Zeleni tunel od crnika potpuno je ispunio naš dio ulice zelenilom, a našim stanovima je ovaj tunel oduzeo pogled, svjetlo, sunce koji smo uživali dok se »Nasadi« nisu potrudili da nam zagorče život. Zapušteno zelenilo stvara mrak u našim stanovima. Grane zapuštenih i neobrađenih crnika urastaju u naše balkone. Stanari oštećenih stanova ne smiju se sami spašavati jer će biti kažnjeni. Sramota je »Nasadima« da punu pažnju posvećuju zelenilu na vidljivim i otvorenim prostorima, a sasvim zapuštaju zelenilo na manje uočljivim prostorima, stoji, između ostalog, u pritužbama koje su nam poslali stanari Ulice Stjepana Radića.
«Ili ih režite ili zasadite druge«
Crnike smetaju stanarima u stanovima nižih katova zgrada u prvom dijelu Ulice Stjepana Radića u prvom dijelu ulice od Branimirove obale do prvog semafora.
– Samo nas most dijeli od gradske općine. Nasadi bi trebali biti stručna organizacija za ozelenjavanje gradskih ulica. Jesu li stručni? Našu ulicu 100 metara udaljenu od gradske općine Nasadi su u vidu uličnog drvoreda zasadili s lijeve i s desne strane crnikom. Zasadili i zapustili, napisali su nam stanari ove ulice pritužbu koju su poslali i Nasadima i nadležnim odjelima u Gradu Zadru.
Traže od njih da se dobro potkrešu i smanje krošnje drveća ili da se zasade novi drvoredi od odgovarajućeg zimzelena nižih vrsta.
Zrinka Prusac, pomoćnica direktora tvrtke Nasadi, navodi kako je istina da su ta stabla zasađena pregusto u ulici preuskoj za velika zimzelena stabla te kako ih, zbog toga, treba češće orezivati. To će, kaže, sad opet uskoro i učiniti.
Autohtona crnika Zadru odgovara
– Tvrtka Nasadi d.o.o. radi prema programu i planu održavanja javnih zelenih površina i u taj program spada i orezivanje i oblikovanje svih drvoreda Grada Zadra. Neke biljne vrste kao što je hrast crnika traže češće orezivanje svake 2-3 godine, a neke vrste rjeđe 3-5 godina. Treba paziti i na način orezivanja jer se krošnja hrasta crnike oblikuje na drugačiji način nego što je to slučaj kod listopadnih vrsta. Nažalost, drvoredi crnika u Ulici Stjepana Radića sađeni su prije pedesetak godina pregusto i u ulici koja je preuska za velika vazdazelena stabla. Stoga se često smanjuju krošnje kako ne bi stvarale probleme ni stanarima ni prometu. Zadnji put su krošnje orezane 2017. godine, a drugi dio ulice 2018. godine tako da se uskoro očekuje njihova sanacija, stoji u odgovoru Zrinke Prusac.
Ističe nadalje kako su se u Zadru kao drvoredna stabla dobro pokazale crnike, kostele, bagremi i melije.
– Brinemo o sudbini oko 50.000 stabala i na stotine drvoreda koje treba svake godine sanirati. Želimo da građani budu zadovoljni njihovim uređenjem, a najvažnije je da radimo na njihovom očuvanju u urbanim sredinama, pogotovo hrasta crnike kao autohtone vrste. Isto tako, vodimo računa i o sadnji novih drvoreda, stabala u parkovima i perivojima, dječjim igralištima, stambenom zelenilu i slično, ističe Prusac.
najnovije
najčitanije
Svijet
PRISTUPNI PREGOVORI
Crnoj Gori Hrvatska blokirala zatvaranje jednog poglavlja
Crna Kronika
SPLIT
Ispred postaje zapalio policijsko vozilo, uhićen je
Scena
Zajednički intervju
Ivan Rakitić i Raquel otkrili tajnu skladnog braka: ‘Mi smo posebni po tome…’
Nogomet
IZBORNIK
Zlatko Dalić: Poštujem sve protivnike, ali Hrvatska je s razlogom prvi nositelj
Hrvatska
predsjednik vlade
Umirovljenici traže ostavku Vlade, Plenković: To nije realno
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
LUKSUZNI HOTEL
Na prvom Danu karijera Zadrani upoznali privlačne ponude Hyatta
Plodovi zemlje i mora
najulov 2024.
Neočekivan ulov mladog ribolovca Andrije Reljića s Dugog otoka
Zadar
NAJAVA
Fra Marin Karačić predvodi adventsku duhovnu obnovu na Bokanjcu
Zadar
kandidat za župana