
Foto: Velimir BRKIĆ
Uništava se i ribarski alat poput vrša i parangala, ali i trajno zaštićena plemenita periska, odnosno lostura. Ta lijepa i najveća školjka dužine i do stotinu centimetara, ne tako davno bila je vrlo poznata i brojna te je othranila brojne generacije Sukošanaca, govore ogorčeni ribari
Zbog ribolova profesionalnih, gospodarskih ribara mrežom šabakunom i migavicom na sukošanskom akvatoriju uz samu obalu, sukošanski sportski, mali i rekreacijski ribari najavili su potpisivanje peticije, blokadu plovilima sukošanskog priobalnog akvatorija te druge, nama nepoznate, nepopularne mjere. Sve u svrhu, tvrde, zaštite sukošanske obale, flore i faune Pašmanskog i Zadarskog kanala.
Zakon prirode
Nezadovoljstvo sukošanskih ribara zbog ribolova profesionalnih ribara mrežom šabakunom i migavicom, kulminiralo je ovog vikenda kad je šest brodova, tvrde ribari, lovilo uz samu obalu te se potom sidrilo na označene plaže i svjetionik ugrožavajući pritom plovila i kupače. Štoviše, naelektrizirana situacija između sukošanskih i profesionalnih ribara umalo se nije i dramatično rasplamsala.
U ponedjeljak navečer nezadovoljni ribari u općinskoj vijećnici održali su i radni sastanak na kojem su sukošanskog načelnika Antu Martinca upoznali o ovom, tvrde, barbarskom izlovu, napadu na sportske, male i rekreacijske sukošanske ribare.
Tridesetak nazočnih ribara upoznalo je Martinca kako se mrežom migavicom ruje po morskom dnu te se već godinama sustavno uništava riblja mlađ i sva ostala morska flora i fauna u samom svom začetku.
– Uništava se i ribarski alat poput vrša i parangala, ali i trajno zaštićena plemenita periska, odnosno lostura. Ta lijepa i najveća školjka dužine i do stotinu centimetara, ne tako davno bila je vrlo poznata i brojna te je othranila brojne generacije Sukošanaca, govore ogorčeni ribari.
Prema Zakonu o morskom ribarstvu u Hrvatskoj egzistiraju četiri vrste ribolova – gospodarski, mali, sportski i rekreacijski. Za razliku od ljudskih zakona, zakon prirode ima puno veći utjecaj na izlov. Zato je sadašnje stanje, kako se čulo, katastrofalno. Sve je izlovljeno, upravo zbog pretjeranog korištenja navedenih mreža.
– Prema postojećem zakonu migavica je dopuštena samo za izlov s obale. No, profesionalni ribari nju u pravilu koriste za ribolov s brodovima. Konkretno, migavica se razapne na pučini između dva broda u dužini 600 do 700 metara i poteže se po morskom dnu prema sukošanskoj obali od Sv. Petra do Bibinja te se na taj način izlovljavaju i najmanji primjerci ribe, uništava se sva flora i fauna. Stoga i tražimo trajnu zabranu upotrebe migavice i šabakuna u sukošanskom priobalnom akvatoriju, zahtijevaju ribari.
Protest Ministarstvu
Na sastanku je dogovoreno kako će se protest uputiti Ministarstvu poljoprivrede i ribarstva te zahtjev o donošenju odluke o zabrani korištenja mreže migavice i šabakuna u sukošanskom akvatoriju. Od ribarske inspekcije i policije će zatražiti žurno očitovanje i tumačenje Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova na moru. Naime, već za večeras (srijeda) zakazan je novi sastanak s načelnikom Martincem.
– Razočarani smo, dodaju ovi pretežno mladi koji imaju obitelji, a dobar dio njih su i razvojačeni branitelji. Situacija je sve gora, slažu se ribari, a jedan od poražavajućih podataka jest i to što će se taj najstariji zanat zbog ovakve vrste ribolova, malo pomalo gasiti. Glupost, bezobraznost, pohlepa i laka zarada to je samo djelić razloga zbog kojih mnogi ljudi uništavaju ono što je naše, zajedničko – more, zaključili su sukošanski ribari koji se zbog ovakve vrste izlova najviše boje da će sa svojim brodicima i ribarskim alatima ostati bez ulova, odnosno ribe i mekušaca.
Što će o zahtjevima sukošanskih ribara reći nadležno ministarstvo, ribarska inspekcija, Lučka kapetanija, Pomorska policija te županijski i hrvatski Ceh ribara nije nam poznato.
Primjerice, profesionalni ribari stalno se žale na male, ističući da im rade nelojalnu konkurenciju, jer unatoč zabrani mnogi prodaju svoje ulove. Nezadovoljstva je s obje ribarske strane, ne samo izlovom i ribarskim alatima.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
bitka za fotelje
HDZ pokušava zadržati 15 županija, SDP želi tri nove. Donosimo pregled lokalnih izbora
Zadar
tradicionalna manifestacija
Na Sveučilištu u Zadru otvoreni Ruski dani
Nogomet
15. kolo
Kadetkinje Donata sigurne u Gorici
Nogomet
mlađi uzrasti
Razigrali se juniori Abecede, pionirima Zadra gradski derbi
Hrvatska
elektronički računi
Od 1. siječnja iduće godine stiže velika promjena u fiskalizaciji
Crna Kronika
PU ZADARSKA
PREVAREN U SRED ZADRA! Prišla su mu dvojica muškaraca, ponudili mu na prodaju…
Zadar
PROZVAO GA
KAKAV FAIL! Radeta išao prozvati Erlića pa se malo osramotio…
Županija
Petrčane
MISTO MOJE (18) Prodaju se tereni, svi su u turizmu, dobro žive, još da su svoja općina…
Zadar
Stranac pitao Zadrane koji su ‘najdalmatinskiji’ izrazi, evo što su mu odgovorili
Županija
POBJEDNIČKOM STAZOM