Srijeda, 11. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

Moćna namirnica

Postoji razlog zašto je dobro konzumirati sirovi češnjak

Autor: Mija Dropuljić

06.04.2023. 07:40
Postoji razlog zašto je dobro konzumirati sirovi češnjak

Foto: iStock

Dokazano čini čuda za naše zdravlje



Češnjak nije samo čudotvoran u vampirskim filmovima, ova namirnica je nezamisliva u kuhinji. No, češnjak ne čini čuda samo u vašem jelu, on ima pozitivan utjecaj na naše zdravlje. 


Najčešće češnjak konzumiramo u jelima, no brojna istraživanja su pokazala kako bi ga zapravo trebalo konzumirati sirovog. 


Vjeruje se kako češnjak (Allium sativum) potječe iz središnje Azije, ali je danas rasprostranjen širom svijeta i uzgaja se u mnogim zemljama.




Češnjak je bio poznat i korišten u staroj egipatskoj i kineskoj medicini prije nekoliko tisuća godina. Također se spominje u biblijskim spisima i bio je cijenjen u antičkoj grčkoj i rimskoj kulturi. U srednjem vijeku, češnjak je korišten kao ljekovita biljka za liječenje brojnih bolesti, uključujući prehladu, kašalj i crijevne probleme.


Danas, češnjak je jedna od najpopularnijih i najčešće korištenih biljaka u kulinarstvu širom svijeta, a također se koristi kao dodatak prehrani i u tradicionalnoj medicini.


Češnjak pripada porodici lukova, a sadrži brojne hranjive tvari, uključujući vitamine, minerale i antioksidante. 


Evo nekih od hranjivih tvari koje se nalaze u češnjaku:


  • Sadrži 18 različitih aminokiselina, uključujući esencijalne aminokiseline koje su ključne za izgradnju proteina u tijelu.
  • Dobar izvor vitamina C, vitamina B6 i vitamina B1 (tiamina).
  • Sadrži kalcij, željezo, magnezij, kalij i fosfor.
  • Sadrži snažne antioksidanse, uključujući alicin, koji ima antibakterijska i antifungalna svojstva.
  • Sadrži sumporne spojeve koje mu daju karakterističan miris i okus te pomažu u borbi protiv bakterija.

Češnjak je odličan u borbi protiv slobodnih radikala


Češnjak sadrži antioksidanse koji se bore protiv slobodnih radikala, koji mogu uzrokovati oksidativni stres u tijelu. Oksidativni stres je povezan s mnogim bolestima, uključujući rak, bolesti srca i neurološke bolesti.


Antioksidativna svojstva češnjaka su zbog njegovog visokog sadržaja sumpornih spojeva, posebice organskih spojeva sumpora poput alicina, ali i drugih spojeva poput flavonoida i polifenola.


Alicin je snažan antioksidans koji se stvara kada se češnjak usitni ili zgnječi. Ovaj spoj ima sposobnost uništavanja slobodnih radikala i sprečavanja njihove štete na tijelu. Alicin također pomaže u sprečavanju oštećenja stanica uzrokovanih oksidativnim stresom, čime može smanjiti rizik od mnogih bolesti.


FOTO: iStock
Češnjak je moćna namirnica bogata korisnim sastojcima


Uz to, češnjak sadrži i druge spojeve poput flavonoida i polifenola koji također djeluju kao antioksidansi i pomažu u borbi protiv slobodnih radikala.


S obzirom na to da se slobodni radikali stvaraju kao posljedica mnogih faktora, kao što su zagađenje zraka, loše prehrambene navike, stres i drugo, preporučuje se da se češnjak konzumira kao dio zdrave i uravnotežene prehrane, koja će osigurati dovoljno antioksidansa za borbu protiv oksidativnog stresa.


Češnjak za zdravi krvotok


Češnjak se već dugo koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih potencijalnih koristi za krvotok. Pojedina istraživanja sugeriraju da češnjak može poboljšati zdravlje srca i krvnih žila na nekoliko načina.


Evo nekih načina na koje češnjak može utjecati na krvotok:


  • Smanjenje krvnog tlaka: Češnjak može pomoći u smanjenju krvnog tlaka kod osoba s visokim krvnim tlakom. To je zbog toga što češnjak sadrži tvari koje mogu pomoći u opuštanju krvnih žila i poboljšanju protoka krvi.
  • Smanjenje razine kolesterola: Konzumiranje češnjaka može pomoći u smanjenju razine “lošeg” LDL kolesterola u krvi, što može smanjiti rizik od srčanih bolesti.
  • Smanjenje rizika od stvaranja krvnih ugrušaka: Češnjak sadrži tvari koje mogu pomoći u sprečavanju stvaranja krvnih ugrušaka u arterijama, što može smanjiti rizik od srčanog udara i moždanog udara.
  • Poboljšanje cirkulacije: Češnjak može poboljšati cirkulaciju krvi, povećavajući protok krvi kroz arterije i kapilare.

