ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

STRAŠNA NESREĆA

Evo što se utvrdilo na zadnjem tehničkom pregledu trajekta 'Lastovo'

Autor: Marinko Glavan

13.08.2024. 10:17
Evo što se utvrdilo na zadnjem tehničkom pregledu trajekta 'Lastovo'

Foto: Bojan Purić



Tijekom jučerašnjeg dana nastavljena je istraga pomorske nesreće u Malom Lošinju koja se dogodila u nedjelju, kada su u padu ukrcajno-iskrcajne rampe trajekta »Lastovo« smrtno stradala tri člana posade broda, a četvrti je teško ozlijeđen. Istragu, prema priopćenju Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, provode ovlašteni djelatnici, odnosno inspektori ministarstva i nadležne Lučke kapetanije Rijeka, radi otkrivanja i kažnjavanja počinitelja pomorskih prekršaja koji su u vezi s događajem. Službenih rezultata istrage za sad još nema.


Izgubljeni životi


– Usporedno s ovom istragom, Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu provodi sigurnosnu istragu radi utvrđivanja okolnosti i uzroka, koji su do pomorske nesreće doveli te predlaganja korektivnih mjera za njihovo sprečavanje i ponavljanje, unapređivanje sigurnosti plovidbe, kao i smanjivanje opasnosti od posljedica pomorskih nesreća. Sigurnosna istraga provodi se neovisno o svim istragama koje o pomorskoj nesreći provode druga državna tijela, stoji u priopćenju ministarstva, uz napomenu kako će o rezultatima istrage javnost biti pravovremeno obaviještena.


Prema neslužbenim informacijama kojima za sad raspolažemo, rampa preko koje se vozila ukrcavaju i iskrcavaju s trajekta nije bila osigurana sigurnosnim klinovima, za vrijeme dok su petorica članova posade bila ispod nje, na obali u Malom Lošinju. Zapovjednik broda je, opet prema neslužbenim informacijama uočio da rampa nije osigurana klinovima te je krenuo upozoriti članove posade da se maknu, no prije nego što je stigao do njih, rampa je pala, a tri života su izgubljena, jedan je član posade teško ozlijeđen, a peti član se nekoliko sekundi prije pada rampe udaljio nekoliko metara, što mu je najvjerojatnije spasilo život. Po istom izvoru, članovi posade obavljali su vizualni pregled brtve na rampi, no upitno je zbog čega bi takvu radnju obavljala njih čak petorica.





Više pomorskih stručnjaka, upravitelja stroja i zapovjednika brodova s kojima smo razgovarali, kažu kako nitko od članova posade nije smio biti ispod rampe ako ona nije osigurana sigurnosnim klinovima, no isto tako ističu i da bez obzira na taj propust, rampa nije smjela naglo pasti, ako je sustav za njeno podizanje i spuštanje bio potpuno ispravan. Svi s kojima smo razgovarali kažu kako bilo da je riječ o hidrauličkom bilo o električnom sustavu podizanja i spuštanja rampe, na njemu postoje sigurnosni sustavi, poput kočnica, koji onemogućavaju da cijeli sustav naglo popusti i da rampa padne.


Sustav upravljanja


Isto kaže i Antun Aljinović, Nacionalni inspektor Sindikata pomoraca Hrvatske i predstavnik Sindikata za Jadroliniju.


– Najprije izražavam sućut obiteljima, prijateljima i kolegama smrtno stradalih pomoraca, a ozlijeđenom kolegi želim brz i potpun oporavak od fizičkih kao i psihičkih ozljeda. Nadamo se da će istraga koja je u tijeku biti provedena stručno i korektno. Nisam sklon uvjerenju o kojemu se već priča, da je u pitanju isključivo ljudski faktor, jer nitko neće stajati ispod rampe koju smatra nesigurnom. Što se tiče same hidraulike koja podiže i spušta rampu, ona ne može popustiti tako naglo da rampa doslovno tresne o rivu. Kako hidraulika ostaje bez tlaka, ona popušta postupno. Skloniji sam vjerovati da je u pitanju kvar, ventila ili nekog drugog sustava, bilo da je riječ o hidrauličnom bilo o električnom sustavu, jer i električni sustavi imaju kočnice za slučaj zakazivanja sustava. Mi u Sindikatu pomoraca Hrvatske već dugo upozoravamo na moguće posljedice nedovoljnog održavanja flote, smanjivanja broja članova posade, što utječe na sigurnost. Više puta sam i osobno upozoravao da će sve biti dobro dok se nešto ne dogodi, a nažalost, sada se dogodila tragedija u kojoj su izgubljena tri ljudska života. Što se tiče upozorenja, samo treba pomisliti što bi se dogodilo s brodom »Oliver«, prilikom nedavnog kvara, da su bili nepovoljni vremenski uvjeti. Tada bi bili ugroženi i putnici i posada, kaže Aljinović.


Istaknuo je da se bilo kakvi radovi na sustavima poput ukrcajno-iskrcajne rampe, moraju zavesti u knjigu Sustava upravljanja sigurnošću i zaštitom okoliša (SUS) u koju se zavodi svako održavanje.


– Zašto su pod rampom bila petorica, konkretno ne znam što su radili, pa ne mogu o tome govoriti. Ali ako je bilo ljudske greške, još jednom ponavljam kako se nadam da će kapetanija i ostale službe istragu odraditi kako treba i da će se utvrditi sve okolnosti. Međutim, i dalje ostajem pri mišljenju da rampa, bez obzira jesu li sigurnosni klinovi bili postavljeni, ako su svi sustavi bili ispravni, nije smjela pasti. Klinovi mogu i puknuti, ali rampa ni u tom slučaju ne bi smjela tako naglo pasti, kaže Aljinović.


Kvar ili oštećenje


Pomorci s kojima smo razgovarali, od kojih je jedan bivši zapovjednik na brodovima Jadrolinije, ističu da se svaki kvar ili oštećenje mora zavesti u SUS, za što je odgovoran časnik zadužen za sigurnost ili zapovjednik broda. Kvar ili oštećenje prijavljuje se zatim inspektoru broda u Jadroliniji koji u dogovoru sa zapovjednikom odlučuje na koji način, kada i gdje će se kvar ili oštećenje otkloniti. Pri tom se moraju ispuniti odgovarajuće check liste, odnosno popisi radnji koje je potrebno izvršiti da bi se eventualni radovi obavili na siguran način, a i mora biti zavedeno po čijem nalogu i koji članovi posade su obavljali potrebne radnje.


Inače, prema Pravilima o statuarnom certificiranju brodova Hrvatskog registra brodova, uređaji poput brodskih rampi za ukrcaj i iskrcaj koje su jedan od ključnih dijelova broda, moraju biti pregledani najmanje jednom godišnje »u dovoljnom opsegu, uz obavljanje odgovarajućih ispitivanja, a kako bi se potvrdilo da je brod ispravno i redovno održavan«, uz vizualni pregled kako bi se utvrdilo da na brodu i na njegovoj opremi nisu rađene nikakve neovlaštene izmjene; i »u slučaju da se tijekom pregleda utvrdi bilo kakva sumnja kako u svezi održavanja, tako i stanja broda ili njegove opreme treba obaviti dodatne preglede i ispitivanja u opsegu koji se smatra potrebnim«.


Hrvatskom registru brodova (HRB) uputili smo upit je li brod »Lastovo« imao sve potrebne svjedodžbe za plovidbu, kao i kada je brod zadnji put pregledan od strane HRB-a te jesu li tom prilikom uočeni bilo kakvi nedostaci, posebno vezani uz mehanizam ulazno-izlazne rampe na pramcu broda.


– m/b LASTOVO, luka upisa: Rijeka, NIB 14644 je temeljem uspješno obavljenog redovnog pregleda HRB-a u studenom 2023. bio u posjedu svih zakonom propisanih brodskih isprava, pri čemu nije bilo primjedbi koje su ostale neotklonjene ili čiji se rok otklanjanja odgodio. Isto se odnosi i na sustav ukrcajnih/iskrcajnih rampi, stoji u odgovoru HRB-a.