Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL
Hrvatska je izgubila važnu političku bitku na EU sceni u ratu za prošek, pa će za to desertno vino možda morati smisliti novi naziv jer je premoćna većina zastupnika u Europskom parlamentu usvojila prijedlog prema kojem tradicionalni nazivi poput prošeka ne smiju podsjećati na postojeće oznake zemljopisnog podrijetla u EU-u, u ovom slučaju na talijanski prosecco.
Uredba, o oznakama zemljopisnog podrijetla Europske unije za vino, jaka alkoholna pića i poljoprivredne proizvode, koja još nije i konačno usvojena, ne tiče se samo prošeka, ali u Hrvatskoj je za nju javnost zainteresirana baš zbog mogućnosti da će to desertno vino morati mijenjati naziv, jer su Talijani ranije ušli u EU i zaštitili naziv prosecco.
Kako smo glasali
Europski parlament je jučer usvojio izvješće glavnog izvjestitelja Talijana Paola de Castroa s predloženim amandmanima što u praksi znači da nazivi, pa tako i onaj hrvatski za prošek, ne smiju podsjećati na postojeće europske oznake zemljopisnog porijekla, u ovom slučaju talijanski prosecco.
Time se klatno u desetogodišnjem hrvatsko-talijanskom sporu zaljuljalo na talijansku stranu, a na konačnu verziju Uredbe Hrvatska još može utjecati u sklopu pregovora između Parlamenta, Europske komisije i Vijeća ministara poljoprivrede.
U povijesti iscrpljujućeg i kompliciranog donošenja pravila na razini EU-a događale su se i takve situacije da konačna uredba bude različita od prijedloga Parlamenta, ali i glasovanje u parlamentu pokazuje da u ovoj priči Hrvatska stoji nasuprot velikih zemalja, poput Italije, Francuske i Španjolske, a za de Castrov prijedlog glasala su 603 zastupnika, protiv je bilo 18, a suzdržanih osam.
Zanimljivo je da su hrvatski zastupnici bili protiv spornog amandmana 272, koji bi mogao »izbrisati« hrvatski prošek, ali da su za samo izvješće glasovali SDP-ovci Biljana Borzan i Fred Matić te Mislav Kolakušić. Suzdržan je bio Ivan Vilibor Sinčić, dok su protiv bili HDZ-ovi zastupnici, Sunčana Glavak, Karlo Ressler, Tomislav Sokol i Željana Zovko te IDS-ov Valter Flego i suverenist Ladislav Ilčić.
Flego je odmah nakon glasovanja pozvao naše Ministarstvo poljoprivrede i ministricu Mariju Vučković da se založe u Vijeću i pronađu način za zaštititi hrvatski prošek, kao i sve ostale proizvode koji će biti u podređenom položaju, stupi li ova uredba na snagu.
Očajni Istrani
– Talijanskim manipulacijama gubimo prošek, Vlada mora reagirati. Prošek i prosecco dva su sasvim različita vina i današnjim su glasovanjem hrvatski proizvođači prošeka, kao i proizvođači raznoraznih poljoprivrednih proizvoda drugih malih EU članica, neopravdano diskriminirani. Zato sam još prije mjesec dana hitno reagirao prema Komisiji i Povjereniku Europske komisije za poljoprivredu Januszu Wojciechowskom, tražeći da se spriječi golema šteta koja bi mogla nastati donošenjem takve Uredbe.
U suprotnom, svjesno otvarate put opasnom presedanu koji će ugroziti male proizvođače, posebice one iz zemalja koje su u EU pristupile kasnije, ili će joj tek pristupiti. Takozvani antiprošekovski amandman u potpunosti je u suprotnosti s temeljnim europskim vrijednostima, poput poštovanja tradicije, nasljeđa i različitosti, poručuje Flego.
U priopćenju otkriva da mu je povjerenik Wojciechowski odgovorio da će »Komisija pažljivo analizirati sve amandmane koje Parlament podnese te obratiti pozornost na to postižu li predloženi amandmani ciljeve politike i jesu li pravno valjani«.
Pravo veta
Ilčića pak muči to što je dio kolega iz SDP-a podržao izvješće sa spornim amandmanima.
– Žao mi je što su članovi SDP-a stali uz talijanskog izvjestitelja De Castra iz njihove grupe socijalista i glasali za ovo izvješće koje ide više na ruku Talijanima u našem sporu oko zaštite prošeka. Razgovarao sam poslije rasprave s povjerenikom za poljoprivredu Europske komisije Wojciechowkiem.
Komisija predlaže ono što predlaže i hrvatska strana – da se u obzir uzimaju i drugi kriteriji, a ne samo sličnost imena. Dakle, Hrvatska ima pravo na zaštitu prošeka. Italija ne smije to spriječiti samo zato što su oni prije ušli u EU, kazao nam je Ilčić. On vjeruje da odluka Parlamenta neće proći u Vijeću i da će hrvatska uskoro zaštititi prošek.
– Kad vidimo samo ovaj slučaj, a bilo ih je još, nevjerojatno mi je da bi se bilo tko iz Hrvatske mogao zalagati za ukidanje nacionalnog veta u Vijeću i daljnje oslabljivanje država članica u korist Bruxellesa, upozorava Ilčić. U ovom slučaju Hrvatska veto na Vijeću neće imati jer se taj institut koristi u pitanjima koja se tiču vanjske politike, proširenja, poreza i proračuna.
Borzan: Ima tu i nekih dobrih stvari
Pitali smo jučer i Biljanu Borzan zašto je glasala za spomenuto izvješće, odnosno verziju uredbe koju je doradio i predložio parlament, pa nam je kazala da je ona bila protiv amandmana koji bi mogli naštetiti prošeku, što potvrđuju i zapisnici s glasovanja u Parlamentu, ali da je glasovala za izvješće jer ono donosi i neke dobre stvari kad su u pitanju proizvođači na koje se odnosi.
Dodala je i to da će se u raspravi između parlamenta, Komisije i Vijeća moći učiniti puno više jer je iz rezultata glasovanja jasno kakvo je raspoloženje parlamentaraca bilo kad je u pitanju predloženo izvješće i tu hrvatski glasovi nisu mogli donijeti nikakvu prevagu.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
nepoštivanje propisa
Zadarska policija ponovno nadzirala bicikliste, dobar dio dobio kazne
Style
korisni savjeti
Neke stvari ipak nije najbolje sušiti na sušilu, donosimo popis
Nogomet
LIGA NACIJA
Dalić: Francuska je jaka, ali želimo u polufinale
Zadar
SVEČANOST
[FOTO] Dodijeljene nagrade zasluženim dobitnicima javnih priznanja Grada Zadra
Svijet
NEVRIJEME
Eiffelov toranj zatvoren dok obilan snijeg remeti promet u Njemačkoj i Francuskoj
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Zadar & Županija
PREDAVANJE
Kvaliteta života u Zadru jako pala! Evo koji je najbolji, a koji najgori gradski kvart…
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!