Subota, 23. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

2 C°

USKORO PREGOVORI

Na pomolu je stroži nacrt zakona o umjetnoj inteligenciji u EU-u: Nužno je zabraniti korištenje prepoznavanja lica u javnosti

Autor: Jakov Kršovnik

14.05.2023. 16:14
Na pomolu je stroži nacrt zakona o umjetnoj inteligenciji u EU-u: Nužno je zabraniti korištenje prepoznavanja lica u javnosti

Foto: Reuters



Nakon dvije godine pregovora, nacrt zakona o umjetnoj inteligenciji na razini Europske unije prelazi u sljedeću fazu, javlja Reuters. Jer, kako javljaju iz Europskog parlamenta, Odbor za unutarnje tržište i Odbor za građanske slobode usvojili su u četvrtak nacrt zakona za umjetnu inteligenciju s 84 glasa za, 7 protiv i 12 suzdržanih. Zastupnici su se složili da treba zabraniti korištenje prepoznavanja lica u javnim prostorima, prediktivne policijske alate te donijeti nova pravila transparentnosti za generativne aplikacije umjetne inteligencije poput ChatGPT-a. Prijedlog zakona bit će stavljen na plenarno glasovanje Europskog parlamenta u lipnju prije nego što se usuglase konačni uvjeti u pregovorima između zastupnika Europskog parlamenta, Vijeća Europske unije, Europske komisije i država članica.


– U svojim amandmanima na prijedlog Komisije, zastupnici Europskog parlamenta žele osigurati da sustave umjetne inteligencije nadziru ljudi, da budu sigurni, transparentni, nediskriminirajući, ekološki prihvatljivi te da bude jasno tko stoji iza njih, navode iz EP. Iz Europskog parlamenta također žele jedinstvenu definiciju za programe umjetne inteligencije, kako bi se mogla primijeniti i na današnje sustave i na sustave koje će biti razvijeni u budućnosti.


Tvrtke i Vlade imat će dvije godine od usvajanja zakona, da usuglase svoje djelovanje sa Zakonom. Prije glasanja na Odborima, rumunjski zastupnik Dragos Tudorache, jedan od parlamentaraca koji su sudjelovali u izradi nacrta zakona, kazao je da se radi o »delikatnom« dogovoru.




– No, mislim da ovaj nacrt uvažava stavove svih koju su sudjelovali u pregovorima. Naša društva očekuju da učinimo nešto odlučno po pitanju umjetne inteligencije i utjecaja koji ona ima na njihove živote. Dovoljno je da ste upalili televiziju u posljednja dva ili tri mjeseca… Svakoga dana vidi se koliko sustavi AI-a postaju važni za građane, rekao je Tudorache, a prenosi Reuters. Prema nacrtu, alati umjetne inteligencije bit će klasificirani prema percipiranoj razini rizika, od niske do neprihvatljive. Vlade i tvrtke koje koriste ove alate imat će različite obveze, ovisno o razini rizika. Njemačka zastupnica Svenja Hahn rekla je za Reuters kako su se u pregovorima konzervativni i lijevi zastupnici našli »na pola puta«.