Međutim, treba imati na umu da češnjak ne bi trebao biti jedini tretman za srčane probleme ili povišeni krvni tlak, te da je uvijek najbolje konzultirati se sa svojim liječnikom prije korištenja češnjaka kao dodatka prehrani ili kao ljekovite biljke.


Češnjak za jačanje imuniteta


Češnjak može pomoći u jačanju imunološkog sustava i borbi protiv infekcija. To je zbog toga što češnjak sadrži spojeve koji imaju antimikrobna, antibakterijska i antivirusna svojstva. Ovi spojevi u češnjaku mogu pomoći u ubijanju bakterija i virusa koji uzrokuju infekcije i upale u tijelu.


Evo nekih načina na koje češnjak može pomoći u jačanju imunološkog sustava:


  • Antioksidansi: Češnjak sadrži antioksidanse koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i oksidativnog stresa. Oksidativni stres može oštetiti stanice imunološkog sustava i oslabiti imunitet.
  • Stimuliranje proizvodnje bijelih krvnih stanica: Češnjak može pomoći u stimuliranju proizvodnje bijelih krvnih stanica, koje su ključne za borbu protiv infekcija.
  • Antimikrobna svojstva: Češnjak sadrži spojeve poput alicina i sumpornih spojeva koji imaju antimikrobna svojstva i mogu pomoći u borbi protiv bakterija i virusa.
  • Poboljšanje probave: Češnjak može poboljšati probavu i apsorpciju hranjivih tvari, što može pomoći u jačanju imunološkog sustava.

Češnjak za zdravu probavu


Češnjak može imati pozitivan učinak na probavni sustav i pomoći u održavanju zdravlja probavnog trakta. Neki od načina na koje češnjak utječe na probavu su:


  • Poboljšanje probave: Češnjak može poboljšati probavu i apsorpciju hranjivih tvari u crijevima, što može pomoći u smanjenju problema poput nadutosti, plinova i probavnih smetnji.
  • Stimuliranje probavnih sokova: Češnjak sadrži alicin, koji može pomoći u stimuliranju probavnih sokova u želucu, uključujući želučanu kiselinu, što može pomoći u razgradnji hrane.
  • Smanjenje upale: Češnjak ima protuupalna svojstva i može pomoći u smanjenju upale u crijevima. To može pomoći u smanjenju simptoma poput bolova u trbuhu i proljeva.
  • Antimikrobna svojstva: Češnjak ima antimikrobna svojstva i može pomoći u suzbijanju rasta patogenih bakterija u crijevima, što može pomoći u održavanju zdravlja crijevne flore.

Kako konzumirati sirovi češnjak?


Prije same konzumacije sirovog češnjaka trebate obratiti pozornost na par bitnih stavki. Sirovi češnjak može loše pasti na želudac, posebice kod osoba koje imaju problema sa žgaravicom.


Također, ako imate zdravstveno stanje poput gastritisa, čira ili iritabilnog crijeva, važno je konzultirati se s liječnikom prije konzumiranja velikih količina sirovog češnjaka. Češnjak ima jak okus i miris koji neki ljudi ne vole i može im biti preintenzivan. 


To što je dobro jesti sirovi češnjak, ne znači da ga morate svaki dan žvakati. Konzumacija sirovog češnjaka znači da ga unosite bez da je skuhan ili pečen stoga vam na raspolaganju stoje brojni načini njegove konzumacije.


FOTO: iStock
Postoje brojni načini na koji možete konzumirati sirovi češnjak


Jednostavno oguliti i usitniti češnjak te ga dodati u salatu ili druge jela za okus i zdravstvene koristi.


Napraviti češnjakovo ulje. Oguliti i usitniti češnjak pa ga staviti u čistu bocu ili posudu, dodati maslinovo ulje i pustiti da se infuzira nekoliko dana. Dobiveno ulje možete koristiti za pripremu jela ili začinjavanje salata.


Napraviti češnjakov sok. Oguliti i usitniti češnjak, staviti ga u sokovnik i izmiksati u sok. Sok možete piti samostalno ili dodati drugim sokovima. Odlično se slaže s đumbirom, peršinom, mlijekom ili limunom.