ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

KAPETANOVA KULA

Umjetnica Mirna Oštarić Kerr predstavila izložbu pod nazivom "Zvjezdani zidovi"

Autor: Đurđa Baljak

03.07.2024. 20:20
Umjetnica Mirna Oštarić Kerr predstavila izložbu pod nazivom

Foto: Mislav Klanac



U Galeriji Kapetanova kula, Mirna Oštarić Kerr predstavila je svoju izložbu pod nazivom »Zvjezdani zidovi«, u organizaciji Hrvatskog likovnog društva Zadar, čija je i sama članica. U razgovoru s umjetnicom otkrili smo što se krije iza zanimljivog naslova i odakle dolazi inspiracija za ovu jedinstvenu izložbu. Naime, ono što »Zvjezdane zidove« čini posebnima je činjenica da su upravo zidovi Kapetanove kule poslužili kao izvor njezine inspiracije, što ovu izložbu čini duboko povezanom s povijesnim kontekstom prostora.


Foto: Mislav Klanac


– Zidovi kule bili su mi inspiracija za radove. Dok sam crtala, koristila sam teksturu zidova kao osnovu za crteže. Svaki rad je nastao na određenom mjestu u kuli, pa su i nazivi radova jednostavni i doslovni, što mi je osobno dosadno, ali sam željela da sve bude u duhu kule. Tako su, na primjer, radovi nazvani »Zviježđe u prizemlju« ili »Vanjske zvijezde« za rad koji je nastao na vanjskom zidu, dok je primjerice »Pogled s vrha kule« nastao, naravno, na vrhu kule. Zapravo, svi crteži su nastali na zidovima kule, osim jednog rada koji je nastao van kule. Riječ je o jednom velikom akrilu na platnu, koji je također ispiran kulom. Na njemu sam isto pokušala imitirati teksturu zidova kule, ali u drugačijem mediju.


Zvjezdane karte


– Kada sam počela crtati i koristiti teksturu zidova kule, primijetila sam da se pojavljuju točke koje sam kasnije spajala, stvarajući tako oblike nalik zviježđima ili zvjezdanim kartama. Privuklo me zvjezdano nebo jer me od početka plava boja fascinirala. Isprva sam mislila da me plava boja zove da prikažem more, u smislu pogleda koji puca s vrha kule. Međutim, postoji jedan rad koji prikazuje ljeskanje sunca na moru, nazvan »Pogled s kule«. No, ta plava boja zapravo nikada nije predstavljala more, već nebo koje simbolizira slobodu, objasnila je Oštarić Kerr.


Foto: Mislav Klanac




Cjelokupni postav izložbe nastao je u dva tjedna početkom lipnja. Premda je isprva imala potpuno drugačiju ideju, konceptualnu poput ove, ali nije pronalazila inspiraciju.


– Zapravo mi je prvotna ideja bila neka vrsta bajke jer mi je kula oduvijek izgledala jako romantično i htjela sam stvoriti nešto u tom duhu. Planirala sam raditi bajke, budući da je kula visoka i podsjeća me na priče gdje se spašavaju princeze. Cijelo vrijeme sam željela napraviti izložbu specifično baš za prostor kule. Dok drugi umjetnici jednostavno postave svoje radove kada dobiju termin, ja sam htjela da moji radovi budu usko povezani upravo s Kapetanovom kulom i da sve bude prilagođeno tome, priča nam ova umjetnica, dodajući kako joj se konačni koncept iskristalizirao u posljednji tren, odnosno negdje prije mjesec dana.


– Svakodnevno sam posjećivala kulu, često i po nekoliko puta dnevno, i tako se rodila potpuno nova ideja. Koncept je postao da radim izložbu doslovno u kuli, a ne samo za kulu. Tako su svi crteži nastali upravo u toj kuli. Cijela kula mi je bila inspiracija, kao i plava boja, kojoj sam se isprva opirala. Na kraju, kada sam se predala toj plavoj boji i pustila da me kula vodi, radovi su nastajali posve prirodno i spontano. Jednostavno sam došla u kulu, uzela papir i plavi grafit i rekla sebi da moram negdje početi jer inače neće biti izložbe. I tako je sve krenulo, nekako spontano, objasnila nam je Oštarić Kerr te istaknula kako su svi radovi koje je nacrtala iskorišteni za izložbu.


Uživanje u procesu stvaranja


Izložba donosi devet radova, od kojih su svi crteži izvedeni plavim grafitom, osim jednog akrila na platnu, koji je također ispiran teksturama zidova Kapetanove kule.


