Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

SVIJET KNJIGA

Zadrani pomno prate svjetske književne trendove. Donosimo najčitanije naslove ljeta

Autor: Đurđa Baljak

11.09.2024. 19:50
Zadrani pomno prate svjetske književne trendove. Donosimo najčitanije naslove ljeta

Foto: Mislav Klanac



Čitanje nije tek puko listanje stranica, već otvaranje vrata novim svjetovima koji se rađaju iza svake pročitane riječi, iza svakog retka. Kao što putovanja šire vidike, isto tako knjige suptilno vode na putovanja um i maštu. Kroz knjigu, ne samo da promatramo svijet, već ga oblikujemo, osjećamo i postajemo dio njega. Stoga, uputili smo se u Gradsku knjižnicu Zadar kako bismo saznali koji su najčitaniji naslovi ovog ljeta.


Djelatnica Gradske knjižnice Zadar Matea Bakmaz otkrila nam je koji su najčitaniji naslovi koji su se posuđivali i čitali na Odjelu za odrasle, Odjelu za mlade, Dječjem odjelu i Glazbeno filmskoj zbirci.


Čitateljska publika


– Najčitanije naslove na Odjelu za odrasle možemo podijeliti u tri kategorije – beletristika, domaća književnost i publicistika. Iz kategorije strane beletristike izdvajamo dvanaest naslova, a prvo mjesto je zauzeo psihološki triler »Kućna pomoćnica« Freida MacFaddena, roman »Vučja djevojčica« Kristin Hannah, »Knjižničarka na konju« Kim Michele Richardson, »Lekcije iz kemije« Bonnie Garmus, »Sitnice koje život znače« Lorenzo Marone u kojem autor piše o ljudima s margine, istovremeno gubitnici i heroji svakodnevice; »Svježa voda za cvijeće« Valerie Perrin propituje vječne teme tuge, nade, gubitka, ljubavi; ali i sve one stvari vrijedne življenja. Potom, tu je roman »Vidimo se u kolovozu« Gabriel Garcia Marqueza, »Ljubav dolazi polako« Janette Oke, »Boja tišine« Elisa Barcelo, »Dobar dan, ljepoto« Ann Napolitano, »Danas sam naučila voljeti sebe« Maud Ankaoua, dok je na dvanaestom mjestu roman »Kairos « autorice Jenny Erpenbeck, istaknula je knjižničarka Bakmaz.




Zadarska čitateljska publika prati svjetske književne trendove, što potvrđuje roman »Kućna pomoćnica« koji je bio najčitaniji naslov na Odjelu za odrasle u kategoriji strane beletristike. Psihološki triler osvojio je čitatelje diljem svijeta, preveden je na 35 jezika i već godinu dana zauzima vrh Amazonove ljestvice najprodavanijih knjiga. Uz to, ušao je u finale Goodreads nagrade za najbolji kriminalistički roman i triler. Štoviše, prava za ekranizaciju otkupio je Lionsgate, pa ga uskoro možemo očekivati i na filmskom platnu.


Od domaće književnosti na Odjelu za odrasle GKZD, knjižničarka Bakmaz izdvojila nam je osam naslova.


– Najčitanija knjiga domaće književnosti je »Putovanje zvano igra« autora Marka Bobića. Nakon toga, slijedi naslov »Žigice« Jurice Pavičića, pa »Slučaj vlastite pogibelji/Ciganin, ali najljepši« Kristiana Novaka. Zatim ide »Sigurna kuća« Marine Vujčić, »Rat« Miljenka Jergovića, »Nada« Ante Tomića, »Brod za Issu« Roberta Perišića, dok je posljednje, osmo mjesto, zauzeo naslov »Listanje kupusa« autora Igora Beleša, podijelila je Bakmaz.



Autor najčitanije knjige domaće književnosti Marko Bobić kroz svoju knjigu »Putovanje zvano igra« pokazao je izvanredne pripovjedačke sposobnosti, gdje u prvom redu otkriva čitatelju svoju osobnu priču o borbi s ozbiljnom bolesti i njegovom putu k ozdravljenju. Iako je knjiga teška i jako emotivna, sadrži i elemente humora.


Kada je riječ o publistici na Odjelu za odrasle, ističe se deset naslova koji su se najčešće posuđivali i čitali ovog ljeta.


– Među njima se izdvaja knjiga Gabora Matea – »Mit o normalnom: Trauma, bolest i iscjeljenje u toksičnoj kulturi«, koja je zauzela prvo mjesto po čitanosti. Na drugom mjestu je »Čovjekovo traganje za smislom« Viktora Emila Frankla, a na trećem »12 pravila za život« Jordana B. Petersona. Zatim slijede »Atomske navike« Jamesa Cleara, pa »48 zakona moći« Roberta Greena.


Na listi se pronaša i naslovi kao što su »Prijatelji, ljubavnici i velika užasna stvar« Matthewa Perry, »Izbaci to iz glave« Jennie Allen, »Kronike sretnih trenutaka« Snježane Banović, »Okruženi idiotima« Thomasa Eriksona te »Stvorite novo ja« Joa Dispenze, podijelila nam je Bakmaz.


Mentalna higijena


Na temelju popisa najčitanijih naslova u kategoriji publicistike, primjetan je sve veći interes za knjige koje nude »samopomoć« u smislu osobnog rasta te održavanja emocionalne i mentalne higijene. Primjerice, najčitaniji naslov »Mit o normalnom: Trauma, bolest i iscjeljenje u toksičnoj kulturi«, koji je ugledni liječnik i govornik Gabor Maté napisao u suradnji sa svojim sinom Danielom, objavljen 2022. godine, istražuje povezanost emocionalnog zdravlja i društvene povezanosti s fizičkim zdravljem.


Kao iskusni liječnik, Maté naglašava da zapadna medicina, unatoč svom napretku i tehnološkoj sofisticiranosti, često zanemaruje cjelokupni kontekst pojedinca te ne uzima u obzir kako suvremena kultura, kao izvor stresa i emocionalne neravnoteže, doprinosi bolestima.


U knjizi razmatra kronične duševne i tjelesne tegobe kao kompleksan proces usko povezan s kulturnim normama i vrijednostima društva, a ne kao izolirane bolesti. Popularnost ovog djela dodatno potvrđuju i videoisječci njegovih inspirativnih govora, koji se često mogu vidjeti na društvenim mrežama poput Instagrama i TikToka.


Glazbena i filmska zbirka Gradske knjižnice Zadar sadrži različite knjiga, kao i audiovizualnu građu, a knjižničarka Bakmaz izdvojila nam je četiri najčitanija književna naslovna na tom odjelu.


– Među najčitanijim knjigama u Glazbeno-filmskoj zbirci izdvajaju se četiri naslova. Na prvom mjestu je autobiografija Matthewa McConaugheya »Zelena svjetla«, a slijedi je »Voli me više od samog sebe na svijetu« Mire Furlan, koja donosi osobni uvid u njezin život. Zatim slijedi Matthew Perry s »Prijatelji, ljubavnici i velika užasna stvar«, dok zbirku zaokružuje klasik filmske autobiografije – »Moj život« Charlesa Chaplina, klasik filmske autobiografije, otkrila nam je Bakmaz.


Glumac i dobitnik Oscara Matthew McConaughey u svojoj autobiografiji »Zelena svjetla« kroz osobne priče i autorefleksiju otkriva čitateljima kako su njegove spoznaje transformirale njegov život i karijeru. Knjiga pruža inspiraciju, motivaciju i snagu za suočavanje s izazovima.



– U kategoriji audiovizualne građe prvo mjesto zauzimaju Arctic Monkeys, dok odmah iza njih slijedi znanstveno-fantastični akcijski film »Valerija i grad tisuću planeta« Luca Bessona. Među glazbenim izdanjima ističu se album »Bruce – Greatest Hits« Brucea Springsteena i jazz klasik »Blues In Orbit« Dukea Ellingtona, podijelila je Bakmaz osvrnuvši se i na preferencije naših mladih.


Trileri za tinejdžere


– Na Odjelu za mlade najviše se čitalo šest sljedećih naslova – »Najgori dan u životu« Karena McManusa, »Savršeno ubojstvo-dnevnik dobre cure« Holly Jakson, »Bez tebe ljeto ne postoji« Jenny Han, »Percy Jackson i bogovi Olimpa« Rick Riordana, »Ponoćni klub« Christophera Pikea te »Mračne igre« Ane Huang, kazala nam je knjižničarka Bakmaz.


Karen M. McManus, majstorica trilera za tinejdžere, osvojila je prestižno priznanje u finalu nagrade British Book Awards 2022. godine u kategoriji najbolje dječje knjige. U romanu »Najgori dan u životu« koji je najčitaniji među zadarskim tinejdžerima, donosi priču o trojici junaka koji su nekada bili bliski, ali su se s vremenom udaljili.


Međutim, nakon slučajnog susreta odlučuju preskočiti školu, što ih dovodi do napete situacije kada njihov prijatelj Brian postane sumnjiv zbog svog čudnog ponašanja. Prateći ga do napuštene zgrade, nalaze se usred ubojstva i policijske istrage, koja njihovo prijateljstvo stavlja na kušnju, otkrivajući mračne tajne koje ih mogu razdvojiti…


Svi romani Karen M. McManus, uključujući njezin prvi bestseller »Lažljivica među nama«, postigli su veliki uspjeh, prevedeni su na 43 jezika, te prodani u milijunskim primjercima na engleskom jeziku. Također, na Netflixu se može pogledati serija koja se upravo temelji na njezinom romanu, a kako najavljuju u planu je snimanje druge sezone prema knjizi Serija temeljena na njezinu prvom romanu dostupna je na Netflixu, uz planove za snimanje druge sezone prema knjizi »Kobna igra«.


Na Dječjem odjelu, najmlađi čitatelji najviše su uživali u strip serijalu »Čovpas« Dava Pilkeya, kako nam otkriva knjižničarka Bakmaz. Na drugom mjestu po popularnosti našao se Pilkeyev serijal »Kapetan Gaćeša«. Treće mjesto zauzima »Gregov dnevnik« Jeffa Kinneya, dok je četvrto pripalo serijalu »Mrljek i Prljek« autorice Jelene Pervan. Na petom mjestu nalazi se kultni dječji serijal »Harry Potter« J.K. Rowling, koji i dalje osvaja nove generacije čitatelja.


Autor najpopularnijeg strip-serijala među zadarskim mališanima je Dav Pilkey, koji se suočavao s poremećajem smanjene pozornosti, disleksije i problemima u ponašanju dok je bio dijete. Budući da je često bio izbacivan iz razreda, vrijeme je kratio crtajući i smišljajući priče na školskim hodnicima.


Kada je nacrtao strip o superjunaku kapetanu Gaćeši, učiteljica mu je rekla da ne može provesti život crtajući »blesave stripove«, Danas, međutim, uživa ogromnu popularnost među djecom, što jasno pokazuje koliko je važno slušati svoj unutarnji glas i biti vjeran sebi, unatoč tuđim kritikama.