Foto: Emica Elvedij/PIXSELL
Na Markovom trgu u petak će biti održan mirni prosvjed u organizaciji Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN), s obzirom na to da Ministarstvo pravosuđa ni u četvrtom tjednu štrajka osoblja na sudovima i na državnim odvjetništvima nije dalo nikakvu ponudu o porastu plaća. Predsjednica SDLSN-a Iva Šušković najavila je da će prosvjed njihovih članova koji zahtijevaju povišicu od 400 eura u odnosu na sadašnjih 500 do 600 eura mjesečne plaće, započeti okupljanjem na Trgu bana Jelačića od 10 do 10.30 sati. Prosvjedna povorka krenut će kroz Radićevu i Ćirilometodsku ulicu prema Markovom trgu.
Apel umjesto ponude
Sindikat je još prošlog tjedna najavio da će prosvjedovati ako ne dođe ponuda resornog ministarstva u odnosu na njihove zahtjeve. Ponuda nije došla, osim apela sa zajedničkog sastanka prošlog ponedjeljka u kojem se traži »strpljenje i razumijevanje«. Država je čak pokušala zabraniti štrajk sudskim putem, ali takav plan neslavno joj je propao nakon što su Županijski sud u Zagrebu, a potom i Vrhovni sud, štrajk proglasili legalnim i legitimnim.
U jučer objavljenom intervjuu za naš list Šušković je zaključila da je trenutak da se u pregovore uključi predsjednik Vlade Andrej Plenković. Cilj je prosvjeda da se saslušaju zahtjevi sudskih zapisničara, upisničara, referanata i ostalih zaposlenika na sudovima i na državnim odvjetništvima s obzirom na to da u iščekivanju ponude poslodavca u ovom trenutku najviše trpi građanstvo i gospodarstvo.
Iz sindikata poručuju da su spremni izaći na prosvjed i iskazati nezadovoljstvo koje se još dodatno akumuliralo u protekla tri tjedna. Predsjednica sindikata navela je da se naredbom Vrhovnog suda i koordiniranjem predsjednika sudova te samih sudaca pokušava ublažiti efekt štrajka koji je započeo 5. lipnja.
Štrajka oko 5.000 radnika, a izlaznost je gotovo 100-postotna, kao i u prvom tjednu. Ipak, dio osoblja odsutan je i zbog korištenja starog godišnjeg odmora, neki su na bolovanju, ali, nažalost, ima i onih koji su ova tri tjedna otišli iz službe, upozorili su iz sindikata koji se ne slaže s kalkulacijama Ministarstva pravosuđa da je na 43 od 67 sudova zabilježen trend smanjivanja službenika koji su u štrajku.
Ministarstvo pravosuđa u nedjeljnom priopćenju ustvrdilo je da bi prihvaćanjem zahtjeva za povećanjem od 400 eura poslodavac pristao na »diskriminaciju službenika i namještenika prema mjestu rada«, ujedno i kritizirajući poruke predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića premijeru Plenkoviću da su niske plaće službenika i namještenika ugrozile normalno funkcioniranje sudske vlasti.
Izostanak empatije
Podsjećamo, Dobronić je zatražio od Plenkovića da ga primi na razgovor zajedno s predstavnicima sindikata kako bi se pokušao otvoriti dijalog. Poznato je da su suci već na samom početku aktualnog štrajka podržali svoje službenike s kojima svakodnevno rade i međusobno ovise u ostvarenju boljih radno-socijalnih prava.
Šušković je ukazala na to da je u ovom času najveći problem izostanak empatije i senzibiliteta vladajućih. Iz sindikata podsjećaju na to da u štrajk nisu ušli kako bi napravili štetu, nego je to jedina preostala mogućnost za ostvarenje prava, posljedica nedostatka razumijevanja, sluha i reakcije ministarstva u protekle tri godine.
Šušković: Nadležni trebaju obići sudove i vidjeti uvjete rada
Iz Sindikata poručuju da tvrdnje predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića koji je premijera upozorio na to da su sudovi u rasulu »kao u 90-tim godinama« samo potvrđuju ono što cijelo vrijeme govore. Očito Dobronić obilazi sudove i zna što se događa, primjećuju iz SDLSN-a.
– Ne bi bilo loše da poslodavac, ministar, predsjednik vlade obiđu te ljude, sudove, državna odvjetništva, pogledaju uvjete rada, referade, pisarnice, obim posla i koliko je ljudi raspoređeno na određene poslove, odnosno da se uvjere sami kako jedan čovjek obavlja barem dva, ako ne i više poslova. Ima i onih koji obavljaju tri i pet poslova, poručila je Šušković za Hinu.
Sasvim suprotno, Sindikat policije Hrvatske (SPH) smatra da je riječ o miješanju predsjednika Vrhovnog suda u izvršnu vlast i prava službenika i namještenika. Naime, SPH je zadovoljan povećanjima od 100, 80 i 60 eura neto koje su dogovorili s vladom i daljnjim pregovorima o povećanju osnovice.
Dobronićevu izjavu po kojoj sudski službenici nisu državni službenici ocijenili su skandaloznom. Po Dobroniću otpada argument da se pitanje oko 6.800 sudskih službenika i namještenika može rješavati u paketu s 219.000 drugih službenika.
najnovije
najčitanije
Ostali sportovi
Miting Sveti Krševan
Jaderanima niz osobni rekordih i norma za Prvenstvo Hrvatske
Zadar
MOŽE BOLJE
Zadrani o nedostatcima života u gradu: Pijemo ‘Ganges iz špine’, svuda zgrada na zgradi..
Ostali sportovi
Treća malonogometna liga
Albatros i Sv. Martin igraju »svoju« ligu
Zadar
VRIJEME ZAMJENE
Brojni zadarski vozači pohrlili kod vulkanizera ili automehaničara: ‘Većina vozača koja nam se obraća…’
Županija
HAK
Nepovoljni vremenski uvjeti stvaraju probleme u prometu, u prekidu neke trajektne i brodske linije!
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja