“Turska je članica NATO saveza i zato uvijek donosimo odluke o konkretnim isporukama. To se podrazumijeva”, rekao je Scholz na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom u Istanbulu.


Scholz je rekao i da traju razgovori o borbenim zrakoplovima Eurofighters s Velikom Britanijom i Turskom.




To je pitanje koje će se “dalje razvijati”, rekao je Scholz novinarima.


Erdogan je ponovio svoj interes za bližu obrambenu suradnju s Njemačkom.


“Želimo napokon staviti iza sebe probleme iz prošlosti vezano uz nabavku proizvoda iz obrambene industrije i proširiti svoju suradnju”, rekao je Erdogan.


Turska se nada da će primiti 40 Eurofightera. Njemačka i Velika Britanija među uključenim su zemljama u konzorcij koji proizvodi zrakoplove Eurofighter, a njemačko odobrenje potrebno je prije izvoza zrakoplova u Tursku.


Njemačka prodaja oružja Turskoj proteklih godina bilo je kontroverzno pitanje zbog zabrinutosti o stanju ljudskih prava u Turskoj i nekih turskih vladinih međunarodnih poteza.


Nakon propalog puča u Turskoj i turske vojne ofenzive u sjevernoj Siriji 2016. godine, njemačke dozvole za izvoz oružja u Tursku značajno su opale.


Međutim, prodaja odnedavno raste.


Još jedna prepreka u bilateralnim odnosima Njemačke i Turske je rat u Gazi.


Erdogan je u subotu optužio Izrael da provodi genocid u Pojasu Gaze. Također je pozvao na pritisak na Izrael, kako bi više humanitarne pomoći moglo ući u Gazu te je optužio Izrael za ekspanzionističku politiku.


Erdoganova vlada ima bliske odnose s palestinskim militantnim pokretom Hamas, kojeg Njemačka drži terorističkom skupinom, a u petak je turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan izrazio sućut zbog smrti Hamasova čelnika Jahje Sinvara tijekom sastanka s Hamasovim političkim čelnicima.


Scholz je u subotu odbacio Erdoganove optužbe o genocidu te rekao da se jednako trebaju žaliti civilne žrtve obiju strana sukoba.


Scholz je naglasio da Izrael ima pravo braniti se, no da se mora pridržavati međunarodnog prava.