Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

TRADICIJA

OČUVANJE TRADICIJE Tradicionalna Otočka besida oživljava stare preške običaje

17.08.2024. 09:00
OČUVANJE TRADICIJE Tradicionalna Otočka besida oživljava stare preške običaje

Foto: VESNA BENIĆ



U dvorištu stare crkve u Preku održana je tradicionalna 18. Otočka besida. Kako ističe Ana Dalbello, poznata teatrologinja s Pašmana, ova je lokacija odabrana zbog sugestivnog scenskog prostora, lišenog suvišnih elemenata, evocirajući Mediteranski duh koji obilježava Dalmaciju i njezine stanovnike. Večer je to posvećena čakavskoj poeziji, igrokazima, pjesmama, napjevima, šalama i pošalicama.


Različite umjetnosti


– Otočka besida kombinira scenske izvedbe, klapsko pjevanje, plesanje kola te projekciju scena iz dokumentarno-igranog filma »Žrvanj života.« Kombiniranjem različitih izvedbenih umjetnosti, uključujući i filmsku projekciju, želimo pokazati veličinu, važnost i univerzalnost otočke baštine Preka koja se manifestira kroz govor, nošnju, ples i običaje koji se ne smiju zaboraviti jer su dio identiteta stanovnika otoka Ugljana, izjavila je teatrologinja Dalbello.


U Otočkoj besidi sudjelovali su članovi Udruge Luzor, klapa Lavandiere koja je ujedno proslavila 40. rođendan, te polaznici plesne radionice za djecu »Štorija o spari« Udruge TIM iz Preka. Važno je istaknuti da se ovogodišnja Otočka besida održala u sklopu projekta BOR udruge »Teatar od soli« pod pokroviteljstvom Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, dok su partneri projekta bili Udruga »Luzor« i Udruga mladeži Preko.




– Očuvanje tradicije postaje ključno jer ona predstavlja temelje koji nas oblikuju. Usmena književnost, najstarija forma književnosti, nositeljica je tradicije i identiteta. Otočka besida, pokrenuta 2006. godine, postala je kulturna manifestacija koja njeguje jezičnu baštinu, posebice čakavskog mjesnog govora. Svake godine događanje oživljava preške običaje, poeziju na preškom govoru te izvornu klapsku pjesmu, objasnila je Dalbello te dodala kako je Otočka besida, koja ima kultni status, neizostavan dio ljetne sezone u Preku koji ukazuje na lokalnu važnost očuvanja tradicije.


– Projekt BOR nastoji osnažiti ovo naslijeđe kroz aktivnosti poput intenzivnih radionica s djecom, jačanja kapaciteta članova i očuvanja preškog dijalekta. Kroz entuzijazam i ljubav prema tradiciji, projekt se bori protiv zaborava, stvarajući most između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti na otoku Ugljanu, rekla je Dalbello ističući kako, nažalost, u suvremenom društvu, tradicija često gubi svoju važnost, smatrajući se zastarjelom i manje vrijednom. U doba društvenih mreža, naglasak je na brzom i vizualnom izrazu, dok se usmeno predavanje smatra luksuzom. Ovaj paradoks postavlja pitanje o važnosti verbalne komunikacije i društvenih interakcija, nešto što je bilo uobičajeno u vremenima naših predaka. Tradicije, običaji i mudrosti stoljećima su se prenosili s koljena na koljeno, oblikujući identitete. No, moderni život često marginalizira te vrijednosti, stvarajući jaz između prošlosti i sadašnjosti.


Usmena baština


– Prikupljanje priča, pjesama i običaja od starijih članova doprinosi bogatstvu lokalne usmene baštine uz intenzivne pripreme i radionice s postojećim članovima udruge za što kvalitetniju izvedbu na događanju. Bitna je edukacija postojećih članova o važnosti očuvanja dijalekta i tradicije, razvoj glumačke vještine kako bi se prenosilo znanje na nove članove i poradilo na autentičnosti izričaja. Projekt BOR održava kreativne aktivnosti poput pričanja priča, pisanja poezije, i tako dalje. Provodimo aktivnosti usmjerene na privlačenje novih članova, posebice mladih i djece kako bi se ojačala zajednica te intenzivne ljetne radionice s djecom fokusirane na očuvanje priješkog dijalekta, tradicije i kulturnog izraza, objasnila je teatrologinja Dalbello te naglasila kako im je izvedba Otočke beside služila kao vrsta pripreme za posebnu izvedbu prilikom blagdana Sv. Luce u studenom.


PIŠE: VESNA BENIĆ