Foto: Osobna arhiva
Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA tijekom 2023. godine prijavila je rekordan broj projekata financiranih iz fondova Europske unije, od čega je, kako su nam potvrdili iz Agencije, do ovog trenutka sedam projekata uspješno ocijenjeno.
Odobreni projekti prijavljeni su u sklopu programa Interreg Dunav, Interreg VI Italija-Hrvatska i Interreg IPA Adrion, a prijavljeni projekti predstavljaju značajan doprinos u razvoju Zadarske županije na svim razinama.
Interreg Dunav
Naglasak projekata je na zaštiti okoliša, očuvanju morskih ekosustava, cjeloživotnom obrazovanju, digitalizaciji, turizmu te prilagodbi klimatskim promjenama. AGRRA raspolaže stručnim kadrom s različitim kompetencijama i zanimanjima koji ujedno posjeduje višegodišnje iskustvo rada na projektima financiranim iz fondova Europske unije.
S obzirom na to da se radi o Agenciji za ruralni razvoj, velik naglasak se stavlja na pripremu projekata iz područja poljoprivrede, ribarstva, akvakulture, koji utječu na porast kvalitete života i razvoja ruralnog područja Zadarske županije.
O provedbi projekata koji slijede, razgovarali smo s ravnateljem Agencije, Ivicom Pinturom.
U sklopu programa Interreg Dunav, programa za dunavsku regiju, AGRRA-i je odobren projekt pod nazivom »GREEN AND MYSTICAL DANUBE STORYTELLING ROUTE – Transnational valorisation of natural and intangible cultural heritage for socio-economic development of rural areas in the Danube region«. AGRRA na projektu ima ulogu vodećeg partnera, a ukupan budžet projekta iznosi 1.974.034,48 eura.
– Osim programa Interreg Dunav, AGRRA se može pohvaliti s četiri uspješno prijavljena projekta u sklopu programa Interreg VI Italija-Hrvatska. Projektni prijedlozi u sklopu ovog programa ocjenjivani su na temelju kriterija odabira koje je formalno odobrio Odbor za praćenje programa. Valja naglasiti kako je AGRRA vodeći partner na jednom od spomenuta četiri projekta, ističe Pintur.
Među odobrenim projektima našli su se projekti poput »MAPA – Maritime Adriatic Protected Area«s ukupnim budžetom projekta u iznosu od 1.402.920,00 eura, a gdje se AGRRA nalazi u ulozi vodećeg partnera. Zatim, tu je i projekt »GECO2.2-Green Economy and CO2.2« s ukupnim budžetom projekta u iznosu od 2.056.525,00 eura.
Projekt »GREW – Governance of Wetlands in Italy – Croatia cross border region« s ukupnim budžetom u iznosu od 2.619.620,00 eura i projekt »DIGIT CP PLAN – Civil Protection Plan Digitalization through Internet of Things Decision Support System based Platform« kojem ukupan budžet projekta iznosi 2.665.725,34 eura.
PEC u Zemuniku
Glede programa Interreg IPA Adrion, provest će se dva projekta i to: »NatureAI – Exploitation of AI for the protection of the natural resources in the ADRION region« ukupne vrijednosti 1,5 milijuna eura, a drugi projekt je »GREEN_SMEs – Enhancing SMEs’ modernization and green innovation and transition towards successful sustainability by transnational collaborative practices and tools« ukupne vrijednosti projekta 1,5 milijuna eura.
– Svi prijavljeni projekti usklađeni su s prioritetima Zadarske županije i Strateškim planom razvoja te doprinose unaprjeđenju razvoja ove regije. Valja naglasiti da AGRRA i dalje aktivno prati natječaje koji se objavljuju tako da broj podnesenih prijava, a i odobrenih projekata još uvijek nije konačan.
Navedeni projekti će, između ostalog, omogućiti financiranje plaća zaposlenika sredstvima Europske unije čime će se smanjiti teret Županijskog proračuna, ističe Pintur te dodaje kako AGRRA trenutno u provedbi ima 8 projekata, od čega 4 u sklopu programa ERASMUS+, jedan u sklopu programa COSME i tri u sklopu Interreg programa.
– Osim što uspješno provodi EU projekte, AGRRA aktivno sudjeluje i u pokretanju Poljoprivredno-edukacijskog centra u Zemuniku Donjem (u nastavku PEC) koji bi s radom trebao početi u narednim mjesecima.
PEC će zauzimati površinu od oko 3 hektara, s ciljem izgradnje edukacijskog centra za stručno usavršavanje i cjeloživotno obrazovanje lokalnih poljoprivrednih proizvođača, naglašava Pintur te dodaje kako će osim toga pružati podršku mladim poljoprivrednim gospodarstvima pri prelasku na proizvodnju u zatvorenom prostoru osiguravajući im opremu i stručnu podršku.
– Svojim djelovanjem i poticanjem navedenih pristupa AGRRA doprinosi ispunjenju prioriteta i ciljeva EU strategija poput Europskog zelenog plana i Strategije za bioraznolikost do 2030. godine. Također, kroz poticanje održivog razvoja, promicanje zelenih praksi i jačanje kapaciteta pretvara klimatske i ekološke izazove u nove prilike za naše područje, kaže Pintur te pojašnjava kako se izgradnja Centra financira županijskim sredstvima, a njegovo opremanje planira se financirati sredstvima iz Europskih fondova.
Projekt CUHaCHA
Jedan od provedenih projekata koji Agencija ističe jest Green Economy – GECO2 u sklopu programa INTERREG V-A CBC Italija-Hrvatska 2014. – 2020. u području Sigurnosti i otpornosti koji je proveo Hrvatski projektni konzorcij sastavljen od Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA, Dubrovačko-neretvanske županije i Javne ustanove Rera SD za koordinaciju i razvoj Splitsko- dalmatinske županije u suradnji s talijanskom Regionalnom agencijom za prevenciju, okoliš i energiju Emilia Romagna (ARPEAE).
Program je imao za cilj uvesti inovativne mjere za praćenje i nadoknađivanje emisija CO2 kroz učinkovitu prekograničnu suradnju u nacionalnu provedbu. Program je izravno uključivao poljoprivredni sektor, potičući ga na usvajanje održivih poljoprivrednih praksi i povezivanje s industrijskim i uslužnim tvrtkama kako bi se osigurao početak dobrovoljnog tržišta ugljičnih kredita, uz dobitke i s ekonomskog i ekološkog stajališta. Ukupna vrijednost projekta bila je 273.264 eura, iznos isplaćenih bespovratnih sredstava 232.275 eura dok je vlastiti udio iznosio 40.989 eura.
Nadalje, provedeni projekt CUHaCHA – Enhancing Sustainable Tourism Development Through
Culinary Heritage financiran iz programa Interreg za cilj ima poticanje održivog turističkog razvoja kroz kulinarsku baštinu. Istraživanje kulinarske baštine, recepata i starih metoda pripreme jela, izrada staza kulinarske baštine, uređenje tradicionalnih kuhinja, (po jedna u svakoj partnerskoj zemlji), obuka pružatelja usluga, samo su neke od aktivnosti provedene kroz projekt CUHaCHA.
Projekt je sufinanciran programom IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014. – 2020., ukupne vrijednosti 710.946,94 eura. Nositelj projekta bila je Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA, dok su ostali partneri bili: Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa Hercegovačko – Neretvanske županije – Kantona, Općina Tivat i Zadarska županija.
– Iznimno sam ponosan na postignute rezultate te me istinski raduje razdoblje pred nama koje nam nosi nove izazove i pred nas stavlja nove zadaće, a zahvaljujući kvalitetnoj organizaciji rada i požrtvovnosti kadra kojim AGGRA raspolaže siguran sam da će se odobreni projekti i projekti u provedbi uspješno okončati, zaključuje Pintur.
najnovije
najčitanije
KK Zadar
Hvalevrijedan potez
Pavle Marčinković otpisao potraživanje prema KK-u Zadar
Crna Kronika
NESREĆE
U prometnim nesrećama u Zadru ozlijeđeni pješaci, završili u bolnici
Ostali sportovi
Prva ŽMNL
Prva pobjeda Dasiadda, utiha Fortune protiv KB-a
Hrvatska
OCJENE
TripAdvisor: Hrvatska s razumnim cijenama i iskustvima vrijednih novca
Footopis
cilj ostvaren
Vatrena misija u Ligi nacija bila je uspješna: Posebno su impresionirali igrači ‘iz drugog plana’
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja