Foto: Luka Jeličić
Hripavac se posljednih mjeseci neumoljivo širi Hrvatskom. Veći broj zabilježenih slučajeva prvo se primijetio u Dalmaciji, gdje je procijepljenost djece protiv hripavca relativno niska, a zatim se bolest proširila diljem naše zemlje. Podsjetimo, hripavac ili pertussis je akutna visoko zarazna bakterijska infekcija dišnog sustava, koja se uglavnom javlja kod dojenčadi i male djece a karakterizirana je napadajima spazmatičnog kašlja.
Oboljelo dojenče
Hripavcem se može zaraziti tokom cijele godine, ne samo u zimskim mjesecima. Brojevi se mijenjaju iz dana u dan, stoga smo kontaktirali Alana Medića, voditelja Službe za epidemiologiju Opće bolnice Zadar, kako bismo imali uvid u trenutno stanje s hripavcem u Zadru.
– U Zadru imamo samo dvije prijave oboljelih, ali je brojka sigurno veća s obzirom na informacije s terena. Razlog tome je što se dugotrajan kašalj kod oboljelih osobito onih starije životne dobi i školske djece ne registrira kao bolest, pa se oni ne testiraju kako bi potvrdili dijagnozu.
Za sada smo imali oboljelo jedno dojenče od četiri mjeseca, koje nije bilo cijepljeno s navršena dva mjeseca starosti protiv hripavca. Dijete je hospitalizirano i izliječeno, kazao je Medić, dodajući kako je riječ o ozbiljnoj bolesti za malu djecu.
Tijek bolesti je postupan, s nespecifičnim kataralnim simptomima, zbog čega se u početku, kada je osoba najzaraznija, ne posumnja na hripavac, pa bolesnik neometano širi bolest. Rizik obolijevanja i komplikacija je najveći u novorođenačkoj, odnosno dojenačkoj dobi kod necijepljene djece.
Novorođenčad neće naslijediti pasivnu imunost (antitijela) od majki, osim u slučaju da je majka cijepljena tijekom trudnoće. Mogu oboljeti i nepotpuno cijepljena mala djeca, starija djeca i odrasle osobe, bez karakterističnih simptoma bolesti. Stručnjaci upozoravaju na zaraznost i pozivaju na cijepljenje.
Važnost cijepljenja
– Djeca se cijepe protiv hripavca s navršenih 2, 4 i 6 mjeseci i u drugoj te u petoj godini života. Ako se djeca nisu uredno cijepila do školske dobi moguće je docijepiti protiv pertusisa prilikom upisa u školu.
Moramo napomenuti kako se djeca do dva mjeseca ne mogu ni cijepiti protiv hripavca, zato je jedini način da ih zaštitimo od ove bolesti da što bolje procijepimo njihovu okolinu i njih same, kazao je Medić, poručujući roditeljima da je potrebno obratiti se liječniku ako dijete ima simptome hripavca. U slučaju zaraze provodi se obrada kontakata, pa tamo gdje je potrebno dijeli se kemoprofilaksa, odnosno antibiotska terapija.
Oboljele osobe, kao i sumnjive na bolest, treba izolirati u skladu s epidemiološkim preporukama. Oboljelog, bilo da je potvrđeni ili vjerojatni slučaj, je potrebno izolirati iz ustanove vrtića ili škola, te izbjegavati kontakt s malom djecom, dojenčadi (posebice necijepljenom) i trudnicama u zadnjem mjesecu trudnoće, u trajanju od minimalno 5 dana tijekom kojih pacijent uzima antibiotsku terapiju.
Ako pacijent ne uzima antibiotike, izolacija traje 3 tjedna od pojave paroksizmalnog kašlja, odnosno do prestanka kašlja.
najnovije
najčitanije
Županija
NAJBOLJI MALI KAMP
Dionis Camping Zaton ovogodišnji najbolji domaći mali kamp: ‘Inspirirali su nas na otvaranje…’
Zadar
JAVLJA DHMZ
Danas oblačno s kišom, u nastavku dana osjetan pad temperature
Zadar
financijska izvješća
Poznato kako posluju gradske tvrtke. Tri u minusu, a iznos gubitaka jedne nije nimalo zanemariv
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja