Zadarska turistička regija apsolutni je prvak Hrvatske u onom što nam je od turizma ostalo u ovom upravo okončanom corona virusnom svibnju ostvarivši naučno (sada tragično) fantastičnih 23% svog hrvatskog turizma! Naravno, govorimo o rezultatima eVisitora, koji mjeri komercijalni i tzv. nekomercijalni (vlasnika vikendica i drugih objekata za odmor) turizam, uz dodatak eCrew pokazatelja za nautički charter.
Svibanjska katastrofa u brojkama po vrstama smještaja
Turistički promet (strani i domaći turisti), u svibnju u Hrvatskoj iznosi 86.413 dolazaka (pad od 94,8 %) i 524.185 noćenja (pad od 90,7 %). Kod stranih turista pad je iznosio 96,8 %, a kod domaćih 81,7 %. Hoteli su odradili 1,3% (?!) lanjskog posla sa 33 tisuće umjesto 2,5 milijuna i toliko noćenja. Kampovi su na 5%, nautika na 3%, a dvoznamenkastih 13% ostvarili su objekti u domaćinstvu odnosno iznajmljivački sektor, a OPG-ove sa ostvarenih 35% ne treba posebno spominjati jer su u udjelima više nego simbolični. Da smo ukupno došli do 9,3% lanjskih noćenja zahvaliti je nekomercijalnim dakle ostvarenim u vlastitim vikendicama i stanovima za odmor koji su na 90% lanjskih brojki. Tako smo u ukupnih 525 tisuća noćenja imali 265 tisuća tih nekomercijalih. Tako smo komercijalnih noćenja imali 47%, nautičkih 2% a 51% pripao je vikendašima.
Svibanjska katastrofa u brojkama po regijama
Praktično nema tržišta (zemlje s padom manjim od 80%, a većina ima pad od 100%. Hrvatskih je 56% noćenja, slovenskih 18 i njemačkih 8%. Zadarskih 120.000 noćenja osigurava 1. mjesto jedini put u povijesti, dok je Kvarner sa 110.00 drugi, a ove u dvije sredine tradicionalno odrađivale gotovo 60% tzv, nekomercijalnog vikendaškog turizma u zemlji i recimo Zagrebu su – najbliže. Istra je stala na 87.000, Šibenska županija sa 37.000 nadmašila Dubrovnik sa 22.000 i Zagreb sa niti 20,… U svim minusima Zadarska županija sa 77% pala je najmanje, pa Kvarner sa 79%, Istra je na – 83%, do Dubrovnika sa – 96%. Pa je zadarska regija ovom jadu od turističkog svibnja dala 23% svega ostvarenog, Kvarner 21, a jedan Dubrovnik 4, a Zagreb i manje.
Petomjesečna katastrofa nakon zimskih rekorda
Nakon najboljeg siječnja i veljače ikad, a sjećate se da smo zbog presjedanja EU očekivali rekore svih rekorda predsezone, došao je »corona mrak« pa smo u pet mjeseci ove godine imali 2,8 milijuna noćenja ili pad od 75%, dakle ostvarenu jednu četvrtinu, a u broju gostiju sa niti tri četvrt milijuna pad preko 80%. Sa 1,5 milijun stranih noćenja pad je bio 84% dok je domaćih 1,3 milijuna hvala vikendaškim zbjegovima pad bio svega 28%. Siječanj i veljača kako smo rekli imali su 6-7% rasta a onda je krenulo nizbrdo.
Utješnih skoro 20% lanjskih noćenja ostvareno je zbog nekomercijalnih koja su vjerovali ili ne skočila za 31%, jer je ljepše bilo biti u vikendici nego doma u izolaciji, pa je od 2,8 milijuna noćenja (lani 11,3 milijuna) preko 750.000 ostvareno u vikendicama.U komercijali je bilo nešto više od 2 milijuna od čega malo manje od pola u hotelima ali s padom od 83%, objekti u domaćinstvu odnosno apartmani za najam donjeli su 777.000 uz pad od 65%, nautika je pala 97%,… I s tim su sva tržišta osim Hrvatske i BiH pala preko 60 do nadomak 100%. Hrvatska je odradila 47%, a sa 9,5% Slovenci su asistirali, kao i Bosanci sa 8,3% a spomenuti je i 5,5% Nijemaca.
Pregled pet mjeseci po županijama
Istra je stigla do pola milijuna noćenja makar sa 84% pada, i sad je na 18% svog turizma. Kvarner je sa 470.000 noćenja uz pad od 70% drugi s udjelom od 16,6%, Splitsko dalmatinska županija s padom od 78% na 15% hrvatskog posla sa 412.000 noćenja dok je Zadarska sa 334.000 noćenja uz pad od 64% na 12% hrvatskih noćenja i 4. inače svo godišnjem uobičajenom mjestu. Manje više neturistički kontinent kad se sve nemorske županije, van Zagreba, zbroje bio je bolji od Zadarske županije, a fenomen je da su pali »samo« 47%.
Nevedra očekivana budućnost
U jadu od sezone pred nama čekamo otvaranje europskih zemalja prema nama s nadom da bi stigli do 30-tak posto lanjskog turizma. Kao »Dan D« nameće se 15. lipanj i ovaj ponedjeljak, makar istinske goste čekamo oko 1. srpnja, sa sezonom iz davnina od 10 srpnja do 20. kolovoza. Poslije toga »božedaj« profesionalci se nadaju »korporativnom« odnosno kongresnom i inim turizmima poslovnog svijeta, ako još imaju para i ne dođe drugi val.
Zadarska ovoljetna sudbina
U zbroju nekomercijalnog i komercijalnog Zadarska županija trebala bi imati najmanji pad u državi (na žalost u samom komercijalnom ne), ali ipak dospjeti na svoje 4. standardno mjesto. Otvaranje EU će najbližoj Istri, s bitnih 50% hrvatskih kamping kapaciteta, osigurati primat. Kvarner će u spoju vikendaškog i komercijalnog turizma sa blizinom (da ne kažemo ako češki vlak za Rijeku proradi) biti drugi i vratiti mjesto koje mu je zadnjih par godina preotela Splitsko dalmatinska županija. Ona će pak kao najveća, a vjerojatno uz savjesnije brojenje nekomercijalnog turizma, kojem do sad nisu pridavali pažnju biti 3., a Zadarska će slijediti. Zadarska dominacija u nekomercijalnom i domaćem turizmu, uz najavljeno oživljavanje nautike, te oko 25% hrvatskog kampinga, možda nas i iznenadi.
Virski vikendaški »vjetar u leđa«
Od 120.000 svibanjskih noćenja u Zadarskoj županiji Vir je osigurao 49.566 ili cca 45%. Time je Vir apsolutni prvak države, s tim da u ovom jadu HTZ nije ni prikazivao uobičajenih »Top 10« hrvatskog turizma. Jedino je 1. lipnja i HTZ i Minstarstvo kad smo imali 33 tisuće turista (istaknuvši da je to, nakon otvaranja granica, čak tri puta više nego dva tjedna prije), najviše njih na otoku Viru koji je i u vrijeme koronavirusa imao najviše gostiju u nekomercijalnom smještaju, u najvećem broju zatečenih na Viru u vrijeme izbijanja pandemije.
Vir je u situaciji kakva je bila u svibnju imao manjak od 13,4% noćenja i tek 1,1 posto manje turističkih dolazaka u odnosu na prošlogodišnje brojke. Nakon Vira su Rovinj, Medulin, Mali Lošinj i Krk kao pet najboljih turističkih destinacija u ovom trenutku.
Na Viru u svibnju Hrvati ostvarili 37.252 noćenja (75,1 posto) uz povećanje od 26,9 posto, a strani gosti 12.314 (24,9 posto) s padom od 55,8 posto. Slovenci su imali najviše, 6.716 noćenja, dok su Nijemci ostvarili 3.182 virskih noćenja, pa su Mađari s 623 noćenja i Austrijanci 502.
najnovije
najčitanije
Scena
ispovijest
Mia Dimšić o kritikama na račun zuba: ‘Zadovoljna sam i pomirena sa svojim fizičkim izgledom’
Nogomet
La Liga
Ante Budimir donio bod Osasuni, to mu je osmi prvenstveni gol ove sezone
Novosti
DORSET
Pronađen fosil pliosaura, golemog morskog čudovišta. Terorizirao je oceane
Nogomet
PREMIER LIGA
Manchester City gubio od Lutona, pa preokretom ipak uzeo tri boda
Ostali sportovi
Sveučilišni sport
Zadrankama osma medalja, Hana Sivec i Burazer prvakinje Hrvatske
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U zadarskom kafiću verbalno i fizički napadnut 39-godišnjak, policija traži počinitelja
Hrvatska
LIKA
Krvava, ali časna povijest poginulih i preživjelih iz surove kalvarije sela Čanak
Crna Kronika
PU ZADARSKA
Na području Benkovca zaustavljen 18-godišnji vozač: Predao hašiš, ali odbio test na droge…
Zadar & Županija
NIJEDAN KAO BENKOVAČKI
Sajam ugostio promotivni Festival lokalnih OPG-ova
Hrvatska
POZLILO JOJ OD ŠOKA