Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Platforma koju danas koristi oko dva milijuna Hrvata, e-Građani, seli se i u aplikaciju, a tvrtka koja će je razvijati, trebala bi to napraviti za 2,2 milijuna eura bez PDV-a, koliko je procijenjeno da će koštati svojevrsna prva faza mobilnog rješenja, piše u nedjelju Večernji list.
Prva faza kažemo jer, u startu, preko aplikacije trebalo bi se moći pristupiti dvadeset inicijalnih usluga, dok će se ostale koje su već dostupne preko e-Građana, “ubacivati” postupno.
– Brojna tijela državne uprave razvila su digitalne javne usluge kako bi korisnicima olakšali i ubrzali pristup javnim uslugama. Navedene su usluge dostupne građanima na portalu e-Građani i kao takve razvijene su ponajprije za korištenje na računalima, odnosno kao e-Usluge i nisu prilagođene za korištenje na mobilnim uređajima.
S druge pak strane, danas gotovo 70 posto građana Hrvatske koristi mobilne uređaje za pristup određenim web-stranicama, plaćanje usluga i ostalo. Uz to sve veći broj građana koristi javne usluge digitalnim putem bilo putem računala bilo putem mobilnih uređaja.
Istovremeno ističu se brojne prednosti korištenja javnih usluga putem mobilnih uređaja, s posebnim naglaskom na korištenje usluga putem mobilnih aplikacija. Kao najistaknutije prednosti ističu se jednostavnost korištenja, mobilnost i brzina.
Stoga je nedvojbeno kako postoji izražen potencijal za razvoj digitalnih javnih usluga kao m-Usluga. Pokazalo se kako su građani otvoreni za promjene te su spremni iskoristiti prednosti koje mobilne platforme i mobilne aplikacije nude.
Uzimajući u obzir stalni razvoj tehnologije, potrebu za napretkom, ali i spremnost građana za sve veće korištenje digitalnih javnih usluga putem različitih kanala, razvoj mobilne platforme i aplikacije m-Građani za pružanje javnih usluga postaje neizbježan korak u unapređenju postojećih i budućih digitalnih javnih usluga kao i osiguranju sve veće dostupnosti usluga za građane – zašto su se odlučili na razvijanje aplikacije koja će se financirati europskim sredstvima, objašnjavaju u Središnjem državnom uredu za razvoj digitalnog društva, piše novinarka Večernjeg lista Mateja Šobak.
najnovije
najčitanije
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Županija
novalja
Šampionsko zvono otišlo u Kolan, ovan MIH farme najbolji na 24. izložbi paške ovce
Zadar
mediteraneo
Kazalište lutaka Zadar poziva na besplatnu radionicu koju vodi Igor Tretinjak
Nogomet
borba čarobnjaka
Ganski vrač bacio čini, hrvatski mađioničar uzvratio! Pogledajte hit video Luke Vidovića uoči večerašnje utakmice
Nogomet
sp 2026.
Gana je u problemu zbog svojeg veznjaka optuženog za silovanje. No, poraz protiv Hrvatske ih ne bi u potpunosti ‘spasio’
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda