ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

ODGODA

I to je zapelo! Tehnički proračun zakočio i projekt gradske sortirnice

Autor: Goran Šimunov

02.08.2024. 08:00
I to je zapelo! Tehnički proračun zakočio i projekt gradske sortirnice

Foto: Čistoća Zadar



Iako bi u listopadu županijska tvrtka Eko Zadar d.o.o. trebala, po dobivanju uporabne dozvole, preuzeti od izvođača radova, slovenskog konzorcija RIKO, upravljanje nad županijskim Centrom za gospodarenje otpadom (CGO) u Biljanima Donjim, to nažalost ne znači kako će Grad Zadar punom snagom krenuti u proces sanacije Odlagališta Diklo. Na ovom odlagalištu djelatnici gradske tvrtke Čistoća Zadar d.o.o. već godinama sortiraju reciklabilni otpad, a tako će ostati i po stavljanju u puni rad CGO-a, s obzirom na to da je zbog objektivnih razloga zapeo skupi projekt Grada Zadra o izgradnji sortirnice.


– Grad Zadar je na vrijeme raspravio i analizirao uvjete upravljanja budućom sortirnicom te je odlučio financirati izgradnju sortirnice drugim izvorima financiranja, navodi u odgovoru na naš upit Ivana Dadić, voditeljica Odsjeka Grada Zadra za informiranje i odnose s građanstvom.


Javni pozivi Ministarstva


Svi gradovi i općine u Hrvatskoj su za izgradnju sortirnica okrenuti javnim izvorima financiranja, pa je tako Ministarstvo održivog razvoja već provelo više javnih poziva za izgradnju i/ili opremanje postrojenja za sortiranje odvojeno sakupljenog otpadnog papira, kartona, metala, plastike i drugih materijala, a zadnji od njih objavljen je 5. veljače 2024. s rokom za podnošenje projektnih prijava do 19. travnja.




Ukupna bespovratna sredstva za ovaj poziv iznosila su devet milijuna eura, a moglo se dodijeliti od najmanje 133 tisuće eura, do najviše četiri milijuna eura.


Iznos bespovratnih sredstava iz NPOO-a po projektnom prijedlogu i prijavitelju koji se mogao dodijeliti u sklopu ovog poziva iznosio je maksimalno 70 posto od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova projekta. Prihvatljivi prijavitelji u okviru ovog poziva su gradovi i općine.


– Javni natječaj za izgradnju sortirnice je zatvoren. Grad Zadar se nije mogao prijaviti na natječaj zato što je uvjet za prijavu sufinanciranje JLS-ova, gradova i općina u iznosu od 30 posto prihvatljivih troškova, a Grad Zadar iz razloga »tehničkog« proračuna ne može preuzimati nove obveze.


No temeljni razlog zašto nismo bili »brži i od proračunske blokade« leži u činjenici što je jedan od uvjeta natječaja da JLS kao vlasnik sortirnice nakon izgradnje mora odabrati upravitelja odnosno koncesionara putem javnog natječaja.


Odabranom upravitelju, ako bude poslovao s gubitkom, Grad Zadar bi morao omogućiti pokrivanje troškova upravljanja i rada postrojenja sortirnice iz gradskog proračuna.


Grad Zadar je odlučio sortirnicu predati na upravljanje tvrtki u većinskom vlasništvu Čistoći d.o.o,, umjesto možebitnog financiranja potencijalnih gubitaka privatnog poduzetnika, pojašnjavaju iz Grada.


Čistoća je 2023. godine uime Grada Zadra kao investitora izradila Idejno rješenje i podnijela zahtjev za ishođenje posebnih uvjeta gradnje za lokaciju u gospodarskoj zoni Crno. Prihvatljiva lokacija za sortirnicu je i u Biljanima Donjim, ako postignemo dogovor o investiciji s gradovima i općinama partnerima, navode iz Grada Zadra.


Skupe sortirnice


U Hrvatskoj su izgrađena tek četiri CGO-a, a slično je i sa sortirnicama. Rijeka je bila prvi grad u Hrvatskoj koji je izgradio i opremio sortirnicu odvojeno prikupljenog otpada, u što je bilo uloženo 4,9 milijuna eura, od čega je iz EU fonda bespovratnim sredstvima financirano 4,1 milijun eura.


Sortirnica u kojoj se dnevno trebalo obrađivati do pedeset tona odvojeno prikupljenog otpada je davno otvorena, ali se otpad u njoj i dalje ne sortira.


U još jednoj županiji u kojoj je izgrađen CGO, Istarskoj, također rade na projektu izgradnje sortirnice s kapacitetom 13 tisuća tona godišnje, a prema predstudiji izvodljivosti koja je izrađena za gradsku tvrtku Herculanea, trošak izgradnje sortirnice procijenjen je na 7,3 milijuna eura.


U Planu gospodarenja otpadom Grada Zadra od 2018. – 2023. stoji kako će sortirnica imati kapacitet za obradu oko 8.000 do 10.000 tona otpada godišnje u jednoj smjeni, odnosno 16.000 do 20.000 tona za rad u dvije smjene. Za daljnju obradu takvog otpada sklopit će se ugovori o suradnji s tvrtkama specijaliziranima i ovlaštenima za postupanje s pojedinom vrstom otpada pogodnog za reciklažu.


Odgovarajući na naše pitanje hoće li nepostojanje sortirnice odgoditi početak sanacije Odlagališta Diklo, iz Grada Zadra navode kako se reciklabilni otpad trenutačno sortira na Odlagalištu Diklo te se predaje ovlaštenoj osobi s kojom je Čistoća zaključila ugovor o preuzimanju, a koja ima dozvolu resornog ministarstva i ovlaštena je za preuzimanje takve vrste otpada.


– Tvrtka Čistoća ima potencijal, resurse i sposobnost, ako bude potrebno, osigurati najmom prikladnu privremenu lokaciju za potrebe gospodarenja reciklabilnim otpadom. Sa završetkom procesa rješavanja imovinskopravnih odnosa nikakve prepreke više ne mogu i neće spriječiti zatvaranje odlagališta Dikla, ističe se u odgovoru koji uime Grada potpisuje Ivana Dadić.