Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

svečana misa

Održano tradicionalno maritimno hodočašće na otok Zečevo

Autor: Portal ZL

06.08.2024. 14:00
Održano tradicionalno maritimno hodočašće na otok Zečevo

Foto: TZG Nin



Tradicionalno maritimno hodočašće na otok Zečevo s tradicionalnom sv. Misom održano je svečano i dostojanstveno uz prisustvo više od tri stotine hodočasnika, a brod s čudotvornim Gospinim kipom pratilo je morem tridesetak brodova, riječi su ninskog župnika don Jerka Vulete za ovu vrijednu manifestaciju koja se slavi 5. kolovoza.


Svečanu Sv. Misu na otoku Zečevo predvodio je don Ivica Bašić župnik Župe Vrsi uz nazočnost don Antonia Oltrana iz Nina, don Zvonimira Mikulića i don Damira Stojića.


Gospin kip se nosio ulicom Gospe od Zečeva do ninskog Gospinog mula, od kuda je krenula maritimna procesija preko Ninskog zaljeva do otoka Zečeva i unos Gospinog kipa u Njenu crkvu otočiću Zečevo.




Uz maritimno hodočašće mnogi su se zavjetnici uputili ranom zorom i pješačili 13 kilometara od crkve sv. Anselma u Ninu do Gospine crkve na otoku Zečevo.


Poznato je kako se u Ninu, gradu prvog hrvatskog biskupa i najstarijem hrvatskom kraljevskom gradu koji je već od 7. stoljeća bio snažno vjersko, kulturno i političko središte Hrvatske, Marijin kult slavio od 6. stoljeća upravo na povijesnom otočiću na kojemu je tada i izgrađena crkva sv. Marije.



Ukazanja


Ona je nažalost stradala za vrijeme uništenja Nina 1646. godine. Nešto ranije, 1517. godine, biskup Juraj Divnić je utemeljio svetkovinu na čast Gospe od Zečeva zbog potvrđenog ukazanja od brojnih svjedoka i mnogih čudesa koja su se tada zbila.


Zbog toga se u 17. stoljeću održavala svetkovina na čast Gospi od Zečeva u gradu Ninu, a tako se nastavilo i danas. Upravo je po tome Nin jedno je od najstarijih marijanskih svetišta te ima dugu tradiciju proslave čudesnog ukazanja Majke Božje. Ova vrijedna tradicija se čuva više od pet stoljeća.


Povijesni podaci o ukazanju govore da se davne 1516. na Zečevu u Ninskom zaljevu udovici Jeleni Grubišić ukazala Gospa, i to istoga dana dva puta, te uputila poruku za narod. Tražeći neku potvrdu od Gospe Jelena je molila ispred njezinog kipa koji je u crkvi na Zečevu proplakao pravim suzama.


Tome su svjedočili mnogi vidioci, pa je Jelena prenijela poruke za narod kako bi se narod spasio od propasti. Uslijed tih događanja i brojnih svjedočanstava o čudesnim zbivanjima potaknula su biskupa Jurja Divnića da ustanovi Blagdan Gospe od Zečeva.



Zahvalnost Gospi


Tijekom pet stoljeća došlo je do brojnih promjena koje su bile povezane s proslavama. Tako je od pedesetih godina do osamdesetih godina 20. stoljeća bilo razdoblje zabrane marijanskih okupljanja u čitavoj Hrvatskoj zbog zabrane tadašnje vlasti.


Zbog toga se više od tri desetljeća nije odlazilo na otok Zečevo, nije bilo tamo svete mise, a uslijed tih zabrana propala je crkva na Zečeva.


Obnovi crkve pristupilo se sredinom osamdesetih godina kada su dozvoljena vjerska okupljanja toga tipa. U Marijanskoj godini 15. 8. 1988. obnovljeno je maritimno hodočašće i prijenos Gospinog kipa iz Nina na Zečevo.


Spomenuto je maritimno hodočašće u 2003. godini odlukom crkvenih vlasti promijenjeno s datuma Velike Gospe na prvi marijanski dan.


Tako je od tada tradicija prenijeta u čast Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja.


– Od 2003. je pokrenuto hodočašće zahvalnosti Gospi od Zečeva za slobodnu nam Domovinu Hrvatsku, rekao je tadašnji ninski župnik don Šime Kevrić.


U suvremenom dobu održavaju se tri svetkovine, prva 5. svibnja, druga je promjenjiva i održava se ponedjeljkom pred blagdan Uzašašća, a ove godine to je bilo 6. svibnja. Treće se čašćenje Gospe od Zečeva održava 5. kolovoza.