Završila je trilogija gospodara prstenova, zbilja. Na rješavanje dviju žalbi na javni natječaj za projektiranje i izvođenje radova na izgradnji Centra za gospodarenje otpadom (CGO) Biljane Donje izgubili smo oko pola godine. Stoga sam sada sretan sam i zadovoljan. Cijela nabava je trajala više nego će trajati izgradnja CGO-a. Problem je zapravo u javnoj nabavi, a s njime se susreću svi koji se bave ovim infrastrukturnim projektima, kazao je direktor županijske tvrtke Eko d.o.o., Dino Perović, govoreći o odluci Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave koja je odbila žalbu Zajednice gospodarskih subjekata Control Process Spolka Akcyjna i Control Process Epc1 Sp. z.o.o., obje iz Krakowa u Poljskoj, na odluku Eka o prihvaćanju ponude tvrtke Riko iz Ljubljane i njenih partnera kao najpovoljnije.
Dvije žalbe Poljaka
Ukupna cijena ponude Rika je 460.616.204,69 kuna, a poljske tvrtke su se žalile pa je DKOM više zbog administrativnih propusta usvojio njihovu žalbu, da bi potom Eko ponovno prihvatio ponudu slovenske tvrtke, a DKOM je novu žalbu odbio.
Perović je rekao kako potpisivanje ugovora s Rikom očekuje tijekom ožujka.
– Po potpisivanju ugovora počinje teći rok od 12 mjeseci za izradu glavnih projekata i ishođenje građevinskih dozvola, kojih ima desetak, ali radovi mogu krenuti čim se neka od građevinskih dozvola ishoduje. Teoretski, Riko već kroz nekoliko mjeseci može početi s pripremnim radovima kao što je čišćenje terena. Sama izgradnja bi mogla početi krajem ljeta i treba trajati 21 mjesec, ovisno o ishodovanju dozvola, kaže direktor Eka dodajući kako očekuje da bi u drugoj polovici 2021. godine počeo probni rad Centra, a pola godine kasnije, tijekom 2022., krenuo bi puni rad.
Da podsjetimo, ukupna vrijednost projekta u Biljanima Donjim, nakon završenog ocjenjivanja projektnog prijedloga, iznosila je 377.326.793,56 kuna, od čega je 266.588.926,19 kuna bespovratnih EU sredstava. U odnosu na prihvaćenu ponudu Rika to je čak 83 milijuna kuna manje, zbog čega je bilo potrebno osigurati taj dodatan novac.
EU povećala iznos sufinanciranja
– Što se tiče preostalog iznosa za financiranje, u međuvremenu je Ministarstvo zaštite okoliša intenzivno pregovaralo s EK pa je dogovoreno raskidanje postojećeg tzv. granta i potpisivanje novog s većim iznosom. Iznos sufinanciranja iz EU fondova se time povećava za šest posto na 76 posto, ostatak do 90 posto dodat će Fond za zaštitu okoliša, a preostalih deset posto Županija te gradovi Zadar i Benkovac, istaknuo je Perović koji je potvrdio kako postoji procjena o povećanju cijene odvoza otpada što bi trebala odrediti Čistoća Zadar, koja će u svoj račun, uz postojeću stavku prikupljanja otpada, uvesti i stavku njegove obrade u CGO-u.
Prema neslužbenim informacijama procjenjuje se kako će se cijena zbrinjavanja otpada povećati za 60- 70 posto. Zadrani primjerice za pražnjenje srednjega spremnika sada plaćaju 70 kuna, dok bi nova cijena mogla biti oko 120 kuna.
Iako se plan gospodarenja otpadom od pokretanja projekta zadarskog CGO-a promijenio pa je Hrvatska prihvatila odredbe EK o drastičnom povećanju odvajanja otpada na kućnom pragu, Dino Perović naglašava kako je Eku u interesu povećanje količine odvajanja otpada.
Potrebno povećati odvajanje otpada
– Ukoliko se ne postigne dovoljno odvajanja prema planu gospodarenja otpadom, Centar neće imati dovoljan kapacitet. Planirani kapacitet Biljana Donjih je 75 tisuća tona miješanog komunalnog otpada na godišnjoj razini i 10 tisuća tona bio otpada, a u Zadarskoj županiji se u 2017. godini stvaralo 120 tisuća tona miješanog komunalnog otpada. Htio bih istaknuti kako u Hrvatskoj ovaj sustav gradimo sustav od krova, a ne od temelja, a hoćemo nadogradnju koju Europa ima, kaže direktor Eka dodajući kako je Grad Zadar dužan izgraditi sortirnicu za otpad na svojem području.
– Eko je izradio predstudiju izvedivosti za izgradnju sortirnice koja je pokazala kako su troškovi izgradnje poluautomatske sortirnice 30-ak milijuna kuna, ali to nije sve. Operativni troškovi rada takve sortirnice na godišnji razini iznose 8,2 milijuna kuna. Pod uvjetom da se sirovina iz sortirnice uspije prodati – trenutačno za to nema interesa – sirovina bi se prodala za 4,4 milijuna kuna, što znači kako bi se stvarali godišnji gubici od 3,7 milijuna kuna, zaključio je Dino Perović koji nije htio spekulirati tko bi preuzeo plaćanje ovih gubitaka. Međutim, velika je vjerojatnost kako će i to pasti na teret korisnika, građana, što bi onda dodatno povećalo mjesečnu cijenu zbrinjavanja otpada. Iako ne treba isključiti kako leđa podmetne i država preko nekog svojeg tijela.
najnovije
najčitanije
Svijet
Glavni zapovjednik
Sirijski pobunjenički vođa obećao kazniti svakog tko je mučio ili ubijao zatvorenike
Svijet
RUSKI PREDSJEDNIK
Putin: Rusija se udružuje s BRICS-om kako bi stvorili AI savez
Hrvatska
SABORSKI ZASTUPNIK
Pupovac: Zabrinut sam za zdravlje glave koja se zove Bulj!
Hrvatska
NOVI PROBLEMI
Pao je Facebook, u problemima i Whatsapp, Instagram i Messenger
Hrvatska
AKTUALNI PREDSJENIK
Milanović pozvao građane na izbore, kaže da su ‘institucije ukradene i prisvojene’
Crna Kronika
u tijeku očevid
STRAVIČNA NESREĆA Ralicom u Gračacu naletio na pješakinje, jedna teško ozljeđena
Zadar
hotelski lanac
Hyatt Regency Zadar u potrazi za 150 radnika, u četvrtak organiziraju Dan karijera
Županija
opasne ceste
Devetero pješaka ozlijeđeno u naletima automobila na zebri
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Županija
Javna rasprava do 27.12.