Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

Značajan pad troškova

DONOSIMO RAČUNICU Posezonski odmor u Zadru duplo je jeftiniji nego u špici

Autor: Nikolina Lucić

12.09.2024. 07:30
DONOSIMO RAČUNICU Posezonski odmor u Zadru duplo je jeftiniji nego u špici

Foto: Luka Jeličić



Iako smo već blizu polovine rujna, turistički pritisak na Zadar tek je malo popustio. Veliki broj gostiju uživa u razgedavanju ljepota grada na ugodnijim temperaturama i bez prevelikih gužvi. Produljenje turističke sezone i rasterećenje tijekom ljetnih mjeseci mantra su strategije održivog turizma, koju u gradu pokušavaju primjenjivati, ne samo kako bi se smanjilo prometno i komunalno opterećenje na grad tijekom srpnja i kolovoza, već i povećali prihodi u turističkoj industriji i produljila radna godina.


Uštede


Odlučili smo stoga provjeriti isplati li se cjenovno ljetovati u Zadru u posezoni i uživati u dalmatinskoj ranoj jeseni. Zadar se već neko vrijeme etablira kao savršena destinacija za putovanja izvan špice sezone i dobro je polazišno odredište prema drugim mikro destinacijama u našoj regiji, ali i cijeloj Dalmaciji.


Zbog manjeg opterećenja, period pred i posezone, barem što se tiče cijena smještaja, trebao bi biti jeftiniji od špice sezone, tako da oni koji putuju izvan špice s pravom očekuju uštede. Osim što se dobro može uštedjeti na smještaju, avionske su karte također nešto povoljnije. Ono što je uvijek isto cijene su u restoranima, muzejima i nacionalnim parkovima.





Već smo ranije istraživali cijene u turizmu i to u špici sezone. Tada je trošak sedmodnevnog odmora za dvije osobe u Zadru iznosio skoro dvije tisuće eura. Najveći dio troškova odnio je naravno smještaj, za koji smo utvrdili kako u špici sezone u hotelu srednje kategorije iznosi oko 1.300 eura. Proučavajući razliku u cijenama za rujan i listopad, vidi se veliki pad cijene smještaja – i hotela i apartmana.


Dok se u rujnu cijene hotela za sedmodnevni odmor kreću skoro kao u špici sezone, već u prvom tjednu listopada, za kada smo odlučili rezervirati putovanje za naših dvoje putnika, cijene su značajno povoljnije. Hotel s četiri zvjezdice tako će koštati između 680 i 1.400 eura, ovisno o tome nude li hotelijeri posebne ponude za posezonu.


Zaljubljenici u kulturu


Smještaj u apartmanima, također s četiri zvjezdice, još je povoljniji – od 400 do 660 eura. Vrlo se lako dade zaključiti da se pametnim planiranjem odmora, u odnosu na srce ljeta, na smještaj može potrošiti i duplo manje.



Cijene avionskih karata koje smo pronašli također su nešto povoljnije nego u špici sezone – oko 90 eura za povratne karte za dvoje putnika. Za naše smo putnike spremne otputovati i izvan grada pronašli i povoljnu opciju rentanja automobila – 260 eura za deset dana.


Ono na čemu se sigurno ne može uštedjeti je zadarska gastronomska ponuda. Cijene u restoranima, osim ako nemaju posebne dnevne ponude, rijetko se smanjuju, tako da je za zaključiti da je trošak isti kao i u špici sezone. Obična večera za dvoje bez predjela i deserta u zadarskim restoranima u prosjeku košta 60 eura. Posezonski su turisti, kad sunce i more s liste motiva polako odlazi, poznati kao zaljubljenici u kulturu, prirodu i putovanja izvan same destinacije.


Cijene ulaznica u zadarske muzeje u prosjeku iznose šest do osam eura po osobi. Naše smo putnike poslali i na izlet u Nacionalni park Paklenicu što stoji 20 eura.


»Otputovali su« i do Nacionalog parka Krka, na što su za ulaznice potrošili 40 eura. Kada se zbroje svi troškovi koje smo naveli, došli smo do osnovnog iznosa malo iznad tisuću eura, što je skoro duplo jeftinije od 1.900 eura, koliko smo izračunali za prosječni odmor u špici sezone.


Naša nas računica navodi na zaključak da se odmor u jesen u Zadru itekako isplati, prvenstveno zbog nižih cijena smještaja i mogućnosti pronalaska povoljnog sniženja na smještaj što se godina više primiče kraju.