Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

RUŽIČASTI LISTOPAD

Zadarska Onkologija prati svjetske smjernice u liječenju

Autor: Željana Gardijan

23.10.2023. 15:08
Zadarska Onkologija prati svjetske smjernice u liječenju

Foto: OB ZADAR



Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke u kojem se želi podići svijest o važnosti edukacije, redovitih pregleda dojke te poticati na brigu o vlastitom zdravlju. Isto tako »ružičasti« mjesec je prigoda da se ukaže na posao (i doslovno) od životne važnosti, koji obavljaju zdravstveni djelatnici, liječnici i medicinske sestre na zadarskom Odjelu za onkologiju. Profesionalnost i ljudski, individulaizirani pristup pacijentu, lajtmotivi su rada ovog Odjela od njegovih početaka do danas.


Upravo to ističu Vesna Telesmanić, dr. med. spec. radiologije i onkologije, voditeljica Odjela za onkologijuu i nuklearnu medicinu u Općoj bolnici Zadar i dr. Sara Bilić Knežević, spec. kliničke onkologije i radioterapije.


Rast broja oboljelih


– Služba za radioterapiju i nuklearnu medicinu koja se sastojala od Radne jedinice za preventivnu i kliničku onkologiju i radioterapiju i Laboratorija za nuklearnu medicinu osnovana je još 1. srpnja 1973. godine, a od svog osnutka predanim radom djelatnika i primjenom svih dostupnih modaliteta liječenja nastoji se pružati najbolja skrb za onkološke bolesnike, kaže dr. Bilić Knežević te upozorava kako će se u budućnosti morati posvećivati još veća pozornost prevenciji jer je, nažalost, broj oboljelih od karcinoma u porastu.




– U Zadarskoj županiji, kao i u ostalim dijelovima Hrvatske, bilježi se konstantan porast broja novooboljelih od malignih bolesti te iznosi iznad tisuću pacijenata godišnje. Najčešća sijela u muškaraca su karcinom prostate, pluća i debelog crijeva, a u žena karcinom dojke, pluća i debelog crijeva. Godišnje se u našoj županiji dijagnosticira oko 130 karcinomom dojke, a većina pacijentica liječi se na Odjelu onkologije Opće bolnice Zadar. Gotovo 700 novih bolesnika godišnje dođe na liječenje na naš Odjel, a ukupan broj pacijenata u aktivnom liječenju ili praćenju doseže više tisuća, ističe dr. Bilić Knežević te dodaje kako je velikom, zahtjevnom i odgovornom poslu posvećen motivirani tim liječnika i medicinskih sestara.


Multidisciplinarni timovi


– Na Odjelu onkologije Opće bolnice Zadar zaposleno je šest liječnika specijalista i dvoje liječnika na specijalističkom usavršavanju, fizičar te deset medicinskih sestara. Na Odjelu se primjenjuje sustavno antineoplastično liječenje (kemoterapija, endokrina terapija, ciljana terapija, imunoterapija) te se zbrinjavaju nuspojave, primjenjuje suportivna i simptomatska terapija i provodi praćenje bolesnika. S obzirom na izrazito brzi napredak onkologije kao struke, naši liječnici se usavršavaju u liječenju određenih vrsta tumora te se redovito educiraju i prate europske i svjetske smjernice u liječenju. U Općoj bolnici Zadar formirano je više multidisciplinarnih timova u kojim sudjeluju liječnici različitih specijalnosti te su usmjereni na liječenje različitih vrsta raka. Jedan od prvih timova koji je formiran je multidisciplinarni tim za tumore dojke na kojem se prezentiraju sve pacijentice kod kojih postoji sumnja na karcinom dojke te sve novodijagnosticirane bolesnice, ističe dr. Bilić Knežević i pojašnjava kako se tim sastoji od radiologa, kirurga, patologa, citologa, spec. nuklearne medicine i onkologa.


Dr. Telesmanić Dobrić naglašava kako se četiri specijalista onkologije OB Zadar bave liječenjem karcinoma dojke, a u liječenje onkoloških bolesnika uključeni su i liječnici drugih specijalnosti.


– U našoj ustanovi provodi se dijagnostika, operacijsko liječenje i sustavna terapija bolesnica oboljelih od raka dojke. Cilj individuliziranog pristupa svakoj bolesnici je postići optimalan ishod u liječenju. Terapijske mogućnosti u liječenju karcinoma dojke su se uvelike poboljšale zadnjih godina, naglašava dr. Telesmanić Dobrić i ponavlja ono što se tijekom ovog listopada čulo puno puta tijekom prigodnih akcija i predavanja u povodu Dana ružičaste vrpce, a to je važnost preventivnih pregleda koji mogu spasiti život.


Foto: ARIF SITNICA


Obolijevaju i mlađe žene


Kako ističu obje liječnice, od iznimne je važnosti za rano otkrivanje ove bolesti odaziv besplatnom ranom probiru koji obuhvaća mamografiju, a uključuje žensku populaciju u dobi od 50 do 70 godina.


– Nažalost, u zadnje vrijeme sve više oboljevaju žene mlađe životne dobi koje nisu uključene u rani probir te bi trebalo staviti naglasak na ovu populaciju i upućivati ih na redovite ultrazvučne preglede, inicijalnu mamografiju u dobi od 40 godina te na mjesečne samopreglede, upozorava dr. Bilić Knežević i dodaje kako se na pregled onkologa može naručiti osobno ili putem liječnika obiteljske medicine, a uskoro se planira i centralno naručivanje.


Linearni akcelerator


Zadar ima educirane i motivirane liječnike i medicinske sestre posvećene liječenju ove opake bolesti, a kontinuirano se radi i na dostupnosti suvremene medicinske opreme, pa za zaokruženo liječenje nedostaje uređaj za zračenje koji se očekuje u skoro vrijeme, a na važnost njegove nabave ukazuje i zadarska Liga protiv raka te putem njezinih akcija i građani, svjesni koliko je bitna dostupnost takve zdravstvene usluge u Zadru.


– S obzirom na to da Odjel za onkologiju još uvijek nema radioterapiju surađuje se s klinikama, u kojima se taj oblik liječenja provodi. Uskoro se očekuje nabava linearnog akceleratora i novi odjel te će se uspostavom radioterapije uz stacionar u našoj ustanovi upotpuniti onkološko liječenje. Uvođenjem stacionara za naše bolesnike riješit će se nedostatak prostora za ovako opsežan posao te će se moći primjenjivati kontinuirane terapije koje su dosad pacijenti primali u drugim ustanovama. U planu je povećati broj zaposlenih na Odjelu te nastaviti s trajnom edukacijom i usavršavanjem osoblja, kaže dr. Bilić Knežević.


Foto: PEAKSTOCK