Subota, 5. listopada 2024

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

RADOVI

DVA GRADILIŠTA Azil za životnije i hospicij vrijedni 4,2 milijuna eura

Autor: Doris Babić

06.07.2024. 10:07
DVA GRADILIŠTA Azil za životnije i hospicij vrijedni 4,2 milijuna eura

Foto: ZADARSKA ŽUPANIJA



Župan Zadarske županije, Božidar Longin u pratnji Daniela Segarića, pročelnika za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove obišao je radove na izgradnji budućeg skloništa za napuštene životinje koje se gradi na katastarskoj granici Bokanjca i Briševa. Projekt Skloništa za napuštene i izgubljene životinje u Zadru ukupno je vrijedan 2,19 milijuna eura, investitor izgradnje je Zadarska županija, prema projektu tvrtke »Konus consulting« iz Dobropoljane, dok građevinske radove izvodi »Alfaplan građenje« iz Dubrovnika.


Konstrukcijski radovi


– Ovo je još jedan u nizu projekata Zadarske županije, uz Poljoprivredno-edukacijski centar u Zemuniku, hospicij u Babindubu, Medicinsku školu u Zadru i obnovu triju zgrada za potrebe Zadarske županije u krugu nekadašnje vojarne Stjepana Radića, istaknuo je župan Longin, zadovoljan stanjem na gradilištu.


Temelji su postavljeni, podignut je dio nosivih zidova, a trenutačno se gradi drugi dio zidova koji će ograđivati bokseve za životinje. Krov iznad prostora koji će biti zatvoreni planira se postaviti krajem idućeg mjeseca. U budućem prostoru za smještaj životinja trenutačno se izvode konstrukcijski radovi, a usporedno se radi na ostaloj pratećoj infrastrukturi.




– Zadovoljni smo kako projekt napreduje. Gradilište je u punom zamahu unatoč vrućinama i očekujemo da će kroz tri do četiri mjeseca sve biti dovršeno. Gradimo moderan objekt koji će zadovoljiti sve zakonske norme i u kojem će napuštene životinje, a to su u najvećoj mjeri psi, imati dobre uvjete. U ovom trenutku svakako treba spomenuti i udrugu Zadarske šapice koja je svojim volonterskim radom spasila mnoge simpatične psiće u svojem azilu na Žmirićima. Hvala im na tome. Sada je došlo vrijeme da u novom prostoru sustavno riješimo problem. No, usprkos svemu ovome, moram istaknuti da je najvažnije kontinuirano raditi na promicanju odgovornog posjedovanja pasa. Pas nije plišana igračka, već živo biće sa svim svojim potrebama i stoga ga ne možemo ostaviti na cesti kada nam dosadi, kazao je župan i dodao da su sredstva za izgradnju Skloništa za napuštene i izgubljene životinje u Zadru osigurana u proračunu Zadarske županije, a u financiranje izgradnje prošle godine uključio se i Grad Zadar.


Prethodno je Županija u ovaj projekt već uložila oko 70 tisuća eura za projektnu dokumentaciju, komunalni doprinos te izgradnju pristupne ceste, a 2019. godine dobila je zemljište od Ministarstva državne imovine namjenski za izgradnju skloništa za životinje. Na nedavnoj Županijskoj skupštini osnovana je ustanova koja će upravljati budućim skloništem, čiji će rad zajednički financirati.


Palijativna skrb


Podsjetimo, jedan od najvažnijih projekata Zadarske županije je i Centar za koordinaciju palijativne skrbi Zadarske županije, odnosno budući hospicij u Babindubu koji je vrijedan više od 2 milijuna eura.


– Radovi teku predviđenom dinamikom i unutar ugovorenog roka izvođenja. Zahvalio bih Vladi RH i Ministarstvu zdravstva na financijskoj pomoći bez koje bi teško ostvarili ovaj projekt. Ovo će biti veliki iskorak u brizi za naše najteže bolesnike. Hospicij će moći primiti deset osoba, zgrada ima tri etaže, a vjerujem da će radovi biti gotovi do kraja godine. Nažalost, takva skrb sve nam je potrebnija, Zadarska županija je velika i rijetko naseljena, sa 17 naseljenih otoka i starim stanovnicima o kojima često nema tko brinuti, naglasio je Longin i posjetio da je ovaj projekt pokrenut 2019. godine kada je država Zadarskoj županiji darovala zgradu bivše vojarne na Babindubu, a iznimno su zadovoljni što su u međuvremenu uz veliko razumijevanje Vlade RH uspjeli zatvoriti cjelokupnu financijsku konstrukciju.


Hospicij će biti specijaliziran za pružanje palijativne skrbi, u njemu će se pružati sveobuhvatna zdravstvena, psihološka, socijalna i duhovna skrb s ciljem pružanja potrebne njege bolesnicima s neizlječivom bolešću. Projektom rekonstrukcije predviđeno je deset postelja u pet dvokrevetnih soba. Uz sobe za smještaj bolesnika osigurani su prostorni uvjeti za rad multidisciplinarnog stručnog osoblja te prateće i pomoćne prostorije. U prizemlju i na katu su sobe za smještaj bolesnika, sobe za rad i odmor stručnog osoblja, prateće i pomoćne prostorije.


Zgrada ima tri etaže (podrum, prizemlje i kat) i obnovit će se u postojećim gabaritima i arhitektonskom izričaju, uz ugradnju dizala i dogradnju terase kako bi se zadovoljile sve potrebe njenih budućih korisnika.