Foto: Mislav Klanac
Udruga Porat, osnovana 2003. već više og dvadeset godina pruža podršku apstinentima koji odluče uzeti život u svoje ruke, ali i onda kada im je pomoć najpotrebnija. Predsjednik udruge Siniša Kabić Peters otvoreno progovara o svojoj ovisničkoj prošlosti, ali i o tome kako mu je upravo ova Udruga apstinenata za pomoć pri resocijalizaciji pružila podršku i utočište nakon liječenja u terapijskoj zajednici.
Pozitivna promjena
– Odmah nakon izlaska iz terapijske zajednice sam se priključio udruzi Porat, i mogu reći kako je to nešto što mi je možda i spasilo život, priča Kabić Peters dodajući kako se zbog toga lakše približio korisnicima jer je i sam prošao slično životno iskustvo.
S obzirom na to da liječeni ovisnici nerijetko nakon izlaska iz terapijskih zajednica ili zatvora nailaze na poteškoće pri resocijalizaciji te ih često prati stigma »jednom narkoman, uvijek narkoman«. Međutim, kako nam priča Kabić Peters, nije sve tako crno-bijelo, a on sam je najbolji primjer pozitivne promjene.
– Osobe koje dolaze s liječenja, a napravile su mnogo loših stvari, nerijetko se moraju nositi s određenom razinom srama i očekivanja od okoline. Sve to dodatno otežava njihov proces ponovne integracije u društvo. Također, veliki izazov predstavlja pronalazak posla. Međutim, mi im pružamo podršku u procesu ponovnog uključivanja u društvo. Djelatnici udruge, kao i ja, dostupni smo korisnicima kroz naše radno vrijeme, ali po potrebi i izvan njega, ističe Kabić Peters.
Dugi niz godina provode brojne projekte, a od studenog 2023. godine pokrenuli su i dvogodišnji program »Uključi se«, financiran od strane Ministarstva zdravstva. Kroz taj projekt imaju za cilj povećati zapošljivost i socijalnu uključenost liječenih ovisnika kroz pružanje psihosocijalne podrške i uvid u njihove mogućnosti kako bi im pomogli i dodatnoj edukaciji, odnosno prekvalifikaciji ili doškolovanju. Pored toga, program je usmjeren i na sve ovisnike u izvanbolničkom tretmanu i one koji duže vrijeme stalno održavaju apstinenciju pridržavajući se propisanog oblika liječenja.
– Putem Savjetovališta udruge, liječeni ovisnici mogu u svakom trenutku, telefonski ili osobnim dolaskom, dobiti sve potrebne informacije kako se uključiti u Projekt resocijalizacije ovisnika o drogama Vlade RH, ali i savjete i praktičnu pomoć. Trebaju ispuniti upitnik o interesu za doškolovanje, prekvalifikaciju i zapošljavanje, a nakon toga mi im pomažemo da stupe u kontakt s nositeljima te da prikupe potrebnu dokumentaciju i potvrde. Ovim programom će se detektirati osam korisnika, koji se žele uključiti u tečajeve strukovne izobrazbe i prekvalifikacije, koje provodi Pučko otvoreno učilište Zadar i Pučko otvoreno učilište Procesor. Korisnici mogu birati između zanimanja njegovatelja, kuhara za jednostavna jela, slastičara za jednostavna jela, konobara ili računalnog operatera. Cilj je da se kroz obrazovanje liječenih ovisnika promiče kultura cjeloživotnog učenja, potakne osobna motivacija pojedinaca za učenjem da bi stekao kompetencije za osobni rast i razvoj, ističe Kabić Peters.
SOS telefon
Pored pomoći pri zapošljavanju, program »Uključi se« uključuje i šest edukativnih radionica, u trajanju od dva sata, za pomoć pri usvajanju osnovnih tehnika i metoda prilikom traženja posla putem internet tražilica, osnove korištenja e-maila i Microsoft Office alata, kako napisati životopis preko Europassa ili molbu za posao. Također, u program su uključene socioterapijske skupine za resocijalizaciju.
– Liječenim ovisnicima je potrebno minimalno godinu dana se prilagode na vanjski svijet nakon boravka u terapijskoj zajednici. U tom je nužna podrška obitelji, no ako izostaje imamo i skupine za emocionalnu podršku gdje u povjerljivom okruženju mogu iznijeti svoje probleme i poteškoće s kojima se trenutno suočavaju, zatražiti savjet i pomoć od nas, ali i od ostalih korisnika. Uz to, organiziramo i dobrovoljnu skupinu socioterapijske samopomoći za žene u kojoj mogu podijeliti svoje iskustva s ovisnošću ili nasiljem kroz ovisnost, ali i sve ostale osjećaje koji ih čine nesigurnima ili bespomoćnima kao žene ili majke, priča Kabić Peters naglašavajući da korisnici imaju mogućnost individualne psihološke potpore i savjetovanja u prostorijama udruge ili u Službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zadar, prema dogovorenom terminu. Također, naglašava da im je na raspolaganju SOS telefon (095/9021-749) od 0 do 24 sata za sve hitne i krizne situacije.
Također, provode i niz ostalih projekata i programa financiranih od strane Ministarstva zdravstva, a u kojima surađuje i Zavod za javno zdravstvo Zadar. Kroz program »Minus virus« dijele besplatan čisti pribor i provode akcije čišćenja javnih površina infektivnog otpada. Aktivno provode program »Znam što hoću, znam što mogu!«, s ciljem prevencije ovisnosti kod djece u obliku različitih edukacija i kreativnih radionica. Osim toga, izdvaja se i projekt »Put u zdrav život!«, financiran od strane Zadarske županije, pružajući podršku ovisnicima prilikom odluke i tijekom pripreme za odlazak na liječenje.
»Nemati sreće«
– Postoji niz rizičnih faktora, a posebno su izraženi među mlađom populacijom. Rekao bih da obitelj predstavlja jedan od ključnih rizičnih faktora, kao i sredina u kojoj se odrasta i izloženost. No, postoje situacije kada rizični faktori nisu povećani, ali je naglašen nedostatak zaštitnih faktora. Također, može biti u pitanju i samo jedan neovisan faktor, poput susreta s krivom osobom, što mnogi opisuju kao »nemati sreće«. Međutim, potrebno je istaknuti kako u svemu tom veliku ulogu igra obrazovanje i svijest o štetnim posljedicama konzumacije droga. Naime, postoje dokazane europske studije (kao provjereni preventivni programi Europske unije) koje su potvrdile da su osviještene i educirane skupine manje izložene rizicima od razvijanja ovisnosti. Naše aktivnosti, između ostalog, usmjerene su upravo na provođenje takvih preventivnih programa kod djece, naglašava Kabić Peters te dodaje kako je broj mladih ovisnika ili konzumenata u porastu, kao i osoba koje pate od depresije ili anksioznosti.
Također, istaknuo je kako su tijekom pandemije COVIDA-19 bilježili značajan porast SOS poziva. Uz to, kako kaže, došlo je do povećanja konzumacije alkohola u kombinaciji sa psihoaktivnim tvarima ili tabletama. Pritom je istaknuo i kako se gotovo udvostručio broj predoziranja uzrokovan uglavnom kombinacijom alkohola, opijata i tableta.
Upitali smo ga koliko je vremena potrebno da ovisnici osvijeste vlastiti problem ovisnosti i odluče potražiti pomoć.
– Neki postanu svjesni nakon nekog vremena, dok drugi nikad, što predstavlja ključni problem. U tom kontekstu je bitan karakter, sposobnost za reći ne, ne samo u društvu, nego prije svega kad si sam sa sobom. Što radimo kada nas nitko ne gleda? To smo mi. Zato ja često korisnicima kažem da ću im odrišiti cimu, ali je na njima da nastave dalje jedriti. Važno je čovjeku dati vjetar u leđa. Svi su različiti, teško je pronaći univerzalan odgovor za sve, ali smatram da je program »Uključi se« i dolazak u našu udrugu, pravi početak za sve one koji žele promjenu, bez obzira jesu li već dio društva ili tek započinju svoj put k ozdravljenju, poručuje Kabić Peters.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja