Toplo vrijeme, uz sve blagodati, vlasnicima kućnih ljubimaca donosi i brigu u obliku krpelja, malih nametnika koji prenose različite bolesti, a koji najviše opsjedaju upravo kućne ljubimce. Iako maleni, životinjama kojima se „prikrpe“ i hrane se njihovom krvlju mogu nanijeti ozbiljne zdravstvene probleme. Rizik od uboda krpelja, koji su najbrojniji upravo u proljeće i rano ljeto, je velik, a osobito ako životinja koju vlasnik izvede u prirodu nije zaštićena od ovog neugodnog parazita iz porodice člankonožaca.
Najčešća piroplazmoza
Iako većina krpelja koji obitavaju na zadarskom području nije zaražena, pa stoga niti potencijalni prijenosnik ozbiljnih bolesti poput piroplazmoze, veterinari savjetuju da krpelja obavezno treba odstraniti s tijela životinje jer psima i mačkama može uzrokovati neugodne probleme. Krpelji uglavnom nastanjuju visoku travu, grmlje, živicu, ali i pukotine starih zidova, a često ih ima i u vrtovima i parkovima, stoga je svaka šetnja s psom potencijalna opasnost za bliski susret s neželjenim nametnikom.
– Najopasnija bolest pasa posredovana krpeljima je piroplazmoza koja je osobito opasna za štenad i bolesne odrasle pse oslabljenog imuniteta. Iako se uglavnom uspješno liječi, ova bolest za neke pse može biti smrtonosna, kaže dr. Petra Kovačić, veterinarka u Veterinarskoj stanici Zadar, i ističe da bez obzira što krpelji na zadarskom području nisu toliko opasni kao oni u kontinentalnoj Hrvatskoj, i zadarski vlasnici pasa trebaju voditi računa da njihov pas bude zaštićen od krpelja, a ukoliko ga ipak „pokupi“ da ga svakako trebaju ukloniti s tijela životinje.
– Krpelji su prijenosnici opasnih bolesti poput piroplazmoze i krpeljnog meningoencefalitisa, zatim anaplazmoze, erlihijoze i nekih drugih bolesti, no jedna od najčešćih je ipak piroplazmoza. Iako su slučajevi oboljelih pasa od piroplazmoze na zadarskom području vrlo rijetki, ipak se događaju. U takvim slučajevima pas je najčešće zaraženog krpelja „pokupio“ tijekom boravka u nekom od sjeverozapadnih krajeva Hrvatske, gdje je ova bolest najčešća, kaže zadarska veterinarka.
Piroplazmoza ili babezioza kod pasa nastaje kada krpelj nakon što se ugnijezdi na tijelu domaćina počinje sisati krv istodobno putem sline ubacujući uzročnika bolesti u krvotok psa, čime dolazi do razvoja bolesti koja sobom nosi brojne simptome – od visoke temperature, slabosti i bezvoljnosti životinje, gubitka teka, povraćanja, proljeva, pa sve do pojave krvi u mokraći u kasnijoj i opasnijoj fazi bolesti.
Ogrlice, ampule, tablete
No, i krpelji koji nisu zaraženi, samim sisanjem krvi kod pasa ili mačaka mogu uzrokovati alergijske reakcije ili anemiju.
– Zbog toga je jako važno da se krpelja sa životinje što prije ukloni, i to cijeloga, jer se nerijetko dogodi da mu se glava prilikom nepravilnog odstranjivanja odvoji od tijela i ostane zarivena u psećoj koži, upozorava veterinarka dr. Petra Kovačić, te dodaje da krpelja treba odstraniti pincetom postupkom "odvidavanja“, a ne čupanjem jer je tada puno manja mogućnost da se otkine samo tijelo krpelja, a glava ostane zarivena, kaže dr. Kovačić, te savjetuje da se u slučaju neuspjelog odstranjivanja krpelja vlasnici trebaju za pomoć obratiti veterinaru.
Ukoliko je, naime, prilikom izvlačenja krpelja glava ostala zabodena u koži, organizam će je vremenom izbaciti upalnom reakcijom u vidu gnojne pustulice. Međutim, na tome mjestu može nastati malo potkožno zadebljanje, a reakcija na navedene promjene ili posljedica češanja i grickanja mjesta koje životinji stvara iritaciju, može biti gubitak dlake.
– Da bi se ovakvi problemi izbjegli, vlasnici pasa bi prije odlaska u prirodu trebali svog ljubimca zaštititi od krpelja, a za to su im na raspolaganju brojne mogućnosti – od ogrlica, ampula do tableta. Nakon dolaska kući trebali bi životinju svakako pregledati, savjetuje još dr. Kovačić.
Naravno, nakon boravka u prirodi potrebno je pregledati i sebe, te u slučaju pronalaska krpelja odstraniti ga također u cijelosti, jer krpelji i na ljude mogu prenijeti bolesti. Iako na zadarskom području ne žive vrste koje na ljude prenose opasne bolesti, moguć je prijenos mediteranske pjegave groznice, benigne bolesti koja je danas raširena diljem svijeta, a najčešće se javlja u proljeće i ljeto u zemljama mediteranskog bazena.
Navedimo još kako se mnogi vlasnici pasa odlučuju za oralnu mjeru zaštite svog ljubimca jer su tablete najjednostavnije za primjenu, ali izbor ovisi i o samome psu, odnosno o tome kakva će mu zaštita najviše odgovarati.
najnovije
najčitanije
Nogomet
održan ždrijeb
Evo protiv koga će Vatreni igrati u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026.
Županija
DVIJE STAMBENE ZGRADE
U Benkovcu svečano uručivanje ključeva stanarima novih stambenih zgrada
Zadar
REFORMA KURIKULA
Pomorci ogorčeni zbog manje sati engleskog: “Slabije poznavanje jezika smanjuje mogućnost zapošljavanja”
Zadar
MATE GRGAT
Večeras na Advent stiže glas Dalmatinske zagore i Mediterana
Zadar
NAJAVA RADOVA
Odvodnja počinje s radovima na Vidikovcu, donosimo detalje
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
LUKSUZNI HOTEL
Na prvom Danu karijera Zadrani upoznali privlačne ponude Hyatta
Plodovi zemlje i mora
najulov 2024.
Neočekivan ulov mladog ribolovca Andrije Reljića s Dugog otoka
Zadar
NAJAVA
Fra Marin Karačić predvodi adventsku duhovnu obnovu na Bokanjcu
Zadar
kandidat za župana