
Foto: Luka Jeličić
Projekt razvoja širokopojasne infrastrukture na području općina Galovac, Sukošan, Sveti Filip i Jakov i Škabrnja, koji je započeo 2018. godine, uspješno je priveden kraju. Realiziran je pod vodstvom Općine Sukošan, u partnerstvu s općinama Galovac, Sveti Filip i Jakov te Škabrnja s ciljem izgradnje svjetlovodne mreže do kućanstava, poslovnih i javnih korisnika. Projektom je značajno unaprijeđena komunikacijska infrastruktura na području ovih četiriju općina u Zadarskoj županiji.
U ime nositelja projekta načelnik Općine Sukošan Ante Martinac podsjetio je kako su svi radovi završeni u roku, dok je voditelj projekta Tomislav Majnarić kazao kako je osnovna značajka projekta mreža koja ostaje u trajnom javnom vlasništvu četiriju općina partnera.
Spajanje u novoj godini
– Zajednička tvrtka Kotar net d.o.o. nije pružatelj usluga krajnjim korisnicima, to ostaju postojeći tržišni operateri, dok će tvrtka upravljati mrežom i iznajmjivati kapacitete tržišnim subjektima, pojasio je Majnarić dodavši kako su glavni okvirni ugovori već potpisani.
– Operateri će u novoj godini početi akvizirati i spajati korisnike u mrežu, koja je sada kvalitetnija i modernija, dodao je.
Za 16 projekata nije bilo potrebno ishoditi ni potvrdu glavnog projekta, ni građevinsku dozvolu, iz Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima, jer obuhvaćaju postavljanje svjetlovodnih kabela u postojeću kabelsku kanalizaciju HT-a i na postojeće stupove HEP ODS-a, te postavljanje manjih kabinetskih tzv. distribucijskih čvorova i dva veća glavna čvora u Sukošanu i Galovcu. Za pet projekata je bilo potrebno ishoditi potvrdu glavnog projekta, jer su obuhvaćali izgradnju nove kabelske kanalizacije u dijelovima Sukošana, Sv. Filipa i Jakova i Sv. Petra na Moru, te na trasi od Prkosa do Škabrnje.
Projektom razvoja širokopojasne infrastrukture izgradila se nepokretna pristupna širokopojasna mreža sljedeće generacije u NGA bijelim područjima u četiri jedinice lokalne samouprave. Te mreže predstavljaju osnovni infrastrukturni preduvjet za povećanje intenziteta i kvalitete korištenja suvremenih usluga i aplikacija temeljenih na informacijskim i komunikacijskim tehnologijama kod privatnih korisnika (kućanstava), poslovnih korisnika i javnih korisnika.
– Sve se aktivnosti na izgradnji završavaju, a pregledi su većim dijelom već obavljeni. Ovo je jedan od pet istovjetnih projekata izgradnje svjetlovodne mreže koje provode JLU-i, dok ostalih 16 rade telekomunikacijske tvrtke. Bitno je naglasiti razliku između bijelih i sivih područja, jer samo su bijela područja mogla biti dijelom projekta, a za njih je utvrđeno da, tijekom pripreme projekta, nije postojala kvalitetna usluga interneta, objasnio je Majnarić.
Dva glavna čvora
Pristup internetu s brzinama od nekoliko stotina megabita po sekundi, koje se mogu povećati do jednog gigabita po sekundi i više, surfanje internetom velikim brzinama, gledanje velikog broja televizijskih i videosadržaja, rad od kuće i videokonferencije najvažnije su usluge koje postaju dostupne, kvalitetnije i pouzdanije u odnosu na postojeće usluge.
Za razliku od većine telekomunikacijskih mreža koje su u vlasništvu privatnih operatora, svjetlovodna mreža u projektu ostaje u trajnom javnom vlasništvu svih općina u projektu, slično kao i ostala javna infrastruktura. Na taj način mreža u projektu bit će otvorena svim operaterima pod jednakim uvjetima.
– Osim klasičnih svjetlovodnih kablova izgrađena su dva glavna čvora, po jedan u Sukošanu i Galovcu i 12 kabinetskih manjih distribucijskih čvorova. Kotar net d.o.o. jedini je mogao sklopiti ugovore o korištenju postojeće infrastrukture kako bi se izbjegli iskopi i postavljanje novih stupova, kazao je Majnarić.
Bijela područja
Bijela područja inače obuhvaćaju korisnike kojima trenutno nije dostupan pristup internetu s brzinom od najmanje 30 Mbit/s. Bijela područja nalaze se u svim naseljima na području ove četiri općine, tako da će svjetlovodnom mrežom, uz naselja uz more, biti pokrivena
i sva naselja u unutrašnjosti. Radi se o 4.500 adresa s preko 7.500 korisnika.
Martin Rogoznica iz tvrtke Konektor d.o.o. u ime izvođača projekta dodao je kako je kroz idejni projekt formirano 12 distribucijskih čvorova.
– To su centralne točke za sam razvoj distribucijske mreže do krajnjih korisnika, a izgrađene su i dvije centralne stanice, kazao je Rogoznica.
Svjetlovodna mreža izgrađena projektom ostat će u trajnom javnom vlasništvu općina. Poslovi upravljanja i održavanja izgrađenom mrežom povjereni su zajedničkom trgovačkom društvu koje su osnovale sve četiri općine – Kotar net d.o.o. Svjetlovodnom mrežom upravljat će se po tzv. veleprodajnom poslovnom modelu.
najnovije
najčitanije
Županija
23. dani cvijeća
Trodnevni sajam u Sv. Filipu i Jakovu »procvjetao« s brojnim sadržajima
Županija
kandidat za župana
I Antonio Vučetić odgovorio na otvoreno pismo Doris Bailo
Zadar
'DOKAŽIMO DJELIMA'
Kandidati HDZ-a za župana i dožupana predstavili program: ‘Županija puna potencijala bit će još poželjnija za život’
Zadar
kandidat za gradonačelnika
Na otvoreno pismo Doris Bailo odgovorio i Ivica Žuvela
Zadar
realni ciljevi
Biloglav i DOMiNO predstavili program za lokalne izbore
Crna Kronika
PU ZADARSKA
PREVAREN U SRED ZADRA! Prišla su mu dvojica muškaraca, ponudili mu na prodaju…
Zadar
PROZVAO GA
KAKAV FAIL! Radeta išao prozvati Erlića pa se malo osramotio…
Županija
Petrčane
MISTO MOJE (18) Prodaju se tereni, svi su u turizmu, dobro žive, još da su svoja općina…
Zadar
Apsurd birokracije