Foto: Arhiva NL
Iz dviju važnih zdravstvenih ustanova čiji je osnivač Zadarska županija, Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije (ZHMZŽ) i Doma zdravlja Zadarske županije, potvrdili su nam kako isplaćuju neisplaćena materijalna prava svojim zaposlenicima za prethodno razdoblje, ali i kako traže refundaciju sredstava od Ministarstva zdravstva koje će isplatiti svojim zaposlenicima.
U tijeku tužbe
Iz Zadarske županije su nam pojasnili kako ove zdravstvene ustanove isplaćuju neisplaćena materijalna prava s osnove prekovremenih sati, povećanja osnovice od šest posto koja nije obračunata za 2016. i 2017. godinu i dodataka za odgovornost, sve sukladno odlukama nadležnih sudova.
Da su u tijeku brojne tužbe radnika županijske Službe sanitetskog prijevoza, koji su od 1. lipnja 2018. godine pripojeni Zavodu HMZŽ-a, a dotad su bili dio Doma zdravlja, potvrdio nam je Domagoj Kovač, odvjetnik iz Zagreba, pravni zastupnik sindikata Zajedno, čiji članovi su i svi djelatnici ovog saniteta.
– U Zavodu HMZŽ su potraživanja radnika već prešla 200 tisuća eura. Za neisplatu potraživanja tužili su i Dom zdravlja, a ukupan iznos se kreće sigurno na više od 80 tisuća eura, kaže pravni zastupnik Kovač.
Iz Županije, pak, ističu kako je važno napomenuti da do neisplate materijalnih prava u Zavodu HMZŽ-a i Domu zdravlja nije došlo krivnjom ustanova, već greškom u sustavu COP-a. COP je poslovno-informatički sustav FINA-e namijenjen upravljanju rashodima koji su vezani za troškove ljudskih resursa u javnom sektoru.
Greška u obračunu
Iz Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije kažu kako unutar programa COP, prilikom obračuna plaća greškom svim zaposlenicima u javnim službama, a ne samo djelatnicima sanitetskog prijevoza, za cijelu 2016. godinu i za siječanj 2017. godine, nije obračunavano povećanje osnovice od šest posto.
– Djelatnici sanitetskog prijevoza imaju potraživanja i s osnove obračuna dodataka za odgovornost i posebnih uvjeta rada na prekovremene sate i gore navedeno potraživanje vezano za osnovicu za naveden period. S obzirom na to da će se glavnina sredstava refundirati temeljem potraživanja od Ministarstva zdravstva, poslovanje Zavoda neće biti ugroženo, poručuju iz Zavoda HMZŽ-a, a slično navode i u Domu zdravlja.
– Djelatnici Sanitetskog prijevoza imaju potraživanja i s osnova obračuna prekovremenih sati na osnovi povećane osnovice i dodatka za odgovornost. Budući da će glavninu sredstava refundirati Ministarstvo zdravstva i da su isplate sukcesivne, poslovanje DZ-a zbog toga neće biti ugroženo, naglašavaju u Domu zdravlja.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Utakmica odluke
HRVATSKA-GANA 0:0 Vatreni bolji u prvoj četvrtini utakmice! Vlašić zatresao vratnicu!
Zadar
PET VIJESTI DANA
PREGLED DANA Sve više upozorenja na stanje u zadarskom zdravstvu: ‘Sve je to posljedica političke trgovine’
Svijet
Katastrofalni potres
U Venezuelu stiglo 1.600 stranih spasilaca. Traje potraga za preživjelima, ponegdje i golim rukama
Županija
otok vir
Postavljeno devet novih tuševa od Radovanjice do Prezide
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda