Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

osipanje na desnici

Domovinski pokret imat će manje saborskih zastupnika. Hoće li ostati i bez kojeg ministarstva?

Autor: Dražen Ciglenečki

03.09.2024. 10:18
Domovinski pokret imat će manje saborskih zastupnika. Hoće li ostati i bez kojeg ministarstva?

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL



U trenutku kad je premijer Andrej Plenković pristao Domovinskom pokretu dati tri ministarska resora, ta je stranka u Saboru raspolagala s 13 zastupnika. Jer, Mislav Kolakušić, DP-ov predizborni koalicijski partner, tada je već prekinuo suradnju s njima zbog pregovora s HDZ-om. Nakon što je Domovinski pokret odlučio podržati Plenkovića za mandatara za sastavljanje Vlade, ta je stranka izgubila i zastupnika Josipa Jurčevića, koji nije htio dati svoj potpis novom starom premijeru.


Nekoliko tjedana kasnije, Klub Domovinskog pokreta ostao je i bez neovisnog Željka Lackovića, koji se, u okviru većine u Saboru, udružio s Vesnom Vučemilović i Veselkom Gabričevićem.


Dakle, subotnji izborni sabor DP je dočekao s 11 zastupnika. Već tijekom dana bilo ih je devet jer su Igor Peternel i Krešimir Čabaj demonstrativno napustili i stranku i njezin klub. Damir Biloglav također je najavio da više neće biti u Klubu DP-a nakon što krajem studenoga reaktivira svoj zastupnički mandat i vrati se u Sabor.




Znači da će za tri mjeseca Domovinski pokret vjerojatno imati čak pet zastupnika manje nego 8. svibnja, kada je Plenković ocijenio da 13 mandata što mu ih donosi ta stranka vrijede tri mjesta u Vladi. Nije on pritom bio široke ruke, Mostu je 2016. za podršku istog broja zastupnika dao tri puno važnija resora i još poziciju predsjednika Sabora.


»Nabava« zastupnika


Pitanje je, međutim, može li se predsjednik Vlade uopće drukčije ponašati u situaciji u kojoj se odjednom našao, da mu se većina, zahvaljujući previranjima u Domovinskom pokretu, spušta na minimalno potrebnih 76 zastupnika. Ako bi Plenković reducirao utjecaj Domovinskog pokreta u Vladi, u skladu s erozijom te stranke u Saboru, što ne bi bilo politički nelogično, riskirao bi daljnje osipanje svoje koalicije.

Možda bi, naime, još zastupnika otišlo iz DP-a kada bi Plenković revidirao koalicijski sporazum. Tako su premijeru faktično vezane ruke, teško da će svesti Domovinski pokret na dva resora, može samo promatrati što se događa i nadati se da će Ivan Penava uspjeti zadržati barem osam zastupnika.


Doduše, glavni tajnik Domovinskog pokreta Josip Dabro u nedjelju navečer je izjavio da radi na tome da nabavi dva oporbena zastupnika, kako bi na taj način kompenzirao gubitak Peternela i Čabaja.


Ali, jako je upitno može li Plenković računati na to da će Dabro zaista prebaciti u DP, a onda i u parlamentarnu većinu neke opozicijske zastupnike. Ministar Ante Šušnjar misli da to za njegovog kolegu Dabru nije nemoguća misija.


»Razgovara se sa zastupnicima, a oni nisu iz SDSS-a. Zbog osjetljivosti ovog procesa, ne bih ulazio u detalje. Gledajte, Domovinski pokret je imao jednu stigmu koja nas je pratila cijelo vrijeme. Odlaskom nekih ljudi, ta stigma pada«, rekao je Šušnjar u intervjuu za N1 televiziju. No, Penava nije toliko optimističan.


»Taman da i gospodin Biloglav odluči uzeti taj mandat Domovinskom pokretu i krenuti u političku avanturu s nesretnim završetkom, vladajuća većina ostat će stabilna s naših, u najgorem scenariju, osam zastupnika. Bit ćemo puno homogeniji nego što smo bili«, kazao je Penava također za N1 televiziju.


O Dabrinoj tajnoj političkoj operaciji pokušaja vrbovanja oporbenih zastupnika nije rekao ništa, možda niti ne zna što to točno poduzima njegov bliski suradnik. »On je izašao s tim i dao nam za razmišljati«, neodređen je bio Penava.


Ali, jednoznačan je bio odgovarajući na pitanje očekuje li da će Domovinski pokret ubuduće kontrolirati manje ministarstava. »Čuo sam se s Andrejom Plenkovićem i Gordanom Jandrokovićem, ne očekujem«, istaknuo je predsjednik Domovinskog pokreta.


Dabrin angažman


Kad je riječ o Dabri, za pretpostaviti je da on nema šanse privući nikoga iz zastupničkih klubova lijevo-liberalnih stranaka opozicije, SDP-a, Možemo, IDS-a i drugih.


Ni mostovce ni bračni par Raspudić nije lako zamisliti u Domovinskom pokretu, makar su, kako je objasnio ministar Šušnjar, pale neke stigme s te stranke.


Nekako bi Dabro možda najviše izgleda mogao imati s tročlanim klubom u kojem su hrvatski suverenist Marijan Pavliček, bivši DP-ovac Jurčević i Dražan Dizdar, koji je u Saboru umjesto Kolakušića. Ipak, čini se da ni u tom klubu Dabro neće pronaći zastupnike kojima bi nadomjestio Peternela i Čabaja.


– Nas trojica smo jutros razgovarali i nema govora o tome da bi bilo koji od nas prešao u Domovinski pokret. Da sam želio biti zastupnik parlamentarne većine, već bih to ranije dogovorio s Plenkovićem, ne treba mi za to Dabro. Mislim i da je ovo obična Dabrin blef, da nema on nikoga u oporbi, rekao nam je Pavliček.


Premijer Plenković izjavio je jučer da Dabro ne pregovara u njegovo ime s oporbenim zastupnicina, ako to uopće čini.


– Navikli smo mi igrati i sa 76 zastupnika kao da nas je 150, pomirio se predsjednik Vlade sa smanjenjem svoje parlamentarne većine.


Ustrajat će na zabrani petokrake


Domovinski pokret je dok je još bio u oporbi predlagao zabranu crvene petokrake. Stipo Mlinarić je prikupljao potpise zastupnika za podršku svojoj inicijativi da se izvan zakona stavi »simbol smrti i stradanja u Domovinskom ratu«, ali bezuspješno.


Nije dobio potpise ni kolega s oporbene desnice ni iz HDZ-a. Sada je DP na vlasti, prolazi kroz ozbiljne probleme i vratio se jugoslavenskoj ikonografiji. Povod je činjenica da se na koncertu Bijelog dugmeta u Splitu, za vrijeme izvođenja pjesme »Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo«, na velikom zaslonu prikazivala zastava nekadašnje države.


»Simboli koji vrijeđaju osjećaje osamdeset posto građana Splita i Hrvatske ne mogu biti izuzeti od kaznenog zakona i sankcioniranja. Naša misija je kroz zakonske izmjene rješavati ovakve stvari i u tome ćemo ustrajati«, poručuje se u priopćenju koje je potpisao Dabro.