Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

povijesna akcija

Petar Strmota: Poskoci su ostavili neizbrisiv trag u Oluji

Autor: Matea Guzalić

05.08.2023. 12:38
Petar Strmota: Poskoci su ostavili neizbrisiv trag u Oluji

Foto: Osobna arhiva/Arif Sitnica



Vojno-redarstvena operacija Oluja, koja se odvijala od 4. do 7. kolovoza 1995. godine, predstavlja ključni trenutak u suvremenoj hrvatskoj povijesti. Ova operacija označila je odlučujuću pobjedu hrvatskih snaga nad srpskim pobunjenicima te je rezultirala oslobođenjem značajnog dijela okupiranog teritorija Hrvatske. Oluja je simbol hrabrosti, odlučnosti i jedinstva hrvatskog naroda u borbi za neovisnost i slobodu zemlje.


U tim teškim vremenima, hrabri vojni specijalci poput »Poskoka« iz Zadra igrali su ključnu ulogu u obrani domovine. Njihov doprinos i hrabrost bili su neizmjerni u očuvanju suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Hrvatske.


Razgovarajući s Petrom Strmotom, predsjednikom Udruge specijalaca Domovinskog rata »Poskoci,« saznajemo više o njihovoj ulozi u tim važnim trenucima te kako su se pripremali za operaciju Oluja koja će ostati zapisana u povijesti kao presudan trenutak u borbi za slobodu i neovisnost Hrvatske.




– Oluja ima ogroman značaj za mene osobno i za našu Udrugu. To je jedna od ključnih i veličanstvenih akcija, iako ne smijemo zanemariti ni prethodne poput Bljeska, Maslenice i ostalih manjih akcija. Međutim, Oluja je, kako bi rekli, bitka svih bitaka. Za nas to ima veliko značenje. Operacijom Oluja oslobodili smo cjelokupno područje Repubike Hrvstake i skinuli ogroman teret sa svih državljana Republike Hrvatske, započeo je Strmota.



Gutljaj vode


– Doživljaj Oluje bio je nevjerojatno uzbuđujući za nas. Sjećam se da se samo par dana prije početka operacije počelo nagoviještati da se nešto veliko sprema. Noć ili dvije noći prije, kada su se širile vijesti da bi to moglo biti definitivno oslobođenje Hrvatske, svi smo bili krajnje uzbuđeni i na neki način presretni. Atmosfera je bila puna iščekivanja i neizvjesnosti, ali svi smo prihvatili to što je dolazilo raširenih ruku.


– Najuzbudljivije je bilo u jutarnjim satima, posebno oko pola 5 ili 5, kada se krenulo u akciju. Sjećam se, unatoč dobroj logistici, tijekom napornih dana s visokim temperaturama, iscrpljenost je bila prisutna, posebno kod onih kojima je ponestalo vode. Gutljaj vode u tom trenutku bi doslovno značio spas za nekoga, i svi su se trudili dijeliti vodu međusobno kako bi si pomogli, prisjetio se Strmota.


Strmota je naglasio neizbrisiv trag koji je Specijalna postrojba Poskoci ostavila zajedno s ostalim postrojbama, te je istaknuo važnost ispunjavanja pojedinačnih zadaća.


– Specijalna postrojba Poskoci, zajedno s ostalim postrojbama, ostavila je neizbrisiv trag u operaciji Oluja. Svi smo svjesni da svaka postrojba ima svoj važan doprinos, a ključno je da su svi bili iskreni i čestiti u svojim naporima i odanosti svojoj zadaći. Mi smo imali izuzetno teške zadatke i pripreme na području Velebita, koje je poznato kao najzahtjevnije.


Iako, nijedno područje nije zanemarivo – neke postrojbe su išle na možda relativno lakši teren, a prošle su možda puno lošije, na to je teško utjecati. Ali, činjenica je da je svatko odradio svoj dio zadaće za koji je najosposobljeniji. Mi smo imali zaista tešku zadaću, ali smatram da smo prošli s minimalnim žrtvama. Naravno, ni jedna žrtva nije zanemariva.



