Srijeda, 17. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

37 C°

Vremeplov

POVIJESNI USPJEH Prije točno 100 godina zadarski veslači osvojili olimpijsku broncu

Autor: Šime Ćurko

17.07.2024. 11:38
POVIJESNI USPJEH Prije točno 100 godina zadarski veslači osvojili olimpijsku broncu

Foto: Osobna arhiva



Prošlo je točno stotinu godina od prve zadarske veslačke olimpijske medalje. Osmerac zadarske Diadore osvojio je 17. srpnja 1924. na rijeci Seini u Parizu brončano odličje. Bila je to ujedno i prva zadarska olimpijska medalja u povijesti, a i prvi značajniji veslački uspjeh na ovim prostorima. Osmerac su veslali: Pietro Ivanov (Petar Ivanov – kasnije trener u šibenskoj Krki), zatim tri brata Katalinić: Simeone Catalinich, Antonio Catalinich i Francesco Catalinich, Bruno Sorich, Vittorio Gliubich, Giuseppe Crivelli, Carlo Toniatti i kormilar Latino Galasso. Kako je tada Zadar bio pod talijanskom upravom, predstavljali su kraljevinu Italiju, iako su većinom, što je vidljivo iz njihovih prezimena, bili hrvatskog podrijetla.U povodu ove važne obljetnice Petar Milin objavio je prigodni tekst na stranici Veslačkog kluba Jadran.


Prvi u prednatjecanju




U prednatjecanju Diadorin osmerac zauzeo je prvo mjesto, ispred posade Australije koja do tada nije bila pobijeđena pune četiri godine. U finalu Zadrani su osvojili treće mjesto, iza posada Sjedinjenih Američkih Država i Kanade. Po tadašnjem sistemu natjecanja u finalu je bilo mjesta za samo četiri posade pa su iz tri eliminacijske skupine samo pobjednici ulazili u finale, te je još jedno mjesto u finalu bilo rezervirano za pobjednika popravne utrke odnosno kako se to u veslanju popularno naziva – repasaža.


Koliko je tada zadarsko veslanje bilo snažno, svjedoči i činjenica da je isti osmerac, s nešto izmijenjenom posadom, prethodne dvije godine bio prvak Europe, 1923. na jezeru Como u Italiji, a 1922. srebrni na prvenstvu Europe u španjolskoj Barceloni. Svi koji se razumiju u veslanje znat će što znači kada jedna posada sastavljena isključivo od veslača istog kluba ostvaruje ovako velike rezultate, a upravo ta činjenica govori koliko je Diadora bila veliki klub. Nažalost, veliki klub je nestao u vihoru Drugog svjetskog rata kada je njihov dom stradao u bombardiranju Zadra. Još i danas su vidljivi ostaci kluba odnosno ostataka stupova na kojima je stajao, u moru nasuprot bivše tvornice Maraska.


Spašena oprema


Sreća u nesreći je bila, da je veliki dio brodova zadarske Diadore bio smješten u magazinu, odnosno skladištu tvornice likera obitelji Vlahov u Vruljici tijekom savezničkog bombardiranja Zadra, pa je tako 1947. godine od tamo izvučeno nekoliko brodova čime se pokrenula obnova veslačkog sporta u porušenom Zadru odnosno tim je brodovima obnovljen i Veslački klub Jadran koji je danas jedini baštinik tradicije organiziranog veslačkog sporta u Zadru, koja seže u 1885. godinu. Zadarsko veslanje dalo je 18 olimpijaca i dvije olimpijske medalje, što dovoljno govori samo za sebe o veličini zadarskog veslanja u proteklih više od stotinu godina.




 


Zadarske medalje na OI-u


Veslački osmerac (1924.), bronca: Simeone Catalinich, Antonio Catalinich i Francesco Catalinich, Bruno Sorich, Vittorio Gliubich, Giuseppe Crivelli, Carlo Toniatti i kormilar Latino Galasso


Ratko Kacian, nogomet, srebro (1948.), Frane Nonković, vaterpolo, srebro (1964.) Krešimir Ćosić, košarka, zlato (1980.), srebro (1968., 1976.), Branko Skroče, košarka, zlato (1980.), Ivan Sunara, košarka, bronca (1984.), Zoran Primorac, stolni tenis, srebro (1988.), Stojko Vranković, košarka, srebro (1988., 1992.), Vladan Alanović, košarka, srebro (1992.), Arijan Komazec, košarka, srebro (1992.)


Alan Gregov, košarka, srebro (1992.), Branimir Vujević, veslanje, bronca (2000.), Ivan Ninčević, rukomet, bronca (2012.), Šime Fanetela, jedrenje, zlato (2016.), Igor Marenić, jedrenje, zlato (2016.)