ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

NOVA DUHOVNOST

Umirovljeni novinar Stanko Bašić objavio knjigu "New age - Što je ostalo?"

Autor: Drago Marić

13.06.2023. 15:59
Umirovljeni novinar Stanko Bašić objavio knjigu

Foto: Osobna arhiva



Knjiga »New age – Što je ostalo?« umirovljenog novinara Slobodne Dalmacije Stanka Bašića u drugom me je čitanju podsjetila Pepeljugine priče. Mekane korice bez plastificiranog ovitka, loš papir da bi knjiga bila što lakša, boja korica sivomaslinasta, mala a debela, izdana u vlastitoj nakladi u Zadru 2023. – osim naslova ništa što bi privuklo. A kad pročitaš 536 stranica A5 formata, ne možeš se načuditi da iznesenim činjenicama i uvidima napisanim prije više od dvadeset godina taj u ljudskom smislu ogromni tijek vremena nije nimalo umanjio težinu i značaj. Dapače! Kao da je u skrivenoj neuglednoj škrinjici, valjda kako se u nju nitko nepozvan ni slučajno ne bi zagledao, pohranjeno neprocjenjivo blago za sve kojima nije jasno što se u svijetu zbivalo zadnjih šezdesetak godina.


Neobjavljivani tekstovi


Knjiga je nastavak Bašićevih knjiga »Era vodenjaka izazov za kršćanstvo« i »Kršćanstvo i New Age« u kojima je sustavno pratio pokret koji je zagovarao novog čovjeka, onoga koji više neće robovati bilo kakvim ideologijama već čovjeka koji će se okrenuti samom sebi, svojim snovima, svojoj unutarnjosti, svom kozmičkom podrijetlu, traganju za osobnom srećom i osobnim ispunjenjem; pokret s obećavajućim, gotovo romantičarskim idejama gdje se radikalni individualizam mora ostvariti na naoko vrlo miran i svakom pristupačan način.


Najveći dio knjige čine članci koje je Bašić objavljivao u Slobodnoj Dalmaciji do 2003. kada mu je »onemogućeno daljnje objavljivanje o tim temama«, a trećina knjige novi su dosad neobjavljivani tekstovi. Autoru je trebalo sedam godina intenzivnoga proučavanja New Age literature, i s njom povezane »nove duhovnosti«, kako bi shvatio o čemu se tu radi te tek neznatan broj donesenih podataka danas ne odgovara istini – na nekoliko je mjesta tada ponavljao da u svijetu živi oko 15 posto bogatih i 85 posto manje ili više siromašnih. »U samo petnaestak godina broj onih vrlo bogatih sveden je s 15 na 2 posto«, pojašnjava Bašić.


Foto: Osobna arhiva


»Univerzalna znanost«




Doista, što je od tog pokreta i »nove duhovnosti« okrenute istočnjačkim i pretkršćanskim učenjima ostalo jer se New Age kao pojam više gotovo i ne spominje, a milenaristička su očekivanja zabijanjem aviona u američke blizance i ratom u Afganistanu vrlo brzo ponovo postala smiješna? Zlatno doba čovječanstva nije došlo, ali je duh New Agea, kaže Bašić, danas vrlo prisutan. Naizgled paradoksalno, proklamiranim slobodnim izborom pojedinca na svim razinama, jer je čovjek po prirodi dobar, užitkom kao glavnom zapovijedi i krilaticom: »Čini što hoćeš, to je cijeli zakon«, život na Zemlji nakon New Age optimizma s obećanjima o miru, ljubavi i vladavini dobrote srca kao da je postao nepodnošljivo nehumano složen.


New Age je kao prethodnica globalnog neoliberalizma i »nova religija« želio zamijeniti monoteističke religije, a kao »univerzalna znanost« i »nova paradigma« svojim je eklektičkim teško razlučivim učenjima i odbojnošću prema institucijama ostavio trajne učinke.


– Ova moja knjiga može pomoći u tom prepoznavanju, i to je njezin temeljni smisao – kaže Bašić.