Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

važna potpora županije

Ljetna sezona donijela brojne izazove, baš kao i ključna ulaganja

Autor: Nikolina Lucić

30.09.2024. 08:15
Ljetna sezona donijela brojne izazove, baš kao i ključna ulaganja

Foto: Luka Jeličić

Iza zadarskih je vatrogasaca i gorskih spašavatelja još jedno naporno ljeto. S jedne strane požari, s druge učestale nesreće koje prate ljetne mjesece bogate turizmom. Napravili smo zato pregled najvažnijih informacija o ljetu iza nas, ali i saznali kako Zadarska županija financijski potpomaže ove važne organizacije.


Zahtjevna požarna sezona


Kako nam je kazao županijski vatrogasni zapovjednik Matej Rudić, ove su požarne sezone zabilježili čak 271 požar otvorenog prostora, a opožarena je i veća površina nego prošle godine.


– Teški vremenski uvjeti, praćeni čestim jakim udarima vjetra i manjkom oborina, uvjetovali su jaku suhoću vegetacije, a time odmah i podignuli razinu opasnosti o izbijanja požara na otvorenom prostoru.


Kada ovu uspoređujemo s prošlogodišnjom protupožarnom godinom, iako ona zbog jačih oborina za nas nije referentna, zabilježeno je 21 posto više požara na otvorenom, a izgorjelo je i 17 posto više površine, oko 1.700 hektar, kazao je na početku Rudić, dodavši kako srećom niti jedan zadarski vatrogasac nje bio ozlijeđen.


Zadarski se vatrogasci mogu pohvaliti i brzom kontrolom požara, u prosjeku im je trebalo četiri sata da ih stave pod kontrolu, osim jednog požara na nepristupačnom prostoru gdje su se čak devet sati borili kako bi vatru staviti pod kontrolu.


Vatrogasna zajednica Zadarske županije je dobrovoljna, stručna, humanitarna i nestranačka udruga koja od svog osnutka 1993. godine promiče interese vatrogasnih organizacija s području Zadarske županije.


Vatrogasne organizacije s područja županije čine jedna županijska vatrogasna zajednica, jedna područna vatrogasna zajednica, jedna gradska te jedna općinska vatrogasna zajednica, pet javnih vatrogasnih postrojbi i četrdeset dobrovoljnih vatrogasnih društava koja svoju djelatnost obnašaju sukladno Zakonu o vatrogastvu.


– Od zabilježenog 271 požara na otvorenom prostoru, za njih 20 trebali smo pomoć iz zraka. Kad se sve zbroji i oduzme, ovog su ljeta zemaljske snage riješile više od 90 posto svih požara na otvorenom prostoru, pohvalio je Rudić svoje kolege, kazavši kako su u dva navrata pomagali vatrogascima izvan naše županije.


– Požar u Smokoviću u kojem je stradalo lokalno romsko naselje i imovina stanovnika, uz opožarene poljoprivredne površine najveće su štete zabilježene ovog ljeta. No, ipak većih materijalnih gubitaka nije bilo, a nitko od kolega na terenu nije pretrpio ozljede.


U dva smo navrata sudjelovali u akcijama izvan naše regije i to u požaru kod Ičića i Skradina, gdje su pomagali članovi DVD-a Pakoštane i onog u Žrnovnici kod Splita, gdje su na terenu bili članovi DVD-a Pakoštane, Pag i JVP-a Gračac, zaključio je Rudić.


Ulaganja u vatrogastvo


Željko Letinić, v.d. pročelnika Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove Zadarske županije, čiji resor brine o vatrogascima i HGSS-u, istaknuo je kako su operativne snage vatrogastva, uz Crveni križ i Hrvatsku gorsku službu spašavanja, temeljne operativne snage u sustavu civilne zaštite koje posjeduju spremnost za žurno i kvalitetno operativno djelovanje u provođenju mjera i aktivnosti sustava civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama.