Zadaci Udruge


– Svaki put kada se prisjetim Oluje, probude se posebni osjećaji u meni. Ponosan sam na našu specijalnu postrojbu Poskoci, ali istovremeno osjećam i tugu za našim kolegama koji su dali živote za taj dio. Gospodin Ante Baljak i gospodin Marko Vulić, njih se uvijek sjećamo s posebnim poštovanjem, naglasio je Strmota te čestitao obljetnicu Oluje svim građanima RH.


– Čestitam svima na obljetnici operacije Oluja i želim da svi građani Republike Hrvatske to dostojno proslave, bez straha ili stida da istaknu hrvatski stijeg. Osobno bih podržao ideju da svi koji cijene Oluju i RH izlože zastavu ispred svojih kuća na taj dan. To bi bila lijepa gesta kojom bismo zajednički izrazili ponos i poštovanje prema našoj domovini i svima koji su dali svoj doprinos u obrani slobode i neovisnosti Hrvatske.


Strmota je uputio i posebnu poruku mladim naraštajima, savjetujući im da ostanu čvrsti u svojim uvjerenjima.


– Moja poruka mladima je da budu poslušni, dobri i da rade. Susretanje s provokacijama poput skidanja hrvatske zastave u Kninu i Lišanima ne bi smjelo utjecati na njihovu ljubav i poštovanje prema zemlji. Važno je da mladi ostanu čvrsti u svojim uvjerenjima, da se ne osvrću na te provokacije te da se ne povode za lošim primjerima.


Oni koji ne cijene hrvatsku zastavu trebali bi razmisliti o svojoj pripadnosti zemlji, jer takva djela kompromitiraju ne samo njih, nego i njihove obitelji. Mladi bi trebali biti svjesni važnosti poštovanja simbola svoje zemlje.



Strmota se osvrnuo i na povijest i rad same Udruge.


– Udruga je osnovana 15. listopada 2004. godine s ciljem brige o bivšim specijalcima, članovima koji su izišli iz sustava, te posebno skrbi o obiteljima stradalih i poginulih članova. U proteklim godinama, uspješno smo se nosili s tim zadacima i pružili podršku onima kojima je bila potrebna.


Svake godine dostojanstveno obilježavamo obljetnice naših preminulih članova, kao što su Ante Baljak i Marko Vulić. Vjerujemo da ove male geste mnogo znače obiteljima jer na taj način vide da njihovi članovi nisu zaboravljeni. Naravno, to puno znači i nama, jer na kraju krajeva – to su bili naši prijatelji.


Uključiti mlade


Udruga je u prošlosti brojila čak tisuću članova, no, nažalost, s vremenom se taj broj smanjio na oko petsto – šesto članova.


– Unatoč tome, uvijek imamo aktivnih članova u rasponu od sto – dvjesto ljudi. Razumijemo da svi imaju svoje obaveze u životu koje mogu utjecati na sudjelovanje u aktivnostima udruge. Bez obzira na to, uvijek smo spremni pomoći i podržati jedni druge kad god je to potrebno, objasnio je Strmota te naglasio da je za budućnost Udruge najbitnije zajedništvo.


– Važno je suočiti se s činjenicom da će Udruga imati sve manje članova kako vrijeme prolazi, jer ljudi umiru, što je nažalost neophodno. Unatoč tome, ključ za budućnost Udruge je u zajedništvu i međusobnoj podršci. Najvažnije je pomoći kolegama koji su u nezavidnom položaju, posebno onima koji se suočavaju s bolestima.


Potrebno je potaknuti obitelji, pogotovo mlade, da se pridruže Udruzi kako bi i oni postali svjesni povijesnih iskustava kroz Domovinski rat. Djeca članova Udruge trebaju biti aktivno uključena kako bi shvatili važnost i težinu koju su njihovi roditelji prošli.


Na taj način, djeca će biti bolje pripremljena za budućnost i razumjeti važnost mira. Stoga, nastojat ćemo što aktivnije prezentirati mladima povijesne događaje kako bi njihova generacija bila svjesna važnosti mira i slobode, rekao je Strmota.