
Foto: Luka Jeličić
Lani je Hrvatska bila najtraženija destinacija na Mediteranu s rastom potražnje od 132 posto, s time da je bila sedma na listi europskih zemalja po prosječnim cijenama. Podaci su to do kojih je došla analitička agencija za iznajmljivanje nekretnina za odmor AirDNA, a koja prati platforme za buking smještaja Airbnb i Vrbo.
Tako je nedavno objavljena analiza AirDNA-ja ukazala kako bi se gosti koji se nadaju povoljnom odmoru u inozemstvu u Europi trebali uputiti na Balkan gdje noćenje smještaja, a koji se oglašava preko Airbnbja, u prosjeku stoji samo 40 funti po noćenju.
Izvan sezone
Kao zemlja s najskupljim smještajem listu predvodi Monako gdje je prosječna dnevna cijena kratkoročnog najma smještaja za odmor u prosjeku bila 338 eura po noći. Drugi na listi je Island s cijenom u privatnom smještaju od 231 euro, slijedi Švicarska s 208 eura, Ujedinjeno Kraljevstvo s 205 eura i Grčka s 203 eura.
Na šestom je mjestu najskupljih lani bila Andora gdje je prosječna cijena privatnog smještaja bila 188 eura, a na visokom sedmom mjestu je po ovim podacima Hrvatska s prosjekom cijene od 181,20 eura.
Hrvatska je iza sebe ostavila osmu Austriju gdje je prosječna cijena 181 euro, devetu Španjolsku s prosječnom cijenom od 173 eura, desetu Italiju s prosjekom od 168 eura…
S druge strane, najjeftiniji kratkoročni najam u Europi u ljeto 2022. pronađen je u Moldaviji s prosječnom cijenom od 47 eura. Ostale zemlje s jeftinim boravcima uključuju Sjevernu Makedoniju (48 eura) i Albaniju (60 eura) koja je posljednje vrijeme u trendu.
To su dakle, lanjske prosječne cijene, pa treba uzeti u obzir da su ove godine one još i veće, ali isto tako i činjenicu da je po pitanju porezne regulacije kratkoročnog najma nekretnina u turističke svrhe Hrvatska doista među najboljima u Europi te da se druge zemlje tek dovijaju kako davanjima obuhvatiti ovaj segment pa samim time njihovi građani ne moraju u svoju cijenu ukalkulirati i davanja.
Inače, ova analiza pokazala je i kako i doba godine u koje netko putuje može imati velik utjecaj na cijene koje plaća za svoj europski odmor pa se van sezone u nekim zemljama može puno uštedjeti. U AirDNA-ju, koja ima urede u Španjolskoj i SAD-u, promatrali su tako postotak promjene između minimalne i maksimalne prosječne dnevne stope kroz godinu.
Najjeftinija veljača
U cijeloj Europi prosječne cijene kratkoročnog najma nekretnina imaju tendenciju biti najviše oko sredine kolovoza, a najniže oko početka veljače.
Lani su, tako, putnici u Europu platili u prosjeku 162 eura po noćenju tijekom drugog tjedna kolovoza, što ga je učinilo najskupljim tjednom za boravke te godine. Najjeftiniji tjedan u godini se, s druge strane, pokazao prvi tjedan veljače.
Razlike u prosječnoj dnevnoj stopi od sezone do sezone značajno variraju ovisno o području Europe.
Na primjer, na izrazito sezonskim tržištima kao što su Andora, Albanija i Monako, turisti mogu očekivati da će platiti puno više u mjesecima vrhunca sezone nego u mjesecima izvan sezone. U Albaniji su, primjerice, putnici u kolovozu platili 81 posto više od najniže cijene u veljači.
I Grčka uvodi porez na rentanje stanova turistima
Listi zemalja koje pokušavaju uvesti reda u kratkoročno iznajmljivanje nekretnina turistima priključuje se i Grčka. Prema portalu Greek Travel Pages, naime, ovih dana je grčki premijer Kyriakos Mitsotakis najavio novi porezni tretman iznajmljivanja stanova u stilu Airbnb-ja.
– Želimo kratkoročni najam, to je konkurentan proizvod koji podupire grčko gospodarstvo i prihode vlasnika nekretnina, ali to je aktivnost koja je u raznim regijama zemlje dovela do povećanja broja objekata u najmu i narušila konkurenciju, posebno u turizmu, rekao je grčki premijer.
Mitsotakis je najavio da će oni s prihodom od tri ili više »Airbnb-nekretnine« od 1. siječnja 2024. podlijegati porezu na dodanu vrijednost i naknadama koje se primjenjuju na hotele i sobe za iznajmljivanje.
Naplata PDV-a na kratkoročno iznajmljivanje stanova turistima u Grčkoj jedan je od zahtjeva Grčke turističke konfederacije (SETE) koja predstavlja većinu grčkih turističkih poduzeća i već neko vrijeme poziva grčku vladu da izmijeni zakon kako bi se se zaštitilo hotelski sektor koji plaća porez, za razliku od očito nereguliranog bujajućeg privatnog smještaja.
Grčka će povećati i boravišnu pristojbu kako bi se skupila sredstva za borbu protiv učinaka klimatskih promjena te se do iduće godine planira prikupiti dodatnih 300 milijuna eura.
najnovije
najčitanije
Scena
dirljiv oproštaj glumca
Leonardo DiCaprio odao počast papi Franji
Svijet
potvrdio zelenskij
Ukrajina spremna na pregovore kada stupi na snagu prekid vatre
Svijet
uskoro konklava
Ovo je 12 ozbiljnih kandidata za novog papu
Svijet
ruski predsjednik
Putin nudi zaustavljanje invazije na Ukrajinu duž trenutne bojišnice
Nogomet
Turnir Hrvoje Ćustić
Svetko Ćustić: “Murvica je za Hrvoja imala posebno značenje”
Crna Kronika
TEŠKE OZLJEDE
Napadi u središtu Zadra! Mladić teško ozlijeđen, napadnut je na predjelu Jazina
Županija
BROJNA OBITELJ
Obitelj Mitrović okupila 47 članova na Uskrs: ‘Nas je osmero braće i sestara, svi smo složni’
Hrvatska
odluka vlade
U subotu Dan žalosti zbog smrti pape Franje. Evo što to znači
Crna Kronika
SUKOB
PRIJAVLJEN ZBOG PRIJETNJE! Dvojcu u Zadru prijetio smrću, jednog je i gurnuo na tlo!
Ostali sportovi
Nekadašnji profesionalni plivač