
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
Građani zemalja EU-a od 6. do 9. srpnja izlaze na birališta kako bi izabrali zastupnike u Europskom parlamentu, ali po izbornim pravilima koja se dosta razlikuju od zemlje do zemlje – negdje je izborni prag 5 posto, a negdje ga nema, dok u nekim zemljama mogu glasati i 16-godišnjaci.
Većina europskih zemalja održava izbore 9. srpnja, ali oni počinju 6. srpnja kada se održavaju u Nizozemskoj.
Dan kasnije na birališta izlaze Irci i Česi, dok se 8. lipnja izbori za Europski parlament održavaju u Latviji, Malti, Slovačkoj i Italiji. U dvije se zemlje izbori održavaju dva dana – Češkoj i Italiji.
Europski parlament u novom sazivu neće imati dosadašnjih 705, već 720 zastupnika. Hrvatska nije među zemljama kojima je raspodijeljeno dodatnih 15 mandata, već će i dalje imati 12 eurozastupnika.
Minimalan broj eurozastupnika po zemlji je šest. Toliko eurozastupnika imaju najmanje europske zemlje – Malta, Cipar i Luksemburg. Najviše eurozastupnika ima Njemačka, njih 96.
Izborna pravila znatno se razlikuju od zemlje do zemlje. Primjerice, građani 14 zemalja EU-a mogu, ako žive u inozemstvu, glasati poštom.
Hrvatska je među osam zemalja čiji državljani mogu svoje biračko pravo ostvariti samo glasanjem u diplomatskim predstavništvima zemlje. U četiri zemlje (Češkoj, Irskoj, Malti i Slovačkoj) ne postoji mogućnost glasanja izvan zemlje, dok samo jedna (Estonija) ima mogućnost elektroničkog glasanja.
Glasanje na izborima za Europski parlament obvezno je u Belgiji, Bugarskoj, Luksemburgu i Grčkoj. U većini zemalja, pa tako i u Hrvatskoj, postoji samo jedna izborna jedinica na izborima za Europski parlament. Iznimke po tom pitanju su Belgija, Irska, Italija i Poljska.
Izborni prag od pet posto postoji u devet zemalja, uključujući Hrvatsku. Međutim, većina zemalja, odnosno njih 13, nema postavljen izborni prag. Izborni prag iznosi četiri posto u Italiji, Austriji i Švedskoj, tri posto u Grčkoj te 1,8 posto u Cipru.
Dob za glasanje istovjetna je punoljetnosti u većini država članica. U Grčkoj mogu glasati i sedamnaestogodišnjaci, dok se u Belgiji, Njemačkoj, Malti i Austriji može glasati od 16. godine.
Minimalna dob kandidata na izborima varira od 18 do 25. U 15 zemalja, uključujući Hrvatsku, minimalna dob kandidata je 18 godina. Tri godine viša minimalna dob kandidata pravilo je u čak devet zemalja, dok u Rumunjskoj kandidat mora imati minimalno 23 godine, a u Grčkoj i Italiji 25.
najnovije
najčitanije
Svijet
prvo glasanje
Iz dimnjaka Sikstinske kapele izašao crni dim, još uvijek nemamo papu
Zadar
izborna skupština
Željku Županoviću novi mandat na čelu Udruge osoba s invaliditetom
Auto
marketinški trik ili?
Srbijanski poduzetnik otkupio pravo na ime i najavio uskrsnuće Yuga
Kultura
PAPIR I PORUKA
Ilustratorica i dizajnerica Ena Jurov otkriva zašto kroz umjetnost progovara o nepravdi
Tenis
Do 17. svibnja
U Zadru humanitarni turnir Tenisom do zdravlja
Crna Kronika
PRIPAZITE!
‘NE PANIČARITE’ Zadarska policija objavila važan apel: ‘Uglavnom rade u skupinama…’
Županija
POBJEDNIČKOM STAZOM
Filip Kulonja iz Dobropoljane zablistao! Zlatni sprinter s Down sindromom pomiče granice
Zadar
DEBATA
Sučelili se Daniel Radeta, Šime Erlić i Ivica Žuvela. Zaiskrilo na temama Gradskog vijeća, Kapovića i betonizacije
Zadar
PROBLEMI ZBOG KIŠE
‘UVIK ISTO KAD JE KIŠA!’ Iz šahta u Vruljici voda šiklja kao vodoskok, razlog – jake oborine!
Zadar & Županija
Istraživanje