Foto: Luka Jeličić
Zadranima je napokon prekipjelo! Nakon sve gnjavaže, živciranja i praznih obećanja Zadarske županije i ministra Beroša, taman pred početak nove školske godine napokon se ispunilo crno proročanstvo na koje su upozoravali mnogi stručnjaci i sami zadarski pedijatri
koji rade do iznemoglosti.
U pedijatrijskim ambulantama primarne medicine više nema liječnika, a situacija nije mnogo bolja ni u Općoj bolnici Zadar. Nedavno je još jedna pedijatrica dala otkaz u ambulanti zadarskog Doma zdravlja i pridružila se privatnim praksama, što je dodatno pogoršalo ionako ozbiljnu situaciju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti djece.
Dok se ravnateljica Doma zdravlja Zadarske županije Renata Bek u nedavnoj izjavi pokušala obraniti i sprati krivicu sa sebe zbog nastale situacije, uvjeravajući Zadrane kako nitko neće ostati bez skrbi koja im je potrebna, stotine su se roditelja, djece, baka i djedova okupile na Trgu pet bunara i u prosvjednoj šetnji zaputilo prema Domu županije, odakle se već danima niti riječ ne čuje o smirivanju krize.
Prosvjednici su odlučni u svom naumu za poboljšanjem stanja u pedijatriji u Zadru te uspostavom novog, kvalitetnijeg i održivog sustava primarne zdravstvene zaštite za djecu.
Za zaštitu najmlađih
Jedna od organizatorica prosvjeda Ivana Bulat kazala nam je kako se već dugo znalo da prijeti kolaps pedijatrijskog sustava.
– Nadamo se da ćemo ovim prosvjedom dobiti odgovore na barem neka od pitanja koja već danima postavljamo, te da će ona biti temelj daljnjih razgovora s nadležnima. Želimo da se drže rješenja koje će nam ponuditi, a ne da nam samo nude prazna obećanja, kaže nam Bulat, majka djevojčice vrtićkog uzrasta čija je pedijatrica prošlog tjedna stavila ključ u bravu svoje ordinacije i odlučila prijeći u privatni sektor i to bez sklapanja ikakvog ugovora s HZZO – om.
– Ja trenutno ne znam gdje da idem i što da radim, niti kome da se obratim za pomoć. Moje dijete ide u vrtić. U slučaju neke bolesti nemam ju kome odvesti niti od koga zatražiti uputnicu za daljnja liječenja, a pedijatri u OB su ionako preopterećeni i ne znaju kud s toliko pacijenata. Moja bivša pedijatrica neće sklapati ugovor s HZZO – om i to sam čula iz njezinih usta, tako da baš i ne vjerujemo napisima kako će svi pedijatri koji otiđu u privatni sektor i dalje surađivati sa Zavodom, pojasnila je Bulat, naglasivši kako je za ponedjeljak u devet sati zakazan sastanak sa županijskim pročelnikom za zdravstvo Markom Kolegom.
– To je prvi oblik komunikacije sa nadležnima. Oni su nam predložili sastanak u petak, dan prije prosvjeda, ali mi mu nismo mogli prisustvovati i na njega gledano kao na vatrogasnu mjeru “pet do 12” s ciljem da se u zadnji čas smiri situacija i nezadovoljstvo, dodala je Bulat, naglasivši kako će pred pročelnika doći s konkretnim pitanjima i zahtjevima.
– Tražimo konkretna rješenja, odgovore i planove, a ne prazna obećanja. Znamo da se ništa ne može riješiti preko noći, ali nadamo se konkretnim mjerama i pravom planu obnove pedijatrijske skrbi, kao i učinkovitijem planu specijalizacija, naglasila je Bulat iz građanske inicijative “Tko je moj liječnik?”.
Problemi se lome preko leđa najmlađih
Ogorčeni roditelji i građani Zadra prosvjedom žele upozoriti na loše stanje u pedijatrijskoj skrbi u ovom dijelu Hrvatske, koji pogađana one najmlađe i najranjivije koje bi svi trebali štititi.
Ova inicijativa ima za cilj skrenuti pažnju na zabrinjavajuće stanje pedijatrijske skrbi u Zadru, a poruka je jasna – “Djeca su naša budućnost, i zaslužuju bolju zdravstvenu zaštitu.”
Tko je odgovoran za kolaps sustava primarne zdravstvene zaštite u Zadarskoj županiji? Tko je odgovoran za odlazak specijalista pedijatrijske medicine iz Zadarske županije? Tko je odgovoran za to da se nitko ne prijavljuje na oglašene natječaje za specijaliste pedijatrijske medicine? Da li su osigurani poticaji za buduće liječnike u Zadru čime bismo ih i zadržali? Zašto specijalizacije nisu raspisane puno ranije kada se zna da nam liječnici odlaze u mirovinu? Kome da se obrate roditelji djece koja ostaju bez pedijatrijske primarne zdravstvene zaštite, osobito ona sa teškoćama u razvoju kojima su potrebne doznake svaka tri mjeseca za ortopedska pomagala? Zašto uzimamo zdravo za gotovo višesatna čekanja u pedijatrijskim ambulantama i u bolnici? U Zadarskoj županiji teži se povećanju broja novorođene djece, a sve je manje pedijatara?
Lista pitanja na koje još uvijek nisu dobili konkretne odgovore samo je vrh sante leda koja se godinama otapala da bi se sada pretvorila u smrdljivu baru floskula i praznih obećanja.
Za komentar smo zato upitali i Doris Bailo, predsjednicu udruge “Cukrići”, koja skrbi o djeci oboljeloj od dijabetesa tipa 1 i koja su se našla u izrazito teškoj situaciji, jer zahtijevaju redovitu i neometanu liječničku skrb.
U ponedjeljak sastanak u Županiji
– Djeca s teškoćama i teškim oboljenjima spadaju u kategoriju koja ima posebne uvjete i prema kojima se primjenjuju posebne zakonske odredbe o liječničkoj skrbi, a u njih ulazi i pedijatrijska skrb nakon sedme godine života zbog njihova posebna stanja, naglasila je Bailo, dodavši kako se roditelji djece dijabetičara boje kako će poremećaji u sustavu uzrokovati probleme prilikom dobivanja ortopedskih pomagala i potrebnih terapija.
– Mnogi su se članovi udruge našli u nezavidnoj situaciji, koju, čini se, ni sustav ne može riješiti, tako da nismo čekali i odmah smo se pridružili inicijativi i organizatorima, kazala je Bailo.
Prosvjed se, kažu organizatori, tiče svih roditelja, ali i onih čija su djeca već odrasla, onih koji tek planiraju postati roditelji, tiče se vaših prijatelja, susjeda, baka i djedova, svih onih koji smatraju da im nije osigurana kvalitetna primarna zdravstvena zaštita.
Gradska se i županijska uprava svojski trude čim prije ugasiti ovu buktinju nezadovoljstva, pa je tako gradonačelnik Branko Dukić dodijelio na korištenje još jedan stan u novoizgrađenoj zgradi POS-a Općoj bolnici Zadar za potrebe stambenog zbrinjavanja nedostajućeg stručnog liječničkog kadra, dok su iz Zadarske županije za ponedjeljak najavili sastanak s predstavnicima inicijative.
Prosvjednici su poručili i kako se kriza primarne zdravstvene zaštite ne odnosi samo na pedijatre, već i na ginekologe i liječnike obiteljske medicine, a s time i na cijeli zdravstveni sustav. Zadarski pedijatri imaju i po 1400 upisane djece, što je debelo iznad nacionalnog i europskog sustava i propisa. Roditelji već sada uzaludno kucaju na vrata ordinacija koje više ne rade ili u kojima su liječnici otišli, a medicinske sestre stoje zavezanih ruku. Nema im tko očitati nalaze, izdati recepte ili djeci izvaditi krv, zbog čega su prisiljeni plaćati privatnim ordinacijama u koje su stigli.mnogi zadarski pedijatri koji su ranije radili u javnom sustavu zdravstvene skrbi koji ih je iznevjerio.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
ALARMANTNO
Zrak u Sarajevu najzagađeniji na svijetu među glavnim gradovima
Hrvatska
RELI
Rovanpera iduće sezone nastupa na svim WRC relijima
Crna Kronika
TEŠKE OZLJEDE
Troje mladih stradalih u eksploziji u Kninu, stabilnih vitalnih funkcija
Nogomet
EGIPATSKA ZVIJEZDA
Salah razočaran Liverpoolom i bliže je odlasku nego ostanku
Hrvatska
BIVŠI MINISTAR
Beroš pušten iz istražnog zatvora! ‘Na nikog nisam ljut, zahvaljujem institucijama što rade svoj posao’
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima