Foto: Reuters
Dugih 13 godina trajali su pregovori o ponovnom uspostavljanju združenog stalnog postava država sljednica bivše Jugoslavije u Bloku 17 Državnog muzeja Auschwitz-Birkenau, piše u ponedjeljak Večernji list.
Hrvatska, Srbija, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina napokon su u Parizu potpisale Sporazum o financiranju ponovne uspostave izložbe u Bloku 17 kao mjesta sjećanja na jedno od najmračnijih razdoblja u povijesti čovječanstva.
Muzej Auschwitz-Birkenau želio je da taj blok ostane prostor za države sljednice bivše Jugoslavije, pa će se postav podijeliti u šest segmenata. Nije bilo prijepora o povijesnim narativima – jer često znamo vidjeti da neke države, primjerice Srbija, to razdoblje, a posebno Jasenovac, koriste za manipulaciju u dnevnopolitičke svrhe – jer je riječ i o drugoj temi, u čijem su središtu žrtve – pojedinci koji su na temelju nacističke politike odvođeni u taj logor.
Hrvatska je dugo inzistirala da se uredi to pitanje, a ta nastojanja nije uvijek pratio jednak angažman drugih država. Također, Hrvatska je u pregovorima inzistirala da se financiranje vodi po sukcesijskom ključu, što je naposljetku i dogovoreno, pa će Hrvatska podmirivati troškove u visini od 23 posto.
Sporazum je u ime Hrvatske potpisala ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, a prilikom svog obraćanja potvrdila je kako se radi o važnom povijesnom trenutku koji se događa uoči obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust 27. siječnja, ali i završne faze hrvatskog predsjedanja Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust (IHRA).
Prema podacima Državnog muzeja Auschwitz-Birkenau, povjesničari procjenjuju da je u Auschwitzu u manje od pet godina njegova postojanja likvidirano oko 1,1 milijun ljudi. Većina, oko milijun njih, bili su Židovi. Kroz Blok 17 prošla je većina deportiranih Židova i nežidova iz tadašnje Jugoslavije.
Jugoslavija je u Državnom muzeju Auschwitz-Birkenau imala svoj izložbeni prostor još od 1963. Postav je moderniziran 1988. i kao takav opstao sve do 2009. Stara jugoslavenska izložba demontirana je 2009. godine zbog zastarjelosti muzeološkog pristupa, dotrajalosti izložaka i neusklađenosti faktografije s najnovijim rezultatima povijesnih istraživanja, piše novinarka Večernjeg lista Sandra Veljković.
najnovije
najčitanije
Zadar
VODOVOD JAVLJA
VAŽNA OBAVIJEST Zbog radova dio Dikla tri dana bez vode!
Svijet
Gori tvornica oružja
Ukrajinci tijekom noći napali područje Kurska
Gastro
Chili con carne
Imamo fantastičan obrok s bundevom za tmurne dane
Zadar
humana misija
Ravnateljica Katarina Radeljić: ‘Crveni križ kupio 650 paketa pomoći socijalno ugroženima’
Hrvatska
Poražavajuća istina
Čak 86 posto mladih misli da je Hrvatska zatrovana korupcijom
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
OBAVIJEST HEP-A