Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Ministar Beroš suočio se jučer s novim kritikama kolega liječnika na račun vremenskih normativa propisanih u Planu i programu zdravstvene zaštite – iz Hrvatskog društva radiologa (HDL) zatražili su od njega da pojasni svoju izjavu da mu za nekog pacijenta treba dvije minute da očita CT, jer se to – kažu – može shvatiti kao banalizacija uloge radiologa u suvremenoj medicini.
Iz Hrvatske liječničke komore (HLK) poručuju da od ministra očekuju značajnu reviziju predloženog dokumenta jer smatraju da ovakav neće popraviti kvalitetu zdravstvene zaštite i da predstavlja korak unatrag.
– Zbog paušalnog određivanja vremenskih raspona medicinskih postupaka, nepostojanja stručnih kriterija za postavljanje vremenskih normativa, nedefiniranja vremensko-kadrovskih normativa za stacionarno liječenje te zbog nemogućnosti planiranja na temelju ovakvog dokumenta, prijedlog novih vremensko-kadrovskih normativa neće pridonijeti većoj kvaliteti pružanja zdravstvene zaštite pacijentima.
Očekujemo da Ministarstvo zdravstva, u suradnji s medicinskom strukom, provede značajnu reviziju prijedloga Plana i programa mjera zdravstvene zaštite 2023. – 2026., poručili su jučer iz HLK-a.
Bez mišljenja struke
Ministarstvo zdravstva, tvrde, nije poštovalo zakonsku proceduru jer je taj prijedlog pustilo u e-savjetovanje bez zakonski obveznog prethodnog mišljenja HLK-a i drugih komora te bez savjetovanja sa strukom, odnosno s liječnicima kliničarima.
– Vremenski rasponi najkraćeg i najduljeg vremena potrebnog za neki medicinski zahvat arbitrarno su određeni, tako da je kao donja granica raspona određena polovina dosadašnjeg vremenskog normativa, a kao gornja granica jedan i četvrt dosadašnji vremenski normativ.
Donja granica vrlo često ne odgovara stvarno potrebnom vremenu za pojedine medicinske postupke. Ovako univerzalno odrezana »formula« jasno ukazuje na to da je vremenski dio normativa izrađen voluntaristički i paušalno, poručuju iz HLK-a.
Kažu i da vremenski rasponi onemogućavaju planiranje i organizaciju rada na razini odjela, klinika i ustanova, a analizu izvršenja čine nemogućom. S druge strane, smatraju da bi ti normativi morali biti primjenjivi u svakodnevnom radu liječnika i služiti kao temelj za ugovaranje usluga s HZZO-om.
– HLK se kontinuirano zalaže za sustavno praćenje ishoda liječenja, kvalitete pružanja zdravstvenih usluga i parametara sigurnosti bolesnika, što u Hrvatskoj nažalost još uvijek izostaje. U takvoj situaciji vremensko-kadrovski normativi su alat kojim se može utjecati na spomenute ciljeve, zaključuju u Komori.
Radiolozi su pak Berošu u otvorenom pismu spočitali izjavu da njemu, kao iskusnom liječniku neurokirurgu, za nekog pacijenta treba dvije minute da očita CT i dvije da ga pita kako se osjeća, ali da mu za drugog, kompleksnijeg, pacijenta nekad treba i 40 minuta. Takva izjava nadležnog ministra, upozoravaju iz HDL-a, može se u krajnjoj mjeri shvatiti i kao banalizacija uloge radiologa u suvremenoj medicini pa su zatražili od Beroša da je pojasni.
Neugodan položaj
Spornu je izjavu, kažu, Beroš iznio kao nadležni ministar tijekom rasprave o iznimno bitnom dokumentu za organizaciju svakodnevnog rada liječnika, a radiologe je doveo u neugodan položaj da moraju objašnjavati da su samo liječnici s licencom specijalista radiologa ovlašteni analizirati snimke i pisati službene nalaze CT-a.
Navode i što se treba napraviti da bi se izdao kvalitetan nalaz.
– Pisanje nalaza CT-a mozga, kao i drugih slikovnih pretraga, zahtijeva prethodno proučavanje kliničke dokumentacije pacijenta, određivanje načina snimanja prema dijagnostičkom upitu koji postavlja liječnik koji pacijenta upućuje na snimanje, provjeru kvalitete dobivenih slika, analizu slika uz korištenje svih dostupnih programskih mogućnosti te potom i pisanje radiološkog nalaza. Radiolozi nisu u mogućnosti sve to učiniti u dvije minute i pri tome jamčiti pacijentima odgovarajuću kvalitetu nalaza, kažu u HDL-u.
Ministar Beroš im je promptno odgovorio, tvrdeći kako se radilo o krivo prenesenoj izjavi.
– Tijekom konferencije za medije nakon sjednice Vlade jasno sam demantirao napise određenih medija koji očito ne mogu ili ne žele razlikovati značenje glagola očitati i pročitati. Stoga, danas iznova pojašnjavam ključnu razliku. Očitanje nalaza obavlja specijalist radiolog, za što je potrebno veći vremenski raspon.
Samo čitanje već napisanog nalaza u domeni je drugih specijalista – kliničara, u mom primjeru neurokirurga, za što je potrebno svega nekoliko minuta. Molim medije koji su krivo prenijeli moju izjavu da objave demanti, kako bi se u potpunosti otklonila banalizacija uloge specijalista radiologije ili bilo kojeg drugog djelatnika u zdravstvenom sustavu, poručio je prozvani Beroš.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
ALARMANTNO
Zrak u Sarajevu najzagađeniji na svijetu među glavnim gradovima
Hrvatska
RELI
Rovanpera iduće sezone nastupa na svim WRC relijima
Crna Kronika
TEŠKE OZLJEDE
Troje mladih stradalih u eksploziji u Kninu, stabilnih vitalnih funkcija
Nogomet
EGIPATSKA ZVIJEZDA
Salah razočaran Liverpoolom i bliže je odlasku nego ostanku
Hrvatska
BIVŠI MINISTAR
Beroš pušten iz istražnog zatvora! ‘Na nikog nisam ljut, zahvaljujem institucijama što rade svoj posao’
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima