Foto: TZGP
Svi ljubitelji močvarnih područja i promatranja ptica mogu na južnoj strani otoka Paga posjetiti ornitološki rezervat Velo Blato. Rezervat je osnovan 1988. godine zbog svog ekološkog značaja za bioraznolikost, a jezero sa svojom površinom od 670 hektara predstavlja doma za više od 160 vrsta močvarnih ptica, od kojih se 66 vrsta gnijezdi upravo na ovom području
Jezero Velo Blato, s Malim Blatom i Kolanjskim Blatom, predstavlja stajaćice i ornitološke rezervate koji su posebni po tome što im površina varira tijekom godina. Prosječna duljina Velog Blata je oko 2 kilometra, širina 1,2 kilometra, dok je dubina do 2,36 metara, što ga čini relativno plitkom stajačicom. Sjeverni dio jezera okružen je trskom, a prisutne su i vrste šaša, sitova te druge močvarne biljke. Oko ruba jezera prostire se zeleni tepih livada koji povremeno poplavljuje, budući da je riječ o močvarnom području.
Ako volite promatrati ptice ili se bavite rekreacijskim turizmom, ulaznice za posjet ornitološkom rezervatu Velo Blato možete nabaviti u Turističkoj zajednici u Povljani. Prilikom posjeta imat ćete priliku vidjeti i promatrati različite vrste ptica izbliza, te uživati u pogledu na ovaj zanimljiv močvarni krajobraz. Na sjevernoj strani rezervata nalazi se vidikovac ili promatračnica, a na više lokacija u rezervatu postavljene su informativne ploče koje pružaju dublji uvid u vrste ptica koje ovdje obitavaju, kao i u druge životinjske vrste.
Na primjer, možete vidjeti talijanskog zidnog guštera i pašku čipkicu, vrstu vretenaca koja se razmnožava na plitkim mediteranskim jezerima i većim lokvama, a u Hrvatskoj je rasprostranjena uglavnom u uskom pojasu Jadranskog mora. Također, tu je i barska kornjača, ugrožena i zaštićena vrsta gmaza, koja za svoj opstanak treba slatkovodna staništa poput ovoga.
Zbog plitkoće vode sva hrana je lako dostupna pticama, a budući da gotovo sva proizvedena organska tvar i minerali ostaju u močvari to omogućuje bujanje flore i faune, pa shodno tome i hrane. Fauna jezera Velo Blato uključuje brojne vrste ptica koje posjećuju ovo područje tijekom cijele godine. Među njima se ističu europski čvorak, siva čaplja, velika bijela čaplja, vrana, crni ibis, patka i obični kormoran. Značajne su i gnijezdeće vrste poput patke kreketaljke, livadarke, velike ševe i Montagueova jastreba koje predstavljaju ugrožene vrste u europskim razmjerima. Osim ptica, u jezeru žive i ribe, što doprinosi bogatstvu ekosistema ovog paškog močvarnog područja.
Potrebno je istaknuti da je u jezeru Velo Blato strogo zabranjeno loviti ptice i uznemiravati ih, s ciljem očuvanja prirodnog staništa i mira životinjskih vrsta koje borave u ovom rezervatu. No, ako preferirate aktivni turizam s ekološkim i rekreacijskim predznakom, svakako biste trebali posjetiti ovaj rezervat kao ljubitelj bioraznolikosti i prirode. Imat ćete priliku zabilježiti brojne vrste ptica u njihovom prirodnom staništu kroz fotografski objektiv, ali i ostale životinjske vrste te bogatu floru koja obavija ovo močvarno područje stvarajući tako novu dimenziju u naizgled ogoljenom, mjesečevom krajoliku otoka Paga.
najnovije
najčitanije
Županija
PREDAVANJE
Silvija Šiljeg održala predavanje na temu kvalitete života u Zadru
Zadar
ADVENT POČINJE
U nedjelju otvaranje ovogodišnjeg Adventa u Zadru, evo što vas čeka
Hrvatska
vremenske neprilike
HAK: Snijeg otežava promet prema Dalmaciji i Rijeci
Nogomet
STARI ZNANCI
Hrvatska saznala suparnika za četvrtfinale Lige nacija
Zadar
GOVOR
Gradonačelnik Dukić: ‘Zadar je baš zato toliko čudesan. Hvala vam svima na povjerenju…’
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja