
Foto: Shutterstock
Dobiva se iz sjemenki zeljaste biljke slične bosiljku
Sjemenke perille dobivaju se iz biljke perilla frutescens, jednogodišnje zeljaste biljke koja pripada obitelji laminaceae, kao i bosiljak.
Ova biljka, koja se uglavnom uzgaja na istoku (osobito u Japanu, Kini i Koreji), koristi se u svakodnevnoj ishrani kao aromatično ili uobičajeno povrće, ili se koristi u medicini zbog svojih brojnih svojstava.
Svojstva perille i njezinog sjemena
Perilla je osobito učinkovita u borbi protiv alergija poput astme, atopijskog dermatitisa, psorijaze i rinitisa zahvaljujući flavonoidima te omega 3 i omega 6 prisutnim u sjemenkama.
Štoviše, zbog visokog udjela masnih kiselina, ove sjemenke su idealne za borbu protiv kolesterola, održavanje cijelog kardiovaskularnog sustava u dobrom zdravlju i čineći kožu mladom i podatnom.
Ove sjemenke sadrže dobre količine polifenola i vitamina E, ali i kalcija i željeza.
Sitni listići perile koriste se poput našeg običnog bosiljka, ali ne toliko kod nas na zapadu koliko na istoku gdje je raširen i poznatiji kao shiso.
Svojstva i dobrobiti perilla ulja
Među prednostima koje se obično pripisuju korištenju ovog ulja posebno su poznata:
- protuupalna svojstva: perilla ulje sadrži visoku razinu alfa-linolenske kiseline (ALA), esencijalne omega-3 masne kiseline. ALA je poznata po svojim protuupalnim svojstvima i može pomoći u smanjenju upale u tijelu.
- promiče zdravlje kardiovaskularnog sustava: omega-3 masne kiseline koje se nalaze u ulju perile mogu pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti. Mogu pomoći u poboljšanju razine kolesterola u krvi, sniziti krvni tlak i spriječiti stvaranje ugrušaka.
- potpora zdravlju kostiju: perilla ulje također sadrži gama-linolensku kiselinu (GLA), omega-6 masnu kiselinu. GLA može pomoći u promicanju zdravlja kostiju stimulirajući stvaranje novih koštanih stanica i smanjujući gubitak gustoće kostiju.
- za zdravlje kože: perilla ulje se često koristi u proizvodima za njegu kože zbog svojih hidratantnih i umirujućih svojstava. Može pomoći u ublažavanju iritacije kože, crvenila i upale, kao i poboljšati kožnu barijeru.
- potencijalni antialergijski učinak: neka istraživanja sugeriraju da ulje perille može imati antialergijski i antiastmatični učinak. Može smanjiti alergijski odgovor u tijelu i pomoći u smirivanju simptoma astme, poput kašlja.
- jača imunološki sustav: antioksidansi u ulju perille, kao što su flavonoidi i fenolne kiseline, mogu pomoći u jačanju imunološkog sustava i zaštititi tijelo od oštećenja slobodnih radikala .
Kontraindikacije perilla ulja
U kuhinji se ulje perille može koristiti kao začin, no u svakom slučaju potrebna je umjerenost s obzirom na značajan antikoagulantni učinak.
To se posebno odnosi na pacijente koji su već na terapiji lijekovima kao što su varfarin ili aspirin.
Još jedan aspekt koji treba napomenuti je sljedeći. Ulje perille je vrlo bogato omega 3 masnim kiselinama koje djeluju antikoagulantno pa se zbog toga pretjerana konzumacija ovog ulja ne preporučuje osobama koje već uzimaju lijekove protiv zgrušavanja krvi.
najnovije
najčitanije
Scena
BRANE FC
Hrvatski influencer tvrdi da je napadnut na Poljudu: “Izgubili ste svo moje poštovanje…”
Hrvatska
otvorena autocesta
Dovršen očevid teške nesreće na A3 kod Popovače, slijedi daljnje kriminalističko istraživanje
Svijet
noćni napad
U ruskom napadu dronovima na Kijev ozlijeđeno najmanje 11 ljudi
Plodovi zemlje i mora
PROLJETNA OBNOVA
Vodič kroz proljetne radove u vrtu i na balkonu
Hrvatska
ISTRAGA U TIJEKU
Za nesreću na autocesti je kriva – srna
Zadar
na redditu
ZADRANKA U DILEMI: ‘Što više vremena provodim tu, to mi se čini kako je grad većinom pust’
Zadar
INSPIRATIVNA PRIČA
Utrka Wings for Life je Perki promijenila život: ‘Kad sam s njima, ja zaboravim na svoje godine’
Zadar
ĐIR PO GRADU
FOTO Ulice Poluotoka bile su krcate šetačima, pogledajte koga smo sreli na zadarskoj špici
Zadar
CVJETA BIZNIS
U godinu dana čak 51 obrt za čišćenje više: “Ako samo jednom ne očistite kako treba, drugi put ni nećete!”
Zadar
najmanje 70 tisuća eura