Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

poražavajući podaci

Roditelji više vjeruju ChatGPT-u nego liječnicima

Autor: Sanda Milinković

01.11.2024. 11:09
Roditelji više vjeruju ChatGPT-u nego liječnicima

Foto: Pexels



Istraživanje Instituta za životni vijek Sveučilišta u Kansasu pokazalo je da roditelji koji traže informacije o zdravstvenoj skrbi za svoju djecu na internetu, više vjeruju umjetnoj inteligenciji (UI) poput ChatGPT-a nego zdravstvenim djelatnicima. Također, ocijenili su tekst generiran umjetnom inteligencijom kao vjerodostojan, moralan i vrijedan povjerenja, piše Parents.


“Prepoznajući da se roditelji često obraćaju internetu za savjet, istraživači su željeli razumjeti kako bi korištenje ChatGPT-a izgledalo i kako to roditelji tumače”, kaže Calissa Leslie-Miller, doktorandica kliničke dječje psihologije na Sveučilištu Kansas i glavna autorica studije.


Leslie-Miller i njezin tim proveli su studiju sa 116 roditelja, u dobi od 18 do 65 godina. Roditeljima su davani tekstovi vezani uz zdravlje s temama poput treninga spavanja dojenčadi i prehrane.




Sudionici su pregledali sadržaj koji su generirali ChatGPT i zdravstveni radnici i nije im rečeno tko je napisao koji od tih tekstova.


“Sudionici su pronašli minimalne razlike između članaka koje su napisali stručnjaci i onih koje je generirao brzo projektirani ChatGPT. Kada su članci bili statistički značajno različiti, ChatGPT je ocijenjen kao vjerodostojniji, točniji i pouzdaniji”, kaže Leslie-Miller.


Zašto roditelji vjeruju umjetnoj inteligenciji?


Leslie-Miller kaže da studija nije ispitala zašto roditelji više vjeruju ChatGPT-u, ali teoretizira da bi više faktora moglo biti u igri.


Jim Boswell, predsjednik i glavni izvršni direktor OnPoint Healthcare Partners koji ima iskustva u razvoju platforme temeljene na umjetnoj inteligenciji koja podržava kliničare, sugerira da su jednostavnost i pristupačnost ChatGPT- a možda odigrali ključnu ulogu. Drugi mogući čimbenik je sposobnost ChatGPT-a da prezentira informacije na izravan i lako razumljiv način.


“UI alati su fenomenalni u znanju kako sročiti i pisati stvari”, kaže doktor Mordechai Raskas, glavni službenik za medicinske informacije i direktor telemedicine u PM Pediatric Care.


“Mogu razumjeti zašto bi roditelji, ne znajući izvor, više voljeli izraze umjetne inteligencije. Razmišljajte o umjetnoj inteligenciji kao o najboljem prodavaču; on točno zna što reći da vas osvoji”, dodaje.


Prema Boswellu, kada roditelji žele brze upute bez čekanja na termin ili povratni poziv, UI platforme također mogu biti privlačne.


“Ponekad, roditelji žele taj prvi sloj smjernica da im olakša brige ili da im odmah da upute – bilo da su kod kuće ili vani”, objašnjava Boswell.


Rizici liječenja djece na temelju tekstova umjetne inteligencije


Iako može biti zgodno, dobivanje zdravstvenih informacija iz izvora kao što je ChatGPT nije bez rizika.


“Informacije mogu biti netočne ili neprilagođene specifičnim okolnostima.


Na primjer, predlaganje lijekova za dijete koje je premlado ili nuđenje netočnih savjeta o liječenju moglo bi dovesti do širokog raspona opasnih ishoda“, kaže Leslie-Miller.


Boswell također objašnjava da se odgovori umjetne inteligencije generiraju iz ogromne količine općih informacija, ali im nedostaje kliničko iskustvo i dodatni uvid koji donose zdravstveni djelatnici.


Platforma također ne personalizira smjernice na temelju djetetovog jedinstvenog zdravstvenog profila, povijesti ili simptoma bolesti.


“Oslanjanje na ove alate za liječnički savjet može dovesti do propuštenih simptoma, pogrešnog tumačenja ozbiljnih stanja ili odgode u traženju odgovarajuće skrbi. Kod djece posebno, mali zdravstveni problemi mogu brzo eskalirati, stoga je ključno da kvalificirani stručnjak procijeni situaciju”, kaže Boswell.


“Ne postoji jedinstveni odgovor kada se postavlja dijagnoza i liječi dijete”, kaže Christina Johns, dr. med., viša medicinska savjetnica u PM Pediatric Care te dodaje da je individualiziranu medicinsku skrb najbolje obaviti sa svojim liječnikom.


“S tim u vezi, dolazak kod liječnika s razumijevanjem i znanjem ili sviješću o nečemu znači da ste naoružani i najbolje pripremljeni da budete informirani donositelj odluka sa svojim liječnikom”, kaže Johns.


Nije neuobičajeno da tekst generiran umjetnom inteligencijom zvuči pouzdano i vjerodostojno. Međutim, Boswell kaže da bez ljudskog stručnjaka iza toga nema odgovornosti za točnost.


“Ovo može biti rizično, pogotovo ako informacije mogu utjecati na zdravlje djeteta.


Znanje da je dio sadržaja generiran umjetnom inteligencijom pomaže roditeljima da shvate da bi trebali tražiti potvrdu, idealno od pružatelja zdravstvenih usluga ili potvrđenog medicinskog izvora, prije nego što donesu zdravstvene odluke”, kaže Boswell.


Kako roditelji mogu prepoznati tekst generiran umjetnom inteligencijom?


Prema Leslie-Miller, roditelji mogu identificirati tekst generiran umjetnom inteligencijom tražeći određene pokazatelje kao što je nejasan jezik, nedostatak specifičnih citata ili stručnih referenci te preopćeniti savjeti koji ne uzimaju u obzir pojedinačne okolnosti.


“Tekst koji generira umjetna inteligencija često ima određeni ton — obično je neutralan i vrlo općenit, nedostaje mu detaljan uvid ili konkretni primjeri koje daju stručnjaci.


Također se može činiti kao da pokušava pokriti svaki mogući kut bez davanja jakih preporuka”, kaže Boswell i dodaje da je ključna provjera autora i izvora informacija jer ugledni zdravstveni sadržaj obično navodi zasluge kvalificiranih medicinskih autora ili zdravstvenih stručnjaka i poveznice na izvore potkrijepljene istraživanjima.


Kada ste u nedoumici, Boswell savjetuje da ono što nađete potvrdite kod liječnika. Ovaj pristup vas informira, ali smanjuje rizike povezane s dezinformacijama.