Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

RAZVOJNI PROJEKT

Tvrtka generala Čermaka u Gaženici će graditi skladište naftnih derivata

Autor: Goran Šimunov

22.12.2023. 10:45
Tvrtka generala Čermaka u Gaženici će graditi skladište naftnih derivata

Foto: DELTA TERMINALI



Jedna od tvrtki u vlasništvu umirovljenog generala Ivana Čermaka, Delta terminali d.o.o. iz Zagreba, sve bliže je izvedbi svojeg novog projekta u luci Gaženica, izgradnji skladišta naftnih derivata s autopretakalištem, vagonpretakalištem i pretakalištem na gatu ove luke. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja izdalo je ovih dana Rješenje kojim je zahtjev Delta terminala ocijenjen prihvatljivim za ekološku mrežu. Ovo Rješenje izdali su im na rok od četiri godine.


Sada već bivša tvrtka generala Čermaka, Crodux derivati Dva, svojedobno je postala vlasnikom zadarskog Tankerkomerca, čija imovina se u tom trenutku svela na dva uspješna preostala posla, marinu Zadar i terminal za skladištenje naftnih derivata u luci Gaženica. Uoči same prodaje Crodux derivati Dva slovenskom Petrolu prije nekoliko godina ova tvrtka generala Čermaka provela je postupak podjele s osnivanjem novog društva, Delta terminali, prijenosom više dijelova imovine Crodux derivati Dva kao društva koje se dijeli i ne prestaje, na novoosnovano društvo.


Tankerkomerc i Kepol


Pri prodaji maloprodajnog lanca benzinskih crpki Crodux derivati Dva nije prodao Tankerkomerc, već su Delta terminali nakon toga postojećem terminalu za skladištenje naftnih derivata u Gaženici pridodali i terminal kemijskih proizvoda (bivši Kepol) s ciljem prenamjene u bioterminal.




Delta terminali su Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja u vezi novog zadarskog projekta naveli kako je planirana izgradnja spremničkog prostora kapaciteta 105.000 metara kubnih. Skladištenje će se provoditi u osam vertikalnih nadzemnih spremnika od kojih će se četiri koristiti za dizelsko gorivo, jedan za benzinsko gorivo, jedan za JET gorivo i jedan za biodizel.


U Elaboratu zaštite okoliša s uključenom prethodnom ocjenom prihvatljivosti za ekološku mrežu, koji je prethodno upućen i Zadarskoj županiji, Delta terminali su pojasnili kako planiraju ukloniti postojeće i izgraditi nove spremnike za biljna ulja (BU) i biodizel (FAME) s ciljem povećanja kapaciteta skladištenja bivšeg terminala za skladištenje kemikalija Kepol, koji je bio izvan funkcije.


U skladišnom prostoru Delta Terminala provodit će se prijem i otprema BU i FAME. Predmetni spremnici planirani su u sklopu postojećeg Delta Terminala (bivši Kepol) koji se nalazi unutar industrijske zone Gaženica. Planirani zahvat obuhvaća uklanjanje postojećih 12 spremnika i izgradnju četiri nova spremnika. Trenutačno je na lokaciji sedam moderniziranih spremnika za palmino ulje ukupnog kapaciteta 10.000 m3 te dva postojeća spremnika kapaciteta 750 m3,


Izgradnjom novih spremnika povećat će se kapacitet na 17.000 m3. Doprema biljnog ulja i FAME-a provodit će se na postojećem pretakalištu za brodove, gatu 1 u luci Gaženica. Potrebno je ugraditi nova fleksibilna crijeva s pratećom opremom. Iz novih spremnika medij biljno ulje i FAME će se dalje transportirati brodovima i autocisternama s postojećeg gata te s postojećeg autopretakališta.


Terminal za biogoriva


Dvoje stručnjaka tvrtke Delta terminali, Milan Vranešić, dipl. ing. kem. i dr. sc. Svetlana Petrović, dipl. ing., su objavili stručni tekst »Modernizacija i prenamjena terminala za biogoriva« u kojem su pojasnili kako je osnovna djelatnost njihove tvrtke skladištenje svih vrsta tekućih tereta, no da su pravovremeno prepoznali važnost biodizela kao alternativnog goriva kojim se vrlo uspješno može zamijeniti konvencionalno dizelsko gorivo.


– Time se slijedi strategija niskougljičnog razvoja Republike Hrvatske i očekivani porast udjela biogoriva na 27 posto u cestovnom prometu te 20 posto u pomorskom prometu do 2050. godine, uz praćenje održivosti biogoriva i ušteda stakleničkih plinova. Biogoriva su jedna od najbolje razvijenih i brzo rastućih alternativa tekućim gorivima na tržištu i stoga se investicijski ciklusi kompanije Delta terminali baziraju na projektima usmjerenim na proširenje skladišnih kapaciteta koji će pratiti porast potrošnje biogoriva, razvoj naprednih biogoriva i održivih tehnologija, ističu ovi stručnjaci.


Sklopivši dugoročne ugovore sa specijaliziranim kompanijama Delta terminali su zaokružili dobavni i preradbeni proces za proizvodnju biogoriva od sirovine, palminog ulja (POME) do finalnog proizvoda biodizela (FAME) te ih skladište na vlastitim terminalima u Zadru za sve svoje korisnike. Takvim poslovnim pristupom izravno potiču povećanje udjela OIE i niskougljičnu mobilnost.


Nakon uspješne akvizicije od strane Delta terminala, ove je godine napravljena modernizacija i prenamjena dijela terminala u terminal za skladištenje i pretakanje palminog ulja (POME) ukupnog volumena 10.000 m3. Time je terminal postao bio-terminal, a svi skladišteni mediji imaju klasifikaciju – nezapaljivo.


Upit o tome kada bi trebala krenuti izgradnja njihova skladišta naftnih derivata i drugih kapaciteta te koliko će uložiti u ovaj projekt uputili smo u tvrtku Delta terminale, a odgovor ćemo objaviti kada ga dobijemo.