Foto: UDRUGA MAJKA TEREZIJA
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić uručio je prije nekoliko dana 38 ugovora za projekte u sklopu Poziva »Zaželi – prevencija institucionalizacije«, a jedini među njima s područja Zadarske županije je onaj nositelja udruge Prospero naziva »Srcem za starije«. Vrijednost projekta je čak 445.500 eura, a kako nam je pojasnila Đurđica Sedlan iz udruge Majka Terezija iz Gračaca, u stvarnosti će ovaj projekt na njihovu području zasebno provoditi dvije udruge, Majka Terezija i Prospero, koje su se obje prijavile na Poziv Ministarstva.
– Naše dvije udruge zajednički su provodile prvu i drugu fazu projekta Zaželi, treću smo provodili samostalno, a četvrtu odvojeno. Udruga Prospero će u ovoj fazi zaposliti devet žena od kojih svaka mora imati najmanje šest korisnika, što znači kako će biti najmanje 54 korisnika, a udruga Majka Terezija će zaposliti 25 žena na području Gračaca i Srba s ukupno najmanje 150 korisnika, mada ih bude i više. Projekt će trajati 36 mjeseci, od čega će žene biti zaposlene 32 mjeseca, čemu treba pridodati pripremu projektne dokumentacije, a u ovoj, 4. fazi projekta Zaželi trebalo je puno papirologije, što nije bio slučaj u prethodnim fazama, tako da ćemo prva dva mjeseca prikupljati svu potrebnu dokumentaciju, govori Sedlan dodajući kako su za projekt, u usporedbi s njegovim prethodnim fazama, uvedeni dodatni uvjeti za moguće korisnike.
Dodatni uvjeti
– Razlika je što je projekt dosad bio usmjeren na zapošljavanje žena, nezaposlenih teže zapošljivih koje su prijavljene na Zavodu za zapošljavanje. Prioritetno su morale biti prijavljene žene starije od 50 godine, žene s invaliditetom ili pripadnice neke druge ranjive skupine. U 4. fazi ciljana skupina su korisnici, a koji imaju imovinski cenzus, što prije nije postojalo. Prihodi po korisniku ne smiju prelaziti 750 eura, no to nije strog cenzus kao u drugim programima. Također, korisnici mogu dolaziti samo iz jednočlanih ili dvočlanih kućanstava, no mogu imati i više članova ako su svi članovi obitelji stariji od 65 godina ili ako su neki od njih osobe s invaliditetom 4. stupnja, priča članica ove udruge koja je rekla kako je po pitanju osoba koje zapošljavaju sve uobičajeno kao u prethodnim fazama. Žene koje zaposle pružaju uslugu gerontodomaćica u kući i na terenu, dostavljaju namirnice, pomažu korisnicima oko osobne higijene, potom u plaćanju računa, a na gračačkom području se najviše pomogne korisnicima oko drva, što je starim korisnicima dosta teško obavljati.
– U 4. fazi projekta možemo zaposliti osobe koje su radile na njegovim prethodnim fazama. Većinom ćemo zaposliti žene koje su i dosad radile na projektu i uspostavile odnose sa svojim korisnicima, stvorilo se međusobno povjerenje, navikli su se jedni na druge. A i nema na našem području jako puno žena koje bi mogle raditi na ovom projektu, kaže predstavnica udruge Majka Terezija.
Uspješan projekt
Dodala je kako su zaposlenice na ovom projektu i korisnici njegovih prethodnih faza bili jako zadovoljni te kako se radi o jako uspješnom i popularnom projektu, što je prepoznala i Vlada RH, tako da se ionako velik iznos sredstava osiguran za njegovu provedbu dodatno povećao.
– Koristan je to projekt i za zaposlenike i za korisnike. Na gračačkom području on je od posebne važnosti, budući da ovdje nema osobitih mogućnosti za zapošljavanje, mještani se snalaze tako da idu raditi sezonski ili u inozemstvo. No, žene koje smo zapošljavali su prisiljene brinuti se o članovima svoje obitelji, neke imaju bolesnu djecu ili roditelje, a ima i onih koje su zbog još nekih razloga prisiljene ovdje ostati, tako da im je ovaj posao spas u zadnji čas. Vrijedi to i za korisnike, posebno one koji ne ulaze u trajne kategorije pomoći u kući, a primaju male mirovine. Ima ih puno koji žive daleko od naselja Gračac, iako ni ovdje nema mogućnosti za specijalističke preglede, već se, ako ih se želi obaviti, mora odlaziti nekud dalje, otkriva članica ove udruge dodajući kako je nekim korisnicima usluga, a radi se o starijim ljudima, puno i kad su moraju prijeći dva, tri kilometra kako bi dobili određenu uslugu.
– Korisnicima stoga ovo puno znači, najviše za dostavu namirnica, lijekova, a posebno drva… Ipak, najviše im znači osjećaj podrške, da imaju sigurnost da će im netko doći, da se ne moraju brinuti kome se mogu obratiti, sigurniji su kad im netko dođe makar na razgovor, da se rutina četiri zida u kući promijeni, ističe Sedlan.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.