– U posljednje tri proračunske godine za vatrogastvo je s 123.432 eura potpore u 2021. godini ona narasla na 175 tisuća eura u prošloj godini, da bi ove iznosila 153 tisuće eura. Također, županije osiguravaju i sredstva u slučaju intervencija vatrogasnih postrojbi koje interveniraju po nalogu županijskog vatrogasnog zapovjednika.


Financiranje izvanrednih intervencija kroz tri proračunske godine tako je iznosilo 121.122 eura u 2022. godini, 50.463 eura u prošloj i 127 tisuća u ovoj godini.


Plan razvoja sustava civilne zaštite u Zadarskoj županiji ima za cilj stvoriti preduvjete za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite u Zadarskoj županiji kroz preventivne i planske aktivnosti, razvoj i jačanje spremnosti operativnih snaga sustava civilne zaštite i drugih sudionika za učinkovito reagiranje u zaštiti i spašavanju ljudi, životinja, materijalnih i kulturnih dobara i okoliša u velikim nesrećama i katastrofama i otklanjanju posljedica izvanrednih situacija, pojasnio je Letinić, kazavši kako uspješno obavljanje vatrogasne djelatnosti zahtijeva stalno stručno usavršavanje i uvježbavanje pripadnika vatrogasnih postrojbi.


– U tom smislu potrebno je naglasiti da su svi operativni vatrogasci prošli potrebna osposobljavanja koja se redovito nadopunjuju novim stručnim usavršavanjima.


Dio njih je sudjelovao na osposobljavanju za desantiranje i gašenje šumskih požara, gašenje požara na otvorenom prostoru i prijevoz helikopterom, kao i osposobljavanju voditelja intervencije za navođenje zrakoplova te spašavanja u prometu.


Također sve vatrogasne postrojbe s područja županije redovito provode vatrogasne vježbe u okviru svojih redovnih zadaća.


Iz svega možemo zaključiti kako su vatrogasne snage Zadarske županije potpuno pripremljene za pravovremeno i usklađeno djelovanje u slučaju požara te s drugih sudionicima civilne i protupožarne zaštite i u drugim mogućim izvanrednim događajima, rezimirao je pročelnik Letinić.



Spašavanje života


Ništa manje posla nije niti iza Hrvatske gorske službe spašavanje, nacionalne, stručne, humanitarne, neprofitne udruge koja obavlja djelatnost od interesa za Republiku Hrvatsku, a u koju se udružuju stanice HGSS-a s područja Republike Hrvatske.


Stanica Zadar je interventna javna služba na razini županije koja je specijalizirana za spašavanje na nepristupačnim mjestima i pri teškim vremenskim prilikama. HGSS se stavlja uz bok Hrvatskog crvenog križa i vatrogasnih zajednica koje su, kao organizacije, određene da obavljaju djelatnosti od interesa za RH s određenim javnim ovlastima.


HGSS svoja stručna znanja usmjerava prvenstveno na zaštitu i spašavanje ljudskih života te tako podiže sigurnost građana na jednu višu razinu.


Pročelnik HGSS-a Zadar Ljubo Majica tako nam je kazao kako su od početka ove godine odradili 43 intervencije. Najveći dio se odnosi na spašavanje u planinama i šumama, 11 potraga, šest stijenskih akcija, tri spašavanja životinja i nekoliko spašavanja na prometnicama i moru.


– U odnosu na prijašnje godine nije došlo do povećanja broja intervencija, ali se primjetno povećava broj nesreća koje rezultiraju težim ozljedama.


Samo u ovoj godini osam intervencija se odnosilo na smrtne slučajeve i 17 s težim ozljedama lomova kralježnice, ekstremiteta i slično, započeo je Majica, kazavši kako je, zbog specifičnosti terena na kojem djeluju, pritisak na kapacitete stanice Zadar kontinuiran tijekom cijele godine. U turističkoj sezoni povećan je broj akcija spašavanja izletnika i planinara.


– Ponekad je nesreća splet nesretnih okolnosti, ali ima i slučajeva nedovoljne opremljenosti ili informiranosti o vremenskim uvjetima. Važan dio našeg djelovanja je prevencija nesreća i sukladno tome tijekom cijele godine upozoravamo posjetitelje naših planina o opasnostima koje ih potencijalno očekuju.


Stanica Zadar se stabilno financira iz proračuna Grada Zadra, Zadarske županije i većine jedinica lokalne samouprave na području Zadarske županije. Oprema za naše djelovanje se kontinuirano nabavlja.


Nedavno smo preko donacije Tankerske plovidbe d.d. i Zadarske županije kupili novu bespilotnu letjelicu s termovizijskom kamerom koja je uvelike pojačala naše kapacitete za potražne akcije koje čine velik dio našega djelovanja, pohvalio se Majica, rezimiravši kako su im trenutni prioriteti nove prostorije i izgradnja centra HGSS-a u suradnji s Gradom Zadrom.


– Imamo problem parkirališta za vozila, koja su trenutno udaljena od stanice i na javnom su (nenatkrivenom) parkiralištu, što poskupljuje njihovo godišnje održavanje. Nadamo se da ćemo uskoro te probleme riješiti, dodao je Majica.


Nemjerljiva uloga


Jesen u HGSS-u obično je period školovanja članova, započinju brojni tečajevi i obuke unutar službe. Za stanicu Zadar, uz standardna dežurstva i akcije, zapravo nema perioda odmora ili bez aktivnosti.


– Pojačan je dolazak penjača u duge smjerove Anića kuka u NP-u Paklenica, a vidimo da rastu i vodostaji rijeka. Rekli bi, stanje je redovno. Ono na što uvijek upozoravamo je informiranje, adekvatna oprema i praćenje vremenske prognoze.


Također, molimo osobe s kroničnim zdravstvenim problemima da prilagode aktivnosti svom stanju. Ako se odlučite na odlazak u područja nedostupna ostalim žurnim službama, morate biti svjesni da vam pomoć ne može stići odmah. Svako godišnje doba nosi svoje opasnosti koje utječu na sve, pa i na spašavatelje koji dolaze po vas, rezimirao je Majica.


Mjerilo učinkovitosti ove službe su prvenstveno spašeni ljudski životi.


– S obzirom na činjenicu da HGSS, Stanica Zadar ima značajnu ulogu u civilnoj zaštiti na području županije, Zadarska županija već dugi niz godina ima ostvarenu suradnju na temelju koje sustavno financijski podupire rad Stanice Zadar što je, kao što je već naglašeno, potvrđeno Sporazumom o utvrđivanju zajedničkog interesa u spašavanju i zaštiti ljudskih života.


Godine 2022. smo im dodijelili preko 26 tisuća eura na temelju zakonskih obveza i preko šest tisuća za opremu. Sljedeće su godine ti iznosi bili više-manje jednaki da bi se ovu godinu izdvojilo 30 tisuća eura za zakonska sredstva i 7.500 za opremu, zaključio je Letinić, kazavši na kraju kako je u ovoj godini Hrvatska gorska služba spašavanja uputila zamolbu za financijsku pomoć za nabavku bespilotne letjelice koje predstavlja sredstvo koje je, u današnje vrijeme, neophodno u akcijama traganja i spašavanja na širokom području cjelokupne Zadarske županije koje je vrlo nepristupačno i specifično te iz tog razloga zahtijeva i specijaliziranu opremu i održavanje.


– Zadarska županija je financijski potpomogla u nabavci bespilotne letjelice uzimajući u obzir da se radi o jednoj od temeljnih operativnih snaga sustava civilne zaštite Zadarske županije kojoj je, s obzirom na zadaće koje obavlja, ovakva specifična oprema neophodna, dodao je pročelnik Letinić.



Sadržaj je sponzoriran te je nastao u suradnji sa Zadarskom županijom.