
Foto: iStock/NL
Zloporaba alkoholnih pića sve je veći problem u Hrvatskoj koja se našla u prvih pet zemalja Europe u svakodnevnoj konzumaciji pića, a zabrinjavajući je i broj mladih koji konzumiraju alkohol, istaknuto je u utorak na okruglom stolu “Alkohol kao javnozdravstveni problem“.
Na okruglom stolu održanom u Edukacijskom centru Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) istaknuto je kako ovaj trend zahtijeva hitnu pažnju i kako bi se promijenio.
Izneseno je da zloupotreba alkohola predstavlja jedan od najozbiljnijih problema suvremenog društva, sve češće se pojavljujući u općoj populaciji, a alkohol se počinje konzumirati sve ranije u životu.
Konkretni problemi povezani s konzumacijom alkohola variraju diljem svijeta, a teret bolesti i smrtnosti stanovnika značajan je u većini zemalja.
Prema podatcima Europske zdravstvene ankete za 2019., Hrvatska se nalazi među prvih pet zemalja po svakodnevnoj konzumaciji alkoholnih pića, s prevalencijom iznad 10 posto, zajedno s Francuskom, Bugarskom, Španjolskom i Portugalom.
Ti su podatci zabrinjavaju, jer alkoholizam nije samo problem pojedinaca, već ima šire posljedice na obitelji, zdravstvene sustave i društvo u cjelini, upozoreno je na okruglom stolu.
Štetna uporaba alkohola ubraja se među glavne čimbenike rizika za razvoj bolesti, invaliditeta i smrti te nosi sa sobom niz ozbiljnih zdravstvenih posljedica, uključujući bolesti jetre, srca, mentalne poremećaje i ozljede.
Konzumacija alkohola kod mladih
Zanimljivo je da su po nekim pokazateljima istraživanja Health Behaviour in School-aged Children provedenog 2022., djevojčice (učenice) prestigle dječake (učenike) prvi put od 2002. godine.
Alkoholna pića najmanje jednom u životu pilo je 41.5 posto dječaka i čak 45 posto djevojčica u dobi od 13 godina te 66 posto mladića i čak 71 posto djevojaka u dobi od 15 godina.
Vrlo rani kontakt s alkoholnim pićima, već u dobi od 11 godina imalo je ipak više dječaka nego djevojčica i to 23 posto dječaka u odnosu na 15 posto djevojčica. Djevojke u dobi do 15 godina prestigle su mladiće i u opijanju pa se 43.0 posto djevojaka opilo najmanje jednom u životu dok se isto odnosi na 42,.5 posto mladića u dobi od 15 godina.
Kao neke od preventivnih mjera istaknuto je informiranje mladih i cijele populacije, educiranje te aktivno dizanje svijesti javnosti o posljedicama pretjerane konzumacije alkohola.
Sudionici okruglog stol zaključili su da je nužno zapošljavati psihologe u školama kako bi se sustav adekvatnije nosio s problemom konzumacije alkoholnih pića kao i probir rizika u mentalnom zdravlju koji provode liječnici školske medicine na sistematskim pregledima u 8. razredima i 1. razredima srednje škole.
najnovije
najčitanije
Gastro
prava senzacija
Kineske palačinke od mladog luka eksplozija su okusa
Zadar
kandidat za gradonačelnika
Daniel Radeta odgovorio na otvoreno pismo Doris Bailo
Nogomet
4. kolo
Arbanasi sve bliži Valu u Drugoj dalmatinskoj ligi mladih
Nogomet
nk abeceda
Ženski nogomet treba razvijati jednako kao i muški
Hrvatska
bitka za fotelje
HDZ pokušava zadržati 15 županija, SDP želi tri nove. Donosimo pregled lokalnih izbora
Crna Kronika
PU ZADARSKA
PREVAREN U SRED ZADRA! Prišla su mu dvojica muškaraca, ponudili mu na prodaju…
Zadar
PROZVAO GA
KAKAV FAIL! Radeta išao prozvati Erlića pa se malo osramotio…
Županija
Petrčane
MISTO MOJE (18) Prodaju se tereni, svi su u turizmu, dobro žive, još da su svoja općina…
Zadar
Stranac pitao Zadrane koji su ‘najdalmatinskiji’ izrazi, evo što su mu odgovorili
Županija
POBJEDNIČKOM STAZOM