Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

terarij

S ovih 15 biljaka napravite svoj mali ekosustav

Autor: Sanda Milinković

16.08.2024. 08:38
S ovih 15 biljaka napravite svoj mali ekosustav

Foto: Pixabay



Terariji su zabavan način da pustite mašti na volju, a pritom stvarate mini eko sustav u staklenci koja djeluje poput malenog staklenika. Biljke ispuštaju vodenu paru koja se kondenzira, zadržavajući vlagu unutar sićušne strukture što održava unutarnje okruženje stabilnim i vlažnim.


Terarij možete napraviti od gotovo bilo kojeg spremnika, uključujući lijepe minijaturne staklenike ili ukrasne boce, a možete koristiti i otvorene i zatvorene posude.


Većinu terarija treba zalijevati samo svakih nekoliko tjedana, ovisno o veličini i zrelosti biljaka, a kada smo kod biljaka…




Najbolje biljke za terarije uključuju sve što je minijaturno i ne zahtijeva puno orezivanje da bi se držalo pod kontrolom pa valja birati odgovarajuće biljke zbog kojih vam terarij može trajati i petnaestak godina, piše Country living.



“Lažna” afrička ljubičica (streptocarpus)


Afričke ljubičice su najsretnije na jakom, neizravnom svjetlu i visokoj vlažnosti. Međutim, pazite da lišće ne dodiruje staklo jer će u protivnom izgorjeti ili postati kašasto. Za najbolje rezultate posadite ih u sredinu staklenke.


Smokva puzavica (Ficus pumila)


Ova šarmantna biljka puzat će i penjati se po vašem terariju. Voli visoku vlažnost zraka pa se posebno dobro snalazi u zatvorenom terariju.



Foto: iStock

Zračna biljka (Tillandsia)


Zračne biljke zapravo su epifiti koji rastu na granama drveća u šumi, upijajući vodu i hranjive tvari kroz svoje lišće. Možete ih prikazati same unutar staklene kugle, postavljene na komad kore ili kamen.



Foto: iStock

Dragulj orhideja (Ludizija)


Dragulj orhideje, koje su kopnene orhideje koje rastu u tlu, imaju prekrasno prugasto lišće, koje je upečatljivije od njihovih sitnih cvjetova. Kao biljke kišne šume, vole vlagu, pa su vrlo sretne u terariju.


Šiljasta mahovina Selagina (Selaginella)


Ima meko i lijepo lišće, a gotovo ju je nemoguće održati na životu u prosječnom domu jer obožava visoku vlažnost. Zbog toga je terarij savršeno okruženje za ovu šarmantnu biljku.



Foto: iStock

Kućna sreća (Soleirolia soleirolii)


Sićušni zaobljeni listovi ove kompaktne biljke čine je zabavnim dodatkom terarijima. Voli visoku vlažnost zraka pa će dobro uspijevati i u terarijima.


Biljka molitve (Maranta)


Molitvena biljka noću sklapa svoje listove, kao da ruke u molitvi. Šareno lišće najprikladnije je za veće terarije.


Biljka točkica (Hypoestes)


Točkasta biljka ima ružičasto, crveno ili bijelo točkasto lišće. Sporo raste i voli vlagu, što je čini idealnom biljkom za terarije. Obrežite je ako postane previše duga!



Foto: iStock

Biljka paun (Calathea)


Ove šarene biljke sa svojim prekrasnim prugama ili mrljama mogu biti zahtjevne za uzgoj izvan terarija jer vole vlagu, ali zato čine divne šarene dodatke većim terarijima.


Biljka “živca” (Fittonia)


Šareno lišće fitonije sporo raste i ostaje kompaktno, što je čini izvrsnom biljkom za terarij. Ima zanimljivo šareno lišće u nijansama bijele, crvene i ružičaste.



Foto: iStock

Djevojačka paprat (Adiantum spp.)


Sa svojim nježnim, čipkastim lišćem, ova paprat je predivna. Izbirljiva je u većini suhih interijera, ali će uspijevati u vlažnom terariju.


Ptičja paprat ili paprat ptičjeg gnijezda (Asplenium)


Sa svojim jedinstvenim oblikom gnijezda, ptičja paprat obožava vlagu, tako da će biti kao kod kuće u terariju. Vole i vlažnu zemlju, ali ne žele ostati mokre.



Foto: iStock

Begonija (Begonia spp.)


Postoji toliko mnogo različitih vrsta begonija! Minijaturne begonije su apsolutno čarobne u terariju, sa svojim prelijepo uzorkovanim listovima i različitim oblicima. Vole stalnu vlagu, pa je terarij baš za njih.


Ukrasna šparoga (Asparagus setaceus)


Ova nježna paprat pramenastog izgleda savršena je za terarije jer voli visoku vlažnost i može joj biti teško rasti izvan ove vrste okoliša. Također, ima sitne bodlje pa nosite rukavice pri rukovanju.



Foto: iStock

Palma sreće (Chamaedorea elegans)


Mnoge palme postanu prevelike za terarij, ali mala salonska palma dugo ostaje sitna. Svakom terariju dodaje šarmantnu tropsku atmosferu.



 


Foto: iStock