Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

PIONIRSKI POTHVAT

Potpisan sporazum o suradnji Zadarske županije i Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Autor: Đurđa Baljak

16.03.2024. 09:33
Potpisan sporazum o suradnji Zadarske županije i Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Foto: Arif Sitnica



U Mjesecu hrvatskog jezika i uoči 57. obljetnice Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika te dva mjeseca nakon donošenja Zakona o hrvatskom jeziku, u Maloj vijećnici Doma Zadarske županije, Zadarska županija i Institut za hrvatski jezik, potpisali su Sporazum o suradnji u provedbi identifikacije potencijalno darovite djece. Ovaj pilot projekt uključuje Upravni odjel za obrazovanje, kulturu i šport, Institut za hrvatski jezik, predstavnike Sveučilišta u Zadru i Agenciju za odgoj i obrazovanje.


Glavni cilj provođenje testiranja je identificirati darovitu i potencijalno darovitu djecu iz područja hrvatskog jezika, koje će kasnije pohađati radionice u Centru izvrsnosti.


Testiranje dogodine


Na početku svog prigodnog govora, župan Zadarske županije, Božidar Longin, srdačno je pozdravio sve prisutne i istaknuo važnost oblikovanja novih priča te pomjeranja granica. Prenoseći povijesne dosege Zadra i županije, podsjetio je na značajne događaje poput osnivanja prvog hrvatskog Sveučilišta u Zadru 1396. godine, objave prvog romana u stihovima Petra Zoranića 1536. godine te izdavanja prve hrvatske gramatike Bartola Kašića 1604. godine.




Spomenuo je i 1806. godinu kao godinu izlaska prvih novina na hrvatskom jeziku te 1874. godinu kao godinu prve operacije s eter narkozom u jugoistočnoj Europi. Na kraju, istaknuo je da će Zadarska županija postati prva hrvatska županija koja će potpisati sporazum u Mjesecu hrvatskog jezika i na 57. obljetnicu Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika.


– Identitet nekog naroda najviše se ogleda u jeziku, ne toliko u mjestu rođenja ili granicama države. Živimo u vremenu gdje je utjecaj jezika izrazito vidljiv, posebno kroz sveprisutnu globalizaciju i prodiranje engleskog jezika u našu svakodnevicu. Nažalost, moram priznati da me duboko žalosti činjenica da smo svi izloženi tom utjecaju, a ne samo naše mlađe generacije.



Stoga smatram iznimno važnim da utječemo na mlađe naraštaje, da im prenesemo ljubav prema našem jeziku i kulturi. Već smo pokrenuli identifikaciju darovite djece u području matematike, a sada želimo isto učiniti i za hrvatski jezik. Suradnja s Institutom u ovom pothvatu od ključne je važnosti, a planiramo provesti testiranja nad učenicima sedmih razreda osnovne škole, najvjerojatnije već od iduće školske godine, poručio je župan Longin.


Važnost jezika


Sporazum je potpisan između ravnatelja krovne institucije za hrvatski jezik, Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, te Zadarske županije. Ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, dr. sc. Željko Jozić istaknuo je kako je riječ o pionirskom pothvatu.


– Kada sam prvi put čuo za tu ideju zapitao sam se je li moguće da postoje darovita djeca i u području hrvatskog jezika, a da to nisu samo prirodne znanosti. Ubrzo sam si osvijestio kako u Institutu zaista rade ljudi koji su nekoć bili darovita djeca, a jedan od njih sam i ja. U meni je to pobudilo »Aha« efekt!


Zaista je važno da obrazovanju, a napose onom primarnom, izdvajamo takve učenike. Svi smo svjesni koliko engleski jezik utječe na sve, a pogotovo na mlađe naraštaje. Zato je važno da pokažemo kako političke strukture vode računa o tome da hrvatski jezik bude i u svijesti mladih govornika. U Zapisu popa Martinca o Krbavskoj bitci identificira se narod i jezik, gdje je jezik sinonim za narod i obratno.


Mlađe generacije često pribjegavaju engleskim izrazima i sigurno će ih biti i nakon ovoga. Međutim, značajno je ovo što danas potpisujemo da mladi budu svjesni važnosti standardnog hrvatskoj jezika u obrazovnom i javnom govoru, istaknuo je dr. Jozić, dodavši kako se jezik najbolje njeguje kroz trud, rad i ljubav.


Osim predstavnika Instituta hrvatskog jezika i jezikoslovlja, na potpisivanju su bili i predstavnici Sveučilišta u Zadru, rektor Josip Faričić te Sanja Knežević, pročelnica Odjela za kroatistiku, uz ostale profesore.