Budući da radi kao profesorica u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna, svoje učenike, kako ističe, uvijek uči tome da moraju osjetiti inspiraciju i prepustiti joj se, a ne samo zadovoljiti puku formu.


Foto: Mislav Klanac


– Mogla sam izložiti stare radove, ali sam željela stvoriti nešto novo. Imala sam ideju koju sam forsirala, ali jednostavno nije izlazila iz mene. Kada sam se napokon prepustila, prihvatila blokadu i shvatila da moram unutar sebe otvoriti prostor za slobodu i kreativnost, radovi su počeli dolaziti posve prirodno, priča nam ova umjetnica, ističući kako svoje učenike uči da ne budu prestrogi prema sebi, već da se prepuste igri i uživaju u procesu stvaranja.


– I sama sam bila stroga prema sebi, osjećajući da moram stvoriti nešto jer će ljudi doći na izložbu, što mi je stvaralo pritisak. Međutim, kada sam se oslobodila tog pritiska i počela se igrati s idejama, radovi su se pojavili, kaže Oštarić Kerr.


Nadalje, kako naglašava, ova izložba je višeslojna i sa sobom nosi određenu simboliku.


Putovanje prema vrhu


– Kula simbolizira putovanje od dna prema vrhu, prema zvijezdama, i taj pogled na vrhu koji oduzima dah. Kula je zapravo prvo mjesto u Zadru koje me oduševilo na prvu, čak i prije negoli sam postala članica HDLU-a. Evo, šest godina nakon toga, sada imam ključeve tog prostora i izlažem tamo, što me zaista čini počašćenom, kazala je, i podijelila da je simboliku putovanja od prizemlja do zvijezda na otvaranju izložbe predočila putem plahti koje su visjele na vanjskim zidovima.


Foto: Mislav Klanac


– Osim toga, simbolično spuštanje plahti s čvorovima podsjeća i na čvorove koje sam spojila na crtežima u zvijezde, ali istodobno aludira i na Zlatokosu koja u bajci spušta svoje ispletene zlatne niti niz kulu. Cijela izložba je zaogrnuta u plavim, bijelim i srebrnim tonovima. Uz to, na neke radove sam djelomično lijepila srebrne svjetlucave krugove, tako da promatrač mora hodati oko njih kako bi vidio kako svjetlucaju. Ovisno o samom kutu gledanja, ista točka može iz jedne perspektive izgledati tamno, a s druge srebrno svjetlucava, otkrila je umjetnica.


No, to nije sve. Na podu su bile posute i srebrne šljokičaste zvjezdice.


Foto: Mislav Klanac


– Šljokice na podu, kao pale zvijezde, dodatno su pojačale atmosferičnost srebrno-bijelog sjajnog efekta i pružile dodatnu čar na otvorenju izložbe. Tako sam se poigrala s temama i povezala ih s onim što uvijek učim svoje učenike – da se treba ozbiljno zaigrati. Radovi su kompleksni, neki su čak i teški. Pritom nisam htjela koristi druge materijale, već zadržati prirodnost kao što je kula građena od prirodnog materijala – kamena, pa sam stoga koristila plavi grafit. U toj igri sam spontano počela dodavati i šljokice jer volim vedre stvari, istaknula je Oštarić Kerr.


Zaigrana djeca


Da se ova umjetnica i profesorica voli zaigrati i izraziti svoju kreativnost, potvrđuje i činjenica da je uspjela ujediniti sve grafičke škole u Hrvatskoj u jednoj izložbi.


– Uspjela sam okupiti sve hrvatske škole s likovnim smjerovima i pozvala ih na suradnju kako bismo napravili veliku grafičku izložbu, jer takvih izložbi, nažalost, manjka. Zapravo, to je bila prva izložba takvog tipa ikada. Sve srednje škole su se odazvale, što mi je bilo iznimno drago, te smo napravili učeničku izložbu isključivo tradicionalne grafike koja je održana u Dvije palače tijekom 2022. godine, a od tada putuje po Hrvatskoj. Također, ove godine smo proširili projekt i organizirali izložbu »Grafička igra 18+« u Galeriji Kapetanova kula, koja je bila namijenjena isključivo profesorima. Željeli smo da profesori odgovore na istu temu kako bi učenici mogli vidjeti kako mi radimo i da smo i dalje velika i zaigrana djeca koja vole umjetnost. Tako pokazujemo da živimo ono što učimo, zaključila je Oštarić Kerr, dodajući kako će ta izložba nastaviti svoje putovanje na jesen, kada će biti postavljena u Splitu.