Foto: Marin Smolčić
U Poslovnoj zoni u Otočcu otvorena je prva hrvatska Tvornica organskog gnojiva od sirove ovčje vune »Eko Lika Greennovation«, u vlasništvu splitske obitelji Jerkov, čiji proizvod nosi ime Woolee, a od Ministarstva poljoprivrede ima certifikat da zadovoljava EU uredbe za organska gnojiva.
– Ovo je veliki dan za sve nas i za prirodu jer smo godinama gledali i slušali o odbacivanju ovčje vune posvuda oko nas. Pogon u Otočcu je zapravo eksperiment u čijem je središtu laboratorij sa sjajnim izumima, rekla je Dragica Jerkov.
Otkup od stočara
– Mi smo kao obitelj vjerovali da ćemo u Lici napraviti prvi pogon za preradu ovčje vune u visoko kvalitetno prirodno gnojivo. Zahvaljujem svima vama koji ste nam dali podršku da bismo pokrenuli ovaj pogon. Dva proizvoda koja smo stvorili je organsko gnojivo Woolee i reperent Woolee. Oba su proizvoda pokazala izvanredne vrijednosti kao dušična gnojiva, uz sadržaj drugih minerala neophodnih za rast bilja. U ovoj tvornici je sve »prvi put«. Inovativni su strojevi i tehnologija, naglasila je Jerkov i dodala kako se u Hrvatskoj baca deset puta više vune nego li će biti optimalni kapaciteti ove tvornice. U početku će moći obraditi 120 tona vune godišnje i to od ovaca pasmine pramenka.
Željko Jerkov, inače poznati bivši košarkaš, rekao je da je u pogon uloženo oko 400.000 eura uglavnom obiteljskog novca te da će voditelj posla biti njihov mlađi sin Ante Jerkov. Tvornica će još neko vrijeme raditi samo s vunom otkupljivanom od ličkih ovčara, a plan je proširiti otkup i na područje Zadra te potom i na Slavoniju. U pogonu sada radi 20 osoba, uskoro će se zaposliti novih 12 radnika, a iduće godine bit će i novog zapošljavanja jer će se sadašnji kapacitet udvostručili, a tvornica »Đuro Đaković« već je napravila novi stroj.
Bolje od stajskog
Budući da stajsko gnojivo ima tri posto dušika, a umjetno gnojivo dokazano osiromašuje tlo, danas Jerkov ponosno kaže da su peleti od ovčje vune kvalitetniji i od stajskog i umjetnog gnojiva. Dodaje također da Woolee peleti hrane biljku po tri mjeseca, a nakon toga kao prašina podižu volumen zemlje i time je prozračuju, pa se ona lakše obogaćuje kisikom. Osim toga su hidroskopični i uz njihovu primjenu za uzgoj biljaka treba oko 20 posto manje navodnjavanja.
Otvorajući tvornicu, župan Ernest Petry rekao je da je to važan korak prema održivom razvoju poljoprivrede, jer će Eko Lika biti primjer uspješnog spoja inovacija, ekologije i poljoprivrede te će omogućiti i nova zapošljavanja, zaključio je župan Ernest Petry i zajedno s Dragicom Jerkov i gradonačelnikom Otočca Goranom Bukovcem simbolički prerezao vrpcu na ulazu u novu tvornicu.
najnovije
najčitanije
Ostali sportovi
Miting Sveti Krševan
Jaderanima niz osobni rekordih i norma za Prvenstvo Hrvatske
Zadar
MOŽE BOLJE
Zadrani o nedostatcima života u gradu: Pijemo ‘Ganges iz špine’, svuda zgrada na zgradi..
Ostali sportovi
Treća malonogometna liga
Albatros i Sv. Martin igraju »svoju« ligu
Zadar
VRIJEME ZAMJENE
Brojni zadarski vozači pohrlili kod vulkanizera ili automehaničara: ‘Većina vozača koja nam se obraća…’
Županija
HAK
Nepovoljni vremenski uvjeti stvaraju probleme u prometu, u prekidu neke trajektne i brodske linije!
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja