset mjeseci – nisu bili informirani o prisutnosti bakterije u vodovodnim cijevima.


Iako ravnateljica ističe da do sada nije zabilježen niti jedan slučaj zaraze legionelom u vrtiću, što su potvrdili i u Zavodu za javno zdravstvo Zadar, razumno bi bilo očekivati da su roditelji o svemu pravovremeno obaviješteni – uzevši u obzir prije svega dob 150 djece koja pohađaju matični vrtić u Benkovcu te uz napomenu da se legionelom moguće zaraziti jedino udisanjem, pri čemu se, osim tuširanjem, infektivni aerosol može proširiti i puštanjem vode u nepoklopljenoj WC školjci.




– U nekoliko navrata izvršen je inspekcijski nadzor od strane Sanitarne inspekcije s ciljem kontrole provođenja preporučenih mjera. Tijekom svakog inspekcijskog nadzora utvrđeno je da se sve preporučene mjere poštuju, poručuje Mikulić.


Legionelu je lani Sanitarna inspekcija otkrila rutinskom pretragom vodovodne vode, a od tada su na snazi protuepidemijske mjere – zabrana korištenja vode za tuširanje, ispuštanje vode u poklopljenoj WC školjci, pasterizacija i ispiranje vodovodnog sustava te je osigurana voda za piće i higijenu.


Radovi 15 tisuća eura


Djelatnici Zavoda za javno zdravstvo Zadar od tada svaki mjesec uzorkuju vodu te iz mjeseca u mjesec utvrđuju prisutnost legionele, no nije se niti mogao očekivati drugačiji rezultat sve dok nije obavljena nužna rekonstrukcija kotlovnice. Naime, problem je bio taj što se temperatura tople vode gubila nakon izlaska iz kotlovnice, a za suzbijanje legionele nužno je imati vruću vodu iznad 50 stupnjeva. S obzirom na to da su radovi na kotlovnici konačno završeni krajem listopada, u Zavodu za javno zdravstvo ocjenjuju da bi uzorak uzet u srijedu konačno mogao dati zadovoljavajuće rezultate.


– Od prosinca prošle godine u kotlovnici je uklonjen hidrant koji je bio spojen na sanitarnu vodu (kupljen je zamjenski protupožarni aparat od 50 kg), izvršena su mjerenja od strane stručnjaka za termodinamiku, dobivena je preporuka za potrebne izmjene u kotlovnici, te su uzimane ponude, na osnovu ponuda napravljena je procjena radova te je proveden postupak jednostavne nabave, međutim, dobavljač je kasnio s izvođenjem radova. Radovi u kotlovnici su završeni 31. listopada, a 6. studenoga obavljeno je ponovno uzorkovanje čije rezultate iščekujemo, poručila je ravnateljica Mikulić.


Radovi su, kako ističe, procijenjeni na iznos od 15 tisuća eura bez PDV-a, a sredstva za potrebne radove osigurana su u proračunu Dječjeg vrtića Bubamara Benkovac.


Otkako je ova tema dospjela u javnost u osnivaču Bubamare, Gradu Benkovcu, nisu željeli komentirati.