Foto: dr. sc. Ivan HERAK, član Uprave za financije, korporativno pravo i ljudske resurse ACI d.d.
Prije 40 godina jedinstveni projekt uspostave nacionalnog lanca marina bio je daleko ispred svog vremena, a na ovakvom nasljeđu inovativnosti i predvođenja u trendovima izgrađen je i ACI kakvim ga danas znamo – kao predvodnika u nautičkom turizmu i ono najvažnije, predvodnika u zelenoj energetskoj tranziciji nautičkog turizma. Gledajući razvoj turističkih trendova i tijek geopolitičkih zbivanja tijekom posljednjih 40 godina, kao i moć imena i identiteta ostalih mediteranskih zemalja, jasno je da su za stvaranje najvećeg lanca marina na Mediteranu te zauzimanje i zadržavanje pozicije lidera potrebni pedigre pobjednika, vizionarski pristup i nepokolebljiva predanost cilju. A kada cilj nije samo izgradnja društva koje će svoju zemlju učiniti konkurentnijom i prosperitetnijom na globalnoj razini, već i društva čije će profesionalno i društveno djelovanje doprinijeti kvaliteti života zajednice, očuvanju čistoće mora i okoliša te stvaranju zaloga za budućnost za generacije koje dolaze, tada nije teško ustrajati i u vremenima najvećih izazova.
Izazovi budućnosti
Govoreći o takvim vremenima – iako smo uspješno izašli na kraj s razdobljem pandemije, geopolitičkim i energetskim nestabilnostima u svijetu te ostalim okolnostima koje se ogledaju prije svega u ekonomskim posljedicama, naša je dužnost pomno voditi računa o izazovima budućnosti koji daleko nadilaze monetarna pitanja. Naravno, riječ je o izazovima klimatskih promjena, onečišćenja okoliša i ubrzanog trošenja vitalnih prirodnih resursa koji se, između ostaloga, javljaju i kao nusprodukt masovnog turizma, odnosno sve većeg volumena turističke potražnje na globalnoj razini. Hrvatska pripada zemljama koje privlače posjetitelje više odlikama svog prirodnog prostora i bogatstvom kulturno-prirodne baštine nego kvalitetom, raspoloživošću ili raznovrsnošću novonastalih turističkih atrakcija, iz čega proizlazi egzistencijalni značaj očuvanja prirodne baštine na održivost i kompetitivnost našeg turizma. Turizam i okoliš u složenom su odnosu međusobnog utjecaja i međuovisnosti, a rast turizma, zaštita okoliša i društveno blagostanje u uvjetima kontroliranog rasta međusobno podupirući, a ne suprostavljeni ciljevi.
Plave zastave
Od značajnijih projekata unazad posljednjih nekoliko godina svakako ističemo i postavljanje električnih punionica u sve naše marine te implementaciju visokotehnoloških rješenja kao što su podvodne robotske i senzorske tehnologije za upravljanje čistoćom, ali i suvremenih IoT tehnologija koje omogućuju da svi mjerni uređaji i senzori budu povezani te daju potrebne podatke osoblju marine kako bi se pravilno i pravovremeno moglo pratili te upravljati potrošnjom energenata i resursa. U ACI marini Cres, jednoj od naših najreprezentativnijih luka nautičkog turizma, poznatoj upravo po čistoći i brizi o okolišu, ove smo godine implementirali i tehnološko rješenje pod nazivom »Morska škovacera«. Riječ je o uređaju u obliku plutajuće kante za smeće koji kontinuirano filtrira morsku vodu, skupljajući pritom plastiku, mikroplastiku, deterdžente, ulja i ostale materijale s površine na način da sprečava otpad da otpluta na otvoreno more ili padne na dno gdje može naštetiti morskoj flori i fauni.
Tehnologija vodika
Naša nastojanja u ovom smjeru svoju će krunu dobiti izgradnjom ACI marine Rijeka, ali i u projektu »Dolina vodika Sjeverni Jadran«. Kao jednom od ključnih sudionika ovog važnog projekta Europske unije cilj nam je u naš sustav implementirati energetska rješenja i inovacije koje uključuju i tehnologije vodika, čime će se istovremeno provoditi Europski zeleni dogovor i Europska vodikova strategija. Čvrstog smo uvjerenja da je integracija vodikovih ekosustava učinkovit način za prelazak na ugljično neutralno društvo. Uprava ACI-ja je procijenila da energetska tranzicija predstavlja izazovno razdoblje s mnogo neizvjesnosti, odnosno da će suradnja s drugim industrijskim i tehnološkim partnerima iz Italije, Slovenije i Hrvatske, uz podršku triju Vlada, doprinijeti da se ACI novom energetskom infrastrukturom pozicionira kao ključni pokretač energetske tranzicije u hrvatskom turizmu i pomorskoj industriji. U tom kontekstu inovacijski razvojni projekt u Ičićima u naravi predstavlja pilot- instalaciju inovacije, gdje želimo uspostaviti energetski samodostatno učinkovito energetsko čvorište. Želja nam je da marina u Ičićima postane prva ACI marina u kojoj bi se razvio cijeli lanac vrijednosti vodika, od OIE-PV, skladištenja energije, mjera energetske učinkovitosti i pomorskog prometa te korištenja vodika.
ISO CERTIFIKATI
ACI je jedno od prvih velikih hrvatskih društva iz turističkog sektora koje je certificirano po četiri ISO norme: ISO 9001 za kvalitetu, ISO 14001 za okoliš, ISO 50001 za energetsku učinkovitost i međunarodnom normom za sustav upravljanja informacijskom sigurnošću ISO 27001:2013
najnovije
najčitanije
Košarka
U SVOM STILU
Pogledajte kako se Joško Jeličić narugao košarkašima nakon velikog debakla: ‘Pitam za strica iz Neorića’
Hrvatska
SUĐENJE
Na ponovljenom suđenju Kalmeti svjedočio vlasnik “Remorkera” Igor Premilovac
Scena
MAKEDONSKI SLAVUJ
DA SE NAJEŽITE! Pogledajte kako je Toše Proeski izveo legendarnu ‘Cesaricu’: ‘Prekrasno za slušanje’
Zadar
OBAVIJEST IZ HEP-A
NIZ ULICA BEZ STRUJE! Dijelovi Zadra i okolice u utorak ostaju bez električne energije, provjerite adrese
Zadar
ANIME KLUB GKZD
Gradska knjižnica Zadar mjesto susreta mladih ljubitelja japanskih animiranih filmova: ‘Uočili smo da je…’
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
OBAVIJEST HEP-A