Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

Afera “Mreža”

Sabor danas raspravlja o povjerenstvu koje treba istražiti financiranje medija

Autor: Hina

12.03.2024. 09:21
Sabor danas raspravlja o povjerenstvu koje treba istražiti financiranje medija

Foto: Davor Kovačević/NL



Hrvatski sabor danas će raspravljati o prijedlogu oporbenih zastupnika koji su nakon otkrića afere ‘Mreža’ zatražili osnivanje istražnog povjerenstva radi utvrđivanja potencijalnog korumpiranja medija javnim novcem.


Riječ je o aferi nakon koje je smijenjen tadašnji ministar gospodarstva Davor Filipović i njegov posebni savjetnik Jurica Lovrinčević koji je lokalnoj zagrebačkoj televiziji Mreža TV nudio novac državnih tvrtki, kojim bi se kupio njezin oglasni prostor, a zauzvrat je za sebe tražio da mu se osobno vrati polovica novčanog iznosa.


Osnivanje istražnog povjerenstva podržalo je 18 oporbenih zastupnika. U podnesenom tekstu kojim se obrazlaže prijedlog, navodi se kako afera Mreža pokazuje na koji način funkcionira administracija premijera Andreja Plenkovića.




“Evidentan je pritisak na medije s ciljem utjecaja na njihovu uređivačku politiku kako bi se u javnosti pojedinci iz premijerove administracije prikazivali u pozitivnom svjetlu, a sve to državnim novcem”, upozorili su zastupnici ističući da takva afera ne smije proći bez odgovornosti samog Plenkovića.


Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković je još u prosincu prošle godine, nakon najave oporbe da će tražiti osnivanje istražnog povjerenstva, kazao da nema ništa protiv da se analiza financiranje medija u Hrvatskoj.


”Neka se napravi analiza i studija o tome kako se financiraju mediji u Hrvatskoj, tko su vlasnici medija, to bi bilo vrlo zanimljivo, rekao je tada Jandroković gostujući na Hrvatskom radiju.


Zakonom o zdravstvenoj zaštiti uređuje se specijalističko usavršavanje


Saborski zastupnici prvo će raspraviti izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti kojim se uređuje specijalističko usavršavanje zdravstvenih radnika.


Ako specijalizant namjerava otkazati ugovor o radu i prijeći u drugu zdravstvenu ustanovu čiji je osnivač država ili jedinica lokalne samouprave, prema zakonskom prijedlogu obvezan je zatražiti prethodnu suglasnost Ministarstva zdravstva te ishoditi i suglasnost zdravstvene ustanove u kojoj želi raditi.


Zdravstvena ustanova u koju specijalizant prelazi obvezna je nadoknaditi troškove specijalizacije ustanovi iz koje je otišao, u roku od godine dana od zasnivanja radnog odnosa. Ako specijalizant otkaže ugovor o radu u zdravstvenoj ustanovi bez prethodne suglasnosti Ministarstva zdravstva, onda je on taj koji joj je dužan nadoknaditi troškove specijalizacije nastale do otkaza, u roku od godine dana.


Pred zastupnicima i izmjene Zakona o šumama


U saborsku proceduru poslane su i izmjene Zakona o šumama koji omogućuje da se šume i šumsko zemljište izvan granica građevinskog područja u vlasništvu države, mogu izdvojiti iz šumskogospodarskog područja. Odluku o tome donosi Ministarstvo poljoprivrede, u svrhu izgradnje i održavanja infrastrukture te vodnih građevina, uz mogućnost prenošenja prava vlasništva.


Na dnevnom redu je i prijedlog Zakona o potvrđivanju Ugovora između Hrvatske i Italije o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva, potpisanog u Rimu u svibnju 2022.


Ugovorom je uspostavljen međunarodnopravni okvir kojim se utvrđuje konačna crta razgraničenja isključivih gospodarskih pojaseva između Hrvatske i Italije, odnosno između morskih prostora nad kojima Hrvatska i Italija imaju pravo ostvarivati svoja suverena prava i jurisdikciju, u skladu s međunarodnim pravom.


Obje države potvrdile su da Ugovor ne dovodi u pitanje ribolovne aktivnosti koje se provode u skladu s pravilima Europske